شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ابتکاری برای اشتغال پایدار و جلوگیری ازخروج ارز – تولید کاغذ از سنگ ۱۳ خرداد ۰۹:۰۳ ۱۳ خرداد ۰۹:۰۳

اراک- راه اندازی کارخانه تولید کاغذ از ضایعات معادن سنگ در شهرستان محلات، فرصتی برای ایجاد اشتغال پایدار و پویایی اقتصادی در منطقه و در حقیقت حرکت در مسیر تحقق شعار سال (رونق تولید) است.


خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها:
 کاغذ از جمله نیازهای مهم صنعت چاپ و بسته بندی کشور به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر به ویژه در شرایط تحریم، تولید آن با مشکلات بسیار مواجه شده است. از طرفی واردات آن نیز با خروج ارز بسیار همراه است و بدتر از آن قاچاق کاغذ نیز مطرح است که عرصه را برای فعالیت سودجویان فراهم می‌سازد.

مجموع این مسائل ضربه به اقتصاد کشور وارد می‌سازد، از طرفی تأمین کاغذ سلولزی با هزینه بسیار برای ناشران، نشریات و مطبوعات همراه است و باید در شرایط کنونی راهکاری را برای تولید کاغذ با یک فرآیند جدید ارائه و گسترش داد.

کاغذ سنگ از جمله محصولات شبیه به کاغذ است که معمولاً از ترکیب ۸۰ درصدی کربنات کلسیم ناشی از ضایعات معادن سنگ‌های ساختمانی از قبیلتراورتن، مرمریت و چینی با چند درصد مواد پلیمری و مواد دیگر به دست می‌آید تا خمیر کاغذ تشکیل و در دستگاه‌های مخصوص به کاغذ تبدیل شود. امروز فرآیند ساخت کاغذ سنگ در بیش از ۴۰ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با بومی سازی دانش آن در کشور می‌توان ضمن اشتغالزایی، بخشی از مشکلات کشور در تأمین کاغذ را برطرف ساخت.

احداث کارخانه‌ای با قابلیت تولید این نوع کاغذ علاوه بر حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، امکان سرمایه گزاری در بازارهای هدف را وجود می‌آورد و مشکل تأمین کاغذ مورد نیاز کشور را با توجه به فراهم ساختن شرایط بازار برای ارائه این محصول رفع می‌کند.

تولید کاغذ سنگی به عنوان نمادی از صنایع سبز در شهرستان محلات با بهره‌گیری از ظرفیت موجود واحدهای صنعتی سنگ این شهرستان، اقدامی است که با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی زمینه آن در مدت اخیر فراهم شده و زمین مورد نیاز برای راه اندازی این واحد صنعتی نیز اخیراً توسط جهاد کشاورزی استان تخصیص یافت

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …