پنجشنبه , ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
بانک مرکزی ایران

استفاده از رمزارزها برای واردات کالا در ایران

بانک مرکزی ایران برای پرداخت‌های ارزی واردات کالا از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور تصمیمات جدیدی اتخاذ نمود.

به گزارش مجله افیکس کار و به نقل از  خبرآنلاین، بازار رمزارزها به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است. روندی که به ادعای کارشناسان اقتصادی، نوید ورود به دنیای جدیدی از مبادلات در آینده نزدیک را می‌دهد. مسلما با فراگیرتر شدن بستر و دسترسی مردم دنیا به ابزارهای تبادلات ارز دیجیتال، شاهد حرکت به سمت پرداخت با ارزهای دیجیتال به شکل گسترده خواهیم بود. در حال حاضر نیز در برخی نقاط دنیا، این هدف به طور نسبی محقق شده است.

پذیرش ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف

به عنوان نمونه اداره پست آمریکا در بیانیه ای مهم اعلام کرده است که استفاده از توکن های غیرقابل تعویض یا NFT را آغاز خواهد کرد. و از تمبرهایی که در این قالب عرضه شوند، پشتیبانی می‌کند. اداره پست آمریکا به نخستین نهاد بزرگ جهان تبدیل می‌شود که در سطح ملی استفاده از NFT را تایید می‌کند.

NFTها توکن های غیر قابل معاوضه برخلاف نوع قابل معاوضه، غیر یکسان و دارای ارزش متفاوت از هم هستند.

یوان دیجیتال چین 

مسلما روند کنونی باعث شده است بسیاری از بانک های مرکزی دنیا از مزایای بازار رمزارزها بهره مند شوند. به گونه ای که سال قبل بانک مرکزی چین اعلام کرد ارز دیجیتالی این کشور تا زمان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی سال آینده آماده استفاده خواهد شد. و این مساله، چین را به نخستین کشوری در جهان تبدیل می‌کند که در سطح ملی اقدام به راه اندازی یک ارز دیجیتالی کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی چین، یوان دیجیتال دارای برخی از ویژگی‌های مشابه بیتکوین است. و به تدریج جایگزین اسکناس‌ها و سکه‌های فعلی خواهد شد.

هرچند احتمال استفاده از یوان دیجیتال در دور زدن تحریم‌های آمریکا و همچنین شبکه توزیع یوان دیجیتالی، اصلی‌ترین نگرانی‌های آمریکایی ها هستند. پس از بانک‌های مرکزی چین، کانادا، روسیه و سوئد، حالا بانک مرکزی تایلند نیز اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۲ از نسخه آزمایشی ارز دیجیتالی خود رونمایی خواهد کرد.

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز پیش تر اظهار داشت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم با بررسی روند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگوهای مختلف در پی انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه است. و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده است. به گفته دکتر همتی،از جمله اهداف بانک‌های مرکزی مختلف، افزایش کنترل درخصوص انتقال اعتبار. بین المللی کردن ارز ملی و حتی تغییر در معماری سیستم پولی است. 

تصمیم جدید بانک مرکزی ایران

بسیاری از بانک مرکزی دنیا، برای ورود به مبادلات تجاری بر مبنای رمزارز، چراغ سبزنشان داده‌اند. بانک مرکزی کشورمان نیز ضوابط ناظر بر چگونگی استفاده از رمزارزهای حاصل از استخراج داخلی توسط واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صمت را صرفاً به منظور انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات تصویب کرده است. براین اساس صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط یاد شده. نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند.

به نظر می رسد در آینده نزدیک، شاهد خارج شدن پول‌های کاغذی از مبادلات اقتصادی باشیم. و به مرور، پرداخت ها و مبادلات مالی کاملا دیجیتال و بر پایه اعتبار جای آن را بگیرد. در خصوص مزایای سیاست جدید بانک مرکزی پیرامون واردات کالا از طریق رمزارزها، بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس بانکی معتقد است، “این مصوبه می‌تواند تجارت را تسهیل کند و به جای اینکه تجار گرفتار مسائلی مانند متصل نبودن شبکه بانکی به سوئیفت، تحریم و  FATF شوند، معاملات خود را با رمزارز و بدون این گرفتاری‌ها انجام دهند.”

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …