شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

از تعرفه برق ماینینگ چه‌خبر؟

اخبار ارز‌دیجیتال

با بالا گرفتن تب ماینینگ ارزهای دیجیتال، بسیاری از افرادی را که با ارزهای دیجیتال آشنا نبودند را به سمت استخراج آنها کشانده و مصرف فراوان برق دستگاه‌های استخراج‌کننده کدها(ماینر) و استفاده از چند دستگاه به طور همزمان به عنوان ضرری به شبکه برق کشور مطرح است.

مجله افیکس‌کاربا توجه به اینکه استخراج ارزهای دیجیتال در ایران وضعیت نامشخصی دارد و قانون شفافی برای آن وجود ندارد، مدتی پیش دولت استخراج ارزهای دیجیتالی را به عنوان یک صنعت پذیرفت .

اما وضعیت تعرفه برق ماینرها و وارادات آنها هنوز مشخص نیست و خبر جمع شدن مزارع ماینینگ در نقاط مختلف کشور به گوش می‌رسد، به تازگی اخباری مبنی بر جدا کردن تعرفه برق ماینرها منتشر شده که فعلا در حد یک طرح است و مصوبه خاصی ندارد.

ارزهای رمزنگاری شده و بلاکچین در ایران کاربران زیادی دارد، از طرفی فعالیت در حوزه فناوری‌های مالی و بانکداری در هر کشوری نیازمند قانونگذاری و تأیید دولتی است و بانک مرکزی ایران نیز از دی ماه سال ۹۶ بررسی این حوزه را آغاز کرده و در حال تصویب قوانین صنعت ماینینگ است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان در این‌باره، از تشکیل ۱۵ پرونده در زمینه فعالیت‌های تجارت الکترونیک بلاک چین در استان خبر داد و مطرح کرد: پرونده‌های مرتبط با فعالیت دستگاه‌های ماینر شناسایی شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

علیرضا حسن پور درباره عملکرد دستگاههای ماینر اظهار کرد: تا کنون دستورالعملی مبنی بر نحوه استفاده از دستگاههای ماینر و تولید بیت کوین صادر نشده است.

وی با بیان اینکه برخی از شرکت‌ها نیاز دارند از این دستگاهها استفاده کنند، گفت: برخی افراد برای کسب درآمد از دستگاههای ماینر استفاده می‌کنند و با توجه به اینکه عمل استفاده از دستگاههای ماینر تخلفی محسوب نمی‌شود و مصرف غیرمتعارف برق اینگونه دستگاهها را می‌توان به عنوان بار اضافی صرف برق کشور محسوب کرد.

حسن پور با اشاره به اینکه تولید دستگاههای ماینر در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: دستگاههای ماینر کالاهای خارجی هستند که به صورت غیرمجاز وارد کشور می‌شوند و مجوزهای رسمی را دریافت نکرده‌اند و تا کنون هیچ شرکتی به صورت رسمی این کالا را وارد نکرده است.

یکی از مهندسان کامپیوتر بخش خصوصی استان درباره استفاده از دستگاههای رمزیاب گفت: بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود و ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و تمام نقل و انتقال‌ها با تأیید در شبکه ممکن می‌شود.

قاسم سماواتیان افزود: این ارز غیرمتمرکز که بیش از ۱۰ سال از تولد آن می‌گذرد، متعلق به کشور یا شرکت خاصی نیست و هر کس در هر جای دنیا می‌تواند با وصل شدن به شبکه اینترنت، جزئی از آن شود و روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت ‌کند

وی دستگاه ماینر را سخت افزاری مانند سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه معرفی کرد و گفت: ASIC از این سخت افزار، یک مسئله رمزنگاری را حل و اعتبار تراکنش را تأیید می‌کند.

و نخستین دستگاهی که این کار را تکمیل کند، نتایج را به شبکه گزارش می‌دهد و توسط نودهای کامل تأیید می‌شود و یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه می‌کند و جایزه می‌گیرد.

سماواتیان با بیان اینکه نرخ بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با توجه به عرضه و تقاضا نوسان دارد، اظهار کرد: امکان دستکاری مصنوعی در بازار بیت کوین وجود دارد و این موضوع ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد و لازم است افراد علاقمند به این حوزه قبل از آغاز فعالیت خود اطلاعات و دانش خود را در این زمینه افزایش دهند چراکه درست است ماینینگ سودآور است اما ممکن است در مراحلی ماینینگ دیگر سودآور نباشد و برای آن که بخواهید نخستین نفری باشید که هش(تراکنش) را حدس می‌زنید، باید هش ریت (دستگاههای ماینر) زیادی داشته باشید.

وی خاطرنشان کرد: این روزها ماینرها بیشتر از کارت‌های گرافیکی برای استخراج استفاده می‌کنند که با جست‌وجوی هر کارت گرافیک در اینترنت می‌توانید قدرت هش آن را به‌دست آورده و با وارد کردن آن در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، سود تقریبی خود را محاسبه کنید.

منبع : ایسنا

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …