چهارشنبه , ۶ مهر ۱۴۰۱

اصطلاحات رایج در کریپتوکارنسی

اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال مثل بازارهای مالی دیگر اصطلاحات خاصی برای خود دارد. برخی از این اصطلاحات با اصطلاحات دیگر بازارها مثل بازار بورس یکی است؛ مثلا اصطلاحات تحلیل تکنیکال با همان مفاهیم در اینجا هم استفاده می‌شوند؛ اما برخی از اصطلاحات متفاوت و جدید هستند

این مقاله به توضیح برخی از اصطلاحات رایج در بازار معاملات ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده است.

اصطلاحات رایج بازار ارزهای دیجیتال

حمله ۵۱ درصد

حمله ۵۱ درصد به حالتی می‌گویند که در آن یک نفر یا یک گروه بیش از نصف توان پردازشی شبکه یک ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشد. این توان پردازشی به این معنی است که او می‌تواند کنترل کامل روی شبکه داشته باشد و تاثیرات منفی نیز روی آن بگذارد. او می‌تواند استخراج ارز دیجیتال را متوقف کند، تراکنش‌ها را تغییر دهد یا متوقف کند و یا از ارز دیجیتال دوباره استفاده کند.

آدرس‌ها (Addressees)

هر ارز دیجیتال آدرس‌های یکتایی دارد که مشخص می‌کند که کجای بلاک‌چین است. وضعیت مالکیت این ارز تعیین می‌کند که متعلق به چه کسی است و هر تغییری که با معامله آن انجام می‌شود در همین موقعیت ذخیره می‌شود. البته این قضیه در مورد ارزهای گوناگون فرق می‌کند. معمولا این آدرس‌ها رشته‌هایی با بیش از ۳۰ کاراکتر هستند

ایردراپ (Airdrop)

این یک کمپین بازاریابی برای عمومی کردن یک ارز دیجیتال با توزیع آن بین مردم یا معامله‌گرهای رده پایین است. ایردراپ معمولا زمانی رخ می‌دهد که یک ارز دیجیتال جدید ساخته‌شده است و سازنده آن به‌منظور عمومی کردن و افزایش شهرت و استفاده، آن را در ازای چیزهای کوچکی مثل بازنشر اخبار آن ارز دیجیتال به افراد می‌دهد

الگوریتم

الگوریتم اشاره به الگوریتمی دارد که برای استخراج ارزهای دیجیتال و ساختن بلاک‌چین‌ آن‌ها استفاده می‌شود.

بالاترین قیمت کل زمان All Time high یا ATH

به بالاترین قیمتی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است

کمترین قیمت کل زمان All Time Low یا ATL

برعکس مورد قبل به کمترین قیمتی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه، به آن رسیده است.

آلت‌کوین‌ها Altcoins

بیت‌کوین قدیمی‌ترین، گران‌ترین و موفق‌ترین ارز دیجیتالی است که تا به امروز ساخته‌شده است. تمام ارزهای دیجیتال دیگر مثل اتریوم، دش ، لایت‌کوین ، ریپل و نانو در دسته آلت‌کوین‌ها قرار می‌گیرند. به‌عبارت‌دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال یا بیت‌کوین داریم یا آلت‌کوین

قوانین ضدپول‌شویی Anti-Money Laudering

قوانین ضدپولشویی به دسته‌ای از قوانین بین‌المللی گفته می‌شود که به امید جلوگیری و مقابله سازمان‌های تبه‌کار یا اشخاص از انجام پول‌شویی با استفاده از ارزهای دیجیتال وضع شده است

ASIC

اسیک به تراشه کامپیوتری گفته می‌شود که دقیقا برای یک عملیات خاص ساخته‌شده است؛ مثلا دستگاه استخراج بیت‌کوین متشکل از ده‌ها اسیک هستند که دقیقا برای استخراج بیت‌کوین ساخته‌شده‌اند. این اصطلاح البته بیشتر در دنیای کامپیوتر و الکترونیک مطرح است

آربیتراژ (Arbitrage)

به حالتی گفته می‌شود که فرد با استفاده تفاوت نرخ و قیمت ارزهای دیجیتال مختلف سود می‌کند. برای مثال در ساعت نوشتن این مقاله قیمت یک بیت‌کوین ۸۷۱۱.۳۴ دلار است. قیمت اتریوم نیز ۲۶۸.۷۴ دلار است. در بازار ارزهای دیجیتال نرخ جفت بیت‌کوین-اتریوم ۳۰.۶۶ است؛ یعنی هر بیت‌کوین معادل ۳۰.۶۶ اتریوم ارزش دارد

اما اگر این نرخ را با استفاده از قیمت دلاری این دو ارز محاسبه کنید یعنی ۸۷۱۱٫۳۴ را به ۲۶۸٫۷۴ تقسیم کنید، نرخ تبدیل بیت‌کوین به اتریوم برابر خواهد بود با ۳۲٫۴۱ . اگر شما در این بازار اتریوم بخرید، آن را با بیت‌کوین بفروشید و سپس بیت‌کوین به‌دست‌آمده را به دلار بفروشید، شما سود می‌کنید.

مثلا فرض کنید ۱۰ اتریوم بخرید؛ یعنی ۲۶۸۷٫۴ دلار هزینه کنید. اگر این ۱۰ اتریوم را به بیت‌کوین تبدیل کنید با توجه به نرخ ۳۰.۶۶ تبدیل این دو ارز، شما ۰٫۳۲۶۱ بیت‌کوین خواهید داشت. حال اگر این بیت‌کوین را به دلار بفروشید، درآمد شما ۲۸۴۰٫۷۴ دلار خواهد شد؛ یعنی با همین خریدوفروش ساده شما حدود ۱۵۳ دلار سود می‌کنید

سواپ اتمی

سواپ اتمی روش یا ابزاری است که به افراد اجازه می‌دهید مستقیما و با هزینه‌ای معقول ارزهای دیجیتال گوناگون را با یکدیگر بدون نیاز به تبدیل آن به پول و خرید دوباره ارز دیگر، مبادله کنند؛ مثلا سیستمی که اجازه می‌دهید شما بتوانید با استفاده از اتریوم، بیت‌کوین بخرید و برعکس، یک سواپ اتمی است

(Bag) کیسه یا توبره

وقتی شما مقدار بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال خاص را دارید، اصطلاحا گفته می‌شود که شما یک کیسه از آن دارید. اصطلاح «شل کردن سر کیسه» را به یاد می‌آورید؟

(Bag Holder) کیسه نگهدار

کیسه نگهدار اصطلاح غیررسمی برای کسی است که کالایی را نگه داشته که همواره قیمت آن در حال نزول است در نتیجه در حال بی‌ارزش شدن است.

در بازار ارزهای دیجیتال این اصطلاح معمولا برای افرادی به کار می‌رود که کالا یا ارزی را صرفا با ایمان به افزایش قیمت آن نگه‌ می‌دارند در حالی که شاخص‌ها احتمال چنین افزایشی را نشان نمی‌دهند.

(Bear/Bearish) خرس/خرسی

اگر الفبای تحلیل تکنیکال را به یاد داشته باشید، در نمودار شمعی تغییر قیمت، خرس/خرسی به حالتی گفته می‌شود که قیمت یک ارز یا سهم، رشد/تغییرات منفی دارد و پایین‌تر می‌آید.

(Bull/Bullish) گاو/گاوی

حالت گاوی برعکس حالت خرسی و برگرفته از بازارهای سهام است. به این معنی است که قیمت ارز دیجیتال خاصی رشد/تغییرات مثبت کرده است.

(Bear Trap) دام خرسی

دام خرسی حقه‌ای است که ممکن است برخی از معامله‌گران ارزهای دیجیتال به کار ببرند تا به‌صورت تصنعی قیمت یک ارز خاص را تغییر دهند؛ مثلا وقتی یک گروه از معامله‌گرآن‌همه با هم ارز خاصی را می‌فروشند (چیزی مثل صف فروش در بورس)، بازار ممکن است فریب بخورد و فکر کند که در آینده نزدیک، بازار منفی خواهد شد.

در نتیجه بقیه هم به فروش ارز خود دست می‌زنند و قیمت را باز هم پایین‌تر می‌آورند.

گروه حقه‌باز هم می‌تواند از این موقعیت استفاده کند و ارزهای دیگران را با قیمت پایینی بخرد. با کاهش تنش در بازار و جهش دوباره قیمت، این گروه نیز سود می‌کنند.

چنین حقه‌ای البته در بازارهای مالی دیگر مثل بازار بورس نیز وجود دارد؛ اما اقداماتی مثل محدود کردن تغییرات به ۴ یا ۵ درصد تا حدی می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

اما چنین محدودیتی در بازارهای ارز دیجیتال نیست و قیمت در یک روز ممکن است تغییرات زیادی بکند. حباب بیت‌کوین را که سال پیش رخ داد، یادتان می‌آید؟

(Bull Trap) دام گاوی

دام گاوی برعکس دام خرسی به حقه‌ای می‌گویند که معامله‌گران را به این نتیجه می‌رساند که قیمت ارز دیجیتال خاصی در حال صعود است در حالی که در واقع اینطور نیست و دارد سقوط می‌کند. نام دام گاوی از این مسئله می‌آید که معامله‌گرانی که در وضعیت گاوی هستند و ارزش دارایی‌شان در حال صعود است، در نهایت در معامله بد و زیان‌دهی گرفتار می‌شوند.

یک مثال از این هنگامی است که به نظر می‌رسد قیمت یک ارز دیجیتال از یک خط مقاومت خاص بیشتر خواهد شد اما در ادامه سقوط می‌کند.

(Bull Trend) ترند گاوی

ترند گاوی ترند مثبت طولانی‌مدت کل بازار یک ارز دیجیتال است. اینکه ترند گاوی دقیقا چگونه تعریف شود می‌تواند متفاوت باشد اما این عبارت «طولانی‌مدت» معمولا شامل ماه و سال است و نه روز و هفته. ترند گاوی با شاخص‌هایی همچون میانگین متحرک با شیب مثبت شناخته می‌شود.

(Bear Trend) ترند خرسی

ترند خرسی برعکس ترند گاوی، ترند منفی طولانی‌مدت کل بازار یک ارز دیجیتال است. اینکه ترند خرسی دقیقا چگونه تعریف شود می‌تواند متفاوت باشد اما این عبارت «طولانی‌مدت» معمولا شامل ماه و سال است و نه روز و هفته. ترند خرسی با شاخص‌هایی همچون میانگین متحرک با شیب منفی شناخته می‌شود.

(Black Swan) قوی سیاه

قوی سیاه اتفاقی است که عملا غیرقابل‌پیش‌بینی است و تاثیر بزرگی روی بازار دارد. بخشی از مدیریت ریسک در معاملات شامل در نظر گرفتن اتفاق غیرقابل‌پیش‌بینی و تغییرات گسترده در بازار است. چنین اتفاقاتی در بازارهای پر نوسانی همچون بازار ارز دیجیتال بسیار مهم هستند.

(Block) بلوک

بلاک‌چین یا زنجیره بلوکی، متشکل از بلاک‌ها است. هر بلاک داده‌های تراکنش‌های ۱۰ دقیقه از تاریخ بیت‌کوین را شامل می‌شود. بلاک‌چین هم با متصل کردن این بلاک‌ها یا بلوک‌ها به دست می‌آید.

البته میزان داده‌های ذخیره‌شده، حجم بلاک‌ها و بقیه مشخصات یک بلوک در ارزهای دیجیتال گوناگون فرق می‌کند. ۱۰ دقیقه‌ای که گفتیم مختص بیت‌کوین است.

(Block Explorer) کاوشگر بلاک

کاوشگر بلاک یک ابزار آنلاین است برای جستجو در بلاک‌چین یک ارز دیجیتالی است. شما با این ابزار می‌تواند تمام تراکنش‌هایی را که در بلاک‌چین در حال انجام هستند بیابید، ببینید و دنبال کنید. کاوشگر بلاک‌چین می‌تواند به‌عنوان یک ابزار تحلیل بلاک‌چین برای جمع‌آوری داده‌هایی مثل کل توان پردازشی شبکه، نرخ عرضه ارز، رشد تراکنش‌ها و بسیاری از داده‌های دیگر استفاده شود.

(Block Height) طول بلاک‌

طول بلاک به کل بلوک‌هایی گفته می‌شود که به بلاک‌چین متصل شده‌اند.

(Block Reward) پاداش بلاک

پاداش بلاک مقداری بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری است که شبکه آن ارز دیجیتال به گروه یا افراد استخراج‌کننده یا ماینری می‌دهد که توانسته‌اند یک بلاک بسازند و آن را به بلاک‌چین متصل کنند؛ مثلا در حال حاضر این پاداش در شبکه بیت‌کوین، ۱۲.۵ بیت‌کوین است.

(Buy the F** Dip) BFTD

یعنی آن ارز لعنتی را بخر . به حالتی می‌گویند که شما با ذوق ‌و شوق و علاقه بسیار به کسی می‌گویید که قیمت ارز دیجیتال خاصی پایین آمده و الان وقت آن است که شما آن را بخرید.

(Burned) سوخته

وقتی سکه‌ای از یک ارز دیجیتال خاص دیگر قابل خرج کردن نباشد، اصطلاحا می‌گویند که سوخته است.

(Bid Price) قیمت پیشنهادی

قیمت پیشنهادی حداکثر قیمتی است که یک نفر حاضر است برای خرید چیزی پرداخت کند. این چیزی شبیه «تقاضا» در «عرضه و تقاضا» است.

(Ask Price) قیمت درخواستی

قیمت درخواستی حداقل قیمتی است که نفر مایل است کالای خود را به آن قیمت بفروشد. این چیزی شبیه «عرضه» در «عرضه و تقاضا» است.

(Bid-Ask Spread) شکاف قیمت پیشنهادی و درخواستی

شکاف قیمت پیشنهادی و درخواستی به اختلاف بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی یک کالا می‌گویند. این شکاف همان سودی است که بازارگردان‌ها با خرید و فروش کالاها به نمایندگی از سرمایه‌گذاران، کسب می‌کنند. هر چه میزان نقدشوندگی یک کالا بیشتر باشد، این شکاف کمتر می‌شود.

(Buy Wall) دیوار خرید

وقتی یک محدودیت بزرگ خرید زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال به مقدار خاصی می‌رسد، گذاشته می‌شود، اصطلاحا گفته می‌شود که یک دیوار خرید ایجاد شده است. هنگامی میزان تقاضا از عرضه یک ارز دیجیتال پیشی بگیرد، این کار می‌تواند مانع از سقوط قیمت آن ارز خاص از به پایین‌تر از آن قیمت شود.

(Sell Wall) دیوار فروش

برعکس دیوار خرید، وقتی یک سفارش بزرگ تنظیم‌شده‌ که زمانی رخ دهد که قیمت ارز به مقدار خاصی رسید، یک دیوار فروش درست شده است. این کار می‌تواند باعث شود قیمت ارز نتواند بیشتر از مقداری بالاتر برود زیرا عرضه از تقاضا پیشی گرفته است.

نمودار عمق Depth Chart

این نمودار نشان‌دهنده درخواست خرید و درخواست فروش است. ازآنجایی‌که شما می‌توانید محدودیتی روی تراکنش خرید یا فروش خود بگذارید، نقطه تلاقی این دو در نمودار عمق نشان‌دهنده قیمتی که است احتمالا بازار آن را در آن لحظه خاص می‌پذیرد. همچنین درصورتی‌که دیوار خرید یا فروش مهمی وجود داشته باشد، می‌توان در این نمودار مشاهده کرد.

(Central Ledger) گاوصندوق مرکزی

وقتی یک مجموعه یا موسسه کنترل تمام اسناد مالی را در اختیار دارد، به آن گاوصندوق مرکزی گفته می‌شود. مثل چیزی که بانک‌ها در اختیار دارند.

(Circulating Supply) چرخه عرضه

چرخه عرضه به کل سکه‌های یک ارز دیجیتال خاص که در فضای عمومی قابل معامله است گفته می‌شود. این مقدار از آنجایی مهم است که برخی از سکه‌ها ممکن است مسدود، ذخیره یا سوخته شوند و در نتیجه امکان معامله آن‌ها نخواهد بود.

تایید شده Confirmed

وقتی یک تراکنش تایید می‌شود یعنی در شبکه پذیرفته و به‌صورت دائمی به بلاک‌چین متصل شده است.

(Consensus) توافق

وقتی یک تراکنش انجام می‌گیرد (یعنی تایید می‌شود) تمام نود‌ها یعنی کامپیوترهای متصل به شبکه تایید می‌کنند که آن تراکنش روی بلاک‌چین معتبر است در نتیجه همه آن‌ها توافق دارند.

(Consensus Process) فرآیند توافق

فرآیند توافق به همه کامپیوترها و دستگاه‌های روی شبکه که مسئول نگهداری بلاک‌چین هستند اشاره دارد که هنگامی یک تراکنش انجام می‌گیرد باید اعتبار آن را تایید کنند.

(Consortium Blockchain) کنسرسیوم بلاک‌چین

کنسرسیوم بلاک‌چین به بلاک‌چین خاصی اشاره دارد که به‌صورت خصوصی نگهداری و به‌روز می‌شود اما به‌صورت شفاف در دسترس عموم است.

(Cryptographic Hash Function) عملیات هش

عملیات هش بخش مهمی از رمزگذاری و تایید یک بلاک برای اتصال به بلاک‌چین است. این مسئله در مقاله کسب در‌آمد از بیت‌کوین ماینینگ توضیح داده شده است.

(Decentralized Application or dApp) اپلیکیشن غیرمرکزی

اپلیکیشن غیرمرکزی یک برنامه کامپیوتری است که به ذخیره‌سازی خودکار داده روی بلاک‌چین اختصاص دارد. این برنامه توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل و اجرا نمی‌شود، کدباز است و به ماینرها برای استخراج بلاک، پاداش می‌دهد و همچنین هزینه‌ تراکنش‌ها را هم به ماینرها پرداخت می‌کند.

(Decentralized Autonomous Application or DAP) سازمان خودکار غیرمرکزی

سازمان خودکار غیرمرکزی اشاره به سازمانی دارد که توسط یک اپلیکیشن یا برنامه کامپیوتری اجرا می‌شود و نه توسط انسان‌. کنترل این اپلیکیشن به‌جای اینکه به یک فرد داده شود، به همه داده شده است.

(Deflation) رکود

وقتی میزان تقاضا برای یک ارز خاص کاهش یابد، ارزش اقتصاد آن کم و دچار رکود می‌شود.

(Deterministic Wallet) کیف پول قطعی

کیف پول قطعی نوع خاصی از کیف پول است که با استفاده کلید‌های مختلف با استفاده از یک رشته ورودی یا سید تولید شده است. اگر شما به هر دلیلی این کیف پول را گم کنید یا از دست بدهید، می‌توانید دوباره آن را با استفاده از همین رشته ورودی به دست آورید.

برای انجام تراکنش با ارز دیجیتال شما باید هر بار یک کلید رمزنگاری خاص ارائه دهید. داشتن کیف پول قطعی به شما این امکان را می‌دهد به‌جای اینکه هر بار کلید خاصی را استفاده کنید، از نسخه‌های مختلف و تولید شده از همین رشته ورودی استفاده کنید. این کار باعث راحتی کار برای انجام تراکنش و ذخیره‌سازی می‌شود.

(Difficulty) سختی

سختی استخراج یک ارز دیجیتال میزان کار لازم جهت تایید یک بلاک برای اتصال آن به بلاک‌چین است. میزان سختی استخراج با توان پردازشی ماینرهای یک شبکه‌ ماینرهای ارز دیجیتال رابطه مستقیم دارد.

(Digital Commodity) کالای دیجیتال

یک دارای ملموس است که به‌سختی در دسترس است. کالای دیجیتال به‌صورت الکترونیکی منتقل می‌شود و ارزش مشخصی دارد.

(Digital Currency) ارز دیجیتال

ارز دیجیتال عبارت دیگری برای کالای دیجیتال است.

(Digital Signature) امضای دیجیتال

امضای دیجیتال بخشی از اطلاعاتی است که در شبکه ارز دیجیتال برای انجام تراکنش از هر فرد یا گروه دریافت می‌شود.

(Distributed Ledger) گاوصندوق توزیع‌شده

گاوصندوق توزیع‌شده گاوصندوقی برای ذخیره اطلاعات است که در بخش‌های مختلف جهان توسط افراد گوناگون (عموما ماینرها) به‌صورت مستقل ذخیره می‌شود. بلاک‌چین یک گاوصندوق توزیع‌شده است.

(Double Spend) دوباره خرج کردن

وقتی کسی تلاش می‌کند که یک ارز خاص را به‌صورت هم‌زمان به دو کیف پول متفاوت در دو مکان متفاوت ارسال کند، اصطلاحا گفته می‌شود که دوباره خرج کرده است.

(Dump) دامپ

دامپ به حالتی گفته می‌شود که شما تمام یا بخشی زیادی از دارای ارز دیجیتال خود را یکجا می‌فروشید.

(Dumping) دامپینگ

مشابه همان اصطلاح دامپینگ یا بازارشکنی در اقتصاد است. وقتی تعداد زیادی از افراد هم‌زمان دامپ کنند، باعث کاهش سریع و بسیار تند قیمت ارز می‌شود.

(Pump) پامپ

پامپ برعکس دامپ است و به حرکت مثبت قیمت ارز گفته می‌شود. پامپ معمولا توسط سرمایه‌گذارانی که پول زیادی وارد شبکه می‌کنند رخ می‌دهد.

Pump and dump PND

سرواژه : به حالتی گفته می‌شود که فردی پول زیادی بابت خرید ارز وارد بازار می‌کند. در نتیجه قیمت آن را بالا می‌برد و در نتیجه دیگران هم ترغیب می‌شود که آن را بخرند. سپس وقتی قیمت رشد کرد، دارایی خود را با سود معقولی می‌فروشد.

(Dust Transaction) تراکنش غبار

بعضی وقت‌ها افراد می‌خواهند آگاهانه با ارسال تعداد بسیار زیادی از تراکنش‌های بسیار کوچک، شبکه ارز دیجیتال را کند کنند، به این تراکنش‌های بسیار کوچک تراکنش غبار گفته می‌شود.

(Do your own research) DYOR

سرواژه عبارت «خودت تحقیق کن» است.

(Ethereum request for comments) ERC

سرواژه «درخواست اتریوم برای نظرات» است. ERC به جمع پیشنهادها ارائه‌شده برای بهبود سیستم اتریوم گفته می‌شود.

ERC-20

این استانداردی است که هر سکه دیجیتال اتریوم از آن پیروی می‌کند. این استاندارد نحوه رفتار هر سکه دیجیتال یا توکن را تعریف می‌کند در نتیجه آن تراکنش‌ها قابل پیش‌بینی می‌شوند. سایر ارزهای دیجیتال نیز به تقلید از اتریوم از این استاندارد استفاده می‌کنند.

(Escrow) تضمین یا وجه تضمین

وقتی برای انجام یک تراکنش، یک واسط یا میانجی برای نگه‌داری وجه معامله استفاده می‌شود، این وجوه به‌عنوان تضمین نگه داشته می‌شوند. این میانجی فردی است که واسط بین فرستنده و گیرنده ارزهای دیجیتال است.

(Ethereum Virtual Machine or EVM) ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم یک ماشینی مجازی در فضای ابری است. این ماشین مجازی مشخصه مهم کاملیت تورینگ را دارد و توسط تمام کامپیوترهای شبکه در فرآیند تایید بلاک‌چین استفاده می‌شود. این ماشین مجازی به کامپیوترهای متصل به شبکه اجازه می‌دهد که کدهای تصادفی را که بخشی از پروتکل شبکه اتریوم است، اجرا کنند.

(Faucet) شیر آب

اگر شما وب‌سایتی پیدا کنید که به خاطر متصل شدن به آن‌ها مثلا ایجاد اکانت به شما ارز دیجیتال می‌دهد، اصطلاحا شیر آب نامیده می‌شود؛ زیرا بیشتر این وب‌سایت‌ها شیادی می‌کنند.

(Fiat) فیات

فیات به پولی گفته می‌شود که توسط دولت‌ها عرضه شده است مثل دلار، یورو، پوند و ریال.

(Fear of missing out of FOMO) فومو FOMO

ترس از دست دادن به رفتار غیرمنطقی گفته می‌شود که در آن فرد نگران است که اگر سرمایه‌گذاری مشخصی انجام ندهد، موقعیت بزرگی را از دست خواهد داد در نتیجه سریع روی همان مورد مشخص سرمایه‌گذاری می‌کند. مشابه چیزی که در بازارهای مالی دیگر هم می‌توان دید.
در بازار ارزهای دیجیتال معمولا هجوم غیرقابل‌توجیه خریداران برای خرید، به‌عنوان فومو شناخته می‌شود.

(Fear, Uncertainty and doubt) فاد FUD

ترس، نااطمینانی و شک . دقیقا برعکس فومو است و به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد نگرانی نامعقولی درباره ضرر یک سرمایه‌گذاری خاص یا سقوط یک بخش از بازار دارد. مشابه چیزی که در بازار سرمایه هم شاهد هستیم.

در بازار ارز دیجیتال هجوم افراد برای فروش به‌عنوان فاد شناخته می‌شود.

(Fork) فورک

وقتی یک نسخه جدید از بلاک‌چین درست شود دو نسخه از بلاک‌چین در کنار هم هم‌زمان در شبکه وجود خواهند داشت. به این اتفاق دوشاخگی یا فورک گفته می‌شود. فورک معمولا دو نوع است: سفت و نرم.

(Hard Fork) دوشاخگی سخت

یک اتفاق دوشاخگی در بلاک‌چین تراکنش‌هایی را که پیش از آن نامعتبر بودند، معتبر و تراکنش‌هایی را که قبلا معتبر بودند، نامعتبر می‌کند. برای اینکه یک دوشاخگی سخت رخ دهد، همه نودها یا همان کامپیوترهای شبکه باید به جدیدترین پروتکل به‌روزرسانی شوند.

(Frictionless) بدون‌اصطکاک

وقتی در شبکه‌های هیچ هزینه تراکنشی و هیچ محدودیت تراکنشی وجود نداشته باشد، این سیستم به‌عنوان یک شبکه بدون‌اصطکاک شناخته می‌شود.

(Soft Fork) دوشاخگی نرم

در دوشاخگی نرم تراکنش‌های معتبر قبلی نامعتبر می‌شوند. دوشاخگی نرم با نسخه‌های قبلی سازگاری دارد و تراکنش‌های ماینرهایی از پروتکل‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنند هنوز معتبر در نظر گرفته می‌شود.

برای اینکه یک عملیات دوشاخگی نرم اجرا شود باید بیشتر دستگاه‌های ماینینگ با پروتکل‌ جدید به‌روزرسانی شوند.

(Full Node) نود کامل

برخی از نود‌های شبکه یا همان کامپیوترها یا دستگاه‌های شبکه کل تاریخچه بلاک‌چین را برای اجرای کامل قوانین داخلی خود دانلود می‌کنند. به چنین کامپیوترها یا دستگاه‌هایی نود کامل گفته می‌شود.

(Fundamental Analysis) FA

سرواژه تحلیل بنیادی است.

(Technical Analysis) TA

سرواژه تحلیل تکنیکال است.

(Future Contracts) قراردادهای آتی

قراردادهای آتی هنگامی ایجاد می‌شود که دو طرف قرارداد می‌بندند وقتی‌که قیمت ارز به مقدار خاصی برسد، تراکنشی بین آن‌ها انجام شود. قراردادهایی آتی زمانی معنا پیدا می‌کنند که فروشنده می‌خواهد دارایی خود را هر چه زودتر بفروشد و خریدار می‌خواهد دارایی خود را نگه دارد.

(Gas) گاز

گاز معیاری در شبکه اتریوم برای تعیین توان پردازشی لازم برای تکمیل یک تراکنش است. این معیار به هزینه‌ای که برای تراکنش به ماینرها پیشنهاد می‌شود مربوط است. عملیات جزئی ۳ تا ۱۰ گاز هزینه دارد اما یک تراکنش کامل ۲۱ هزار گاز هزینه خواهد داشت.

(Gas Limit) محدودیت گاز

وقتی کاربران در شبکه اتریوم تراکنشی انجام می‌دهند، آن‌ها محدودیت روی گاز پرداختی خود که بیشترین مقداری است که مایل هستند بپردازند، قرار می‌دهند. اگر قرار باشد تراکنشی هزینه‌ای بیشتر از این محدودیت گاز باشد لغو می‌شود و اگر کمتر باشد، بقیه آن پس داده می‌شود.

(Gas Price) قیمت گاز

مقداری است که فرد تمایل دارد به ماینرها برای انجام تراکنش موردنظرش پرداخت کند. اگر کسی بخواهد تراکنش او سریع‌تر انجام شود، باید قیمت بیشتر پرداخت کند. قیمت گاز معمولا با واحد گووی گفته می‌شود؛ مثلا ممکن است کسی قیمت گاز را ۲۰ هزار گووی در نظر بگیرد.

( Halving) نصف کردن

میزان پاداشی که ماینرها برای استخراج یک بلاک دریافت می‌کنند در هر ۲۱۰ هزار بلاک در شبکه بیت‌کوین نصف می‌شود. این پاداش در حال حاضر ۱۲.۵ بیت‌کوین است که در سال ۲۰۲۰ نصف شده و ۶.۲۵ بیت‌کوین خواهد شد.

(Hard Cap) سقف نهایی

در جریان عرضه اولیه سکه یک سقف نهایی برای عرضه تعیین می‌شود. اگر ارزش کل سکه‌های فروخته شده به این مقدار برسد، عرضه متوقف می‌شود.

(Hardware Wallet) کیف پول سخت‌افزاری

یک کیف پول سخت‌افزاری وسیله‌ای فیزیکی مثل یک فلش است که دارایی‌های ارز دیجیتال شما را به‌صورت رمزگذاری شده نگه می‌داد. کیف پول سخت به‌عنوان امن‌ترین روش برای نگهداری ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

HODL

همان کلمه با املای غلط است. به معنی این است که ارز دیجیتال خود را نفروشید و نگه دارید. این توصیه مثلا زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در حال سقوط است گفته می‌شود.

(Initial Coin Offering) ICO

عرضه اولیه سکه مثل عرضه اولیه سهام در بازار بورس است که در آن برای اولین بار یک ارز دیجیتال جدید معرفی و برای فروش عرضه می‌شود.

(ICO) پیش‌فروش

به دوره‌ای گفته می‌شود که پیش از عرضه اولیه عمومی سکه به سرمایه‌گذاران خصوصی امکان داده می‌شود که آن ارز را بخرند.

(Joy Of Missing Out) JOMO

سرواژه عبارت لذت از دست دادن است.

(Know Your Custmer) KYC

سرواژه «مشتری خود را بشناس» است و به قید موسسات مالی اشاره دارد که باید برای اجرای قوانین ضد‌پول‌شویی از مشتریان اسناد هویتی بگیرند.

(Lightning Network) شبکه آذرخش

شبکه آذرخش یک سیستم فردبه‌فرد در ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌های کوچک است. این شبکه روی انجام تراکنش‌های با تاخیر کم و لحظه‌ای تمرکز دارد و معمولا هم هزینه تراکنش در آن کم است، قابلیت رشد داد و می‌تواند بین بلاک‌چین‌های گوناگون کار کند. تراکنش‌های درون آن نیز می‌توانند عمومی یا خصوصی باشند.

(Limit Buy) (Limit Order) (Limit Sell) محدودیت سفارش/محدودیت خرید/محدودیت فروش

وقتی شما تنظیم می‌کنید که وقتی قیمت یک ارز دیجیتال به مقدار خاصی رسید، آن را بخرید یا بفروشید شما یک محدودیت برای سفارش ، خرید یا فروش تنظیم کرده‌اید. سیستم‌ هم برای انجام معامله این محدودیت را در نظر می‌گیرد.

(Liquidity) نقدشوندگی

نقدشوندگی در ارزهای دیجیتال به‌راحتی خرید یا فروش ارز دیجیتال بدون تاثیرگذاری در کل بازار اشاره دارد.

(Locktime) قفل زمانی

اگر یک درخواست تراکنش همراه با قاعده برای ایجاد تاخیر در آن داده شود، این تراکنش در یک‌زمان یا بلوک خاص بلاک‌چین انجام خواهد شد. به این کار اصطلاحا قفل زمانی می‌گویند.

نگه‌داشتن Long

وقتی شما می‌خواهد مقدار زیادی از یک ارز را با امید افزایش قیمت آن جمع کنید، شما آن را نگه داشته‌اید.

فروختن Short

برعکس نگه داشتن وقتی شما دارایی خود را می‌فروشید امیدوار هستید که با این کار قیمت پایین‌تر بیاید، سپس بتوانید ارز را با قیمت پایین‌تری بخرید و زمانی که صعود کرد بفروشید.

(Moving Average Convergence Divergence) MACD

سرواژه میانگین متحرک همگرا واگرا است. این میانگین در تحلیل تکنیکال مطرح است و با استفاده از روند تغییرات تلاش می‌کند قیمت آینده را پیش‌بینی کند.

( Margin Bear Position) موقعیت حاشیه خرسی

این موقعیتی است که در آن شما می‌خواهید دارایی خود را بفروشید.

( Margin Bull Position ) موقعیت حاشیه گاوی

این موقعیتی است که در آن شما می‌خواهید دارایی خود را نگه دارید.

(Market Capitalization or CAP or MCAP) ارزش بازار

ارزش بازار برابر است با تعداد سکه‌های چرخه عرضه ضرب‌در قیمت آن‌ها.

(Mining Pool) استخر ماینینگ

استخر ماینینگ به مجموعه‌ای ماینرها گفته می‌شود که دستگاه‌ها و کامپیوترهای خود را به هم وصل می‌کنند با کل توان پردازشی مجموع با هم با استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازند.

(Multipool Mining) ماینینگ چند استخری

اگر یک ماینر به هر دلیلی فعالیت‌ خود را از یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگری ببرد، اصطلاحا ماینینگ چنداستخری کرده است.

ماه Moon

اصطلاحی است که وقتی قیمت یک ارز رشد مثبت مهمی انجام می‌دهد؛ بیت‌کوین خیلی زیاد رشد می‌کند.

(Money services business) MSB

سرواژه کسب‌وکار خدمات مالی است.

(Multi-Signature Wallet or Multi-Sig Wallet) کیف پول‌های چند امضایی

مثل یک حساب بانکی چند امضایی، در این کیف پول‌ها برای اینکه تراکنشی روی دهد، امضای دیجیتال بیش از یک نفر لازم است. کیف پول چند امضایی برای امنیت بیشتر و جلوگیری از دزدی ایجاد می‌شود.

(One Cancels the Other Order) OCO

سرواژه «وقتی یک نفر سفارش دیگری را لغو می‌کند» است. این حالت زمانی رخ می‌دهد که فردی قاعده‌ای برای دو سفارش تنظیم کند که وقتی یکی پذیرفته شود، دیگری خودبه‌خود لغو شود.

(Oracle) اوراکل‌‌ها

قراردادهای هوشمند در یک بلاک‌چین درون شبکه می‌مانند. فقط با برنامه‌ای با نام اوراکل می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. اوراکل‌ها بیشتر در شبکه اتریوم معمول هستند.

(Oversold) فروش زیادی

اگر یک ارز دیجیتال مدت‌زمان زیادی بدون افزایش قیمت در حال فروش باشد، اصطلاحا به آن فروش زیادی می‌گویند. در این شرایط این نگرانی وجود دارد که قیمت آن دیگر بالا نیاید.

( Paper wallet) کیف پول کاغذی

یعنی نگهداری کد کیف پول (یا کلید خصوصی) در یک سند فیزیکی یا ابزار ذخیره سرد .

(Proof of Authority) PoA

سرواژه اثبات صلاحیت است که به دارنده یک بلاک‌چین خصوصی این قدرت را می‌دهد که بلاک‌هایی را درست کرده به بلاک‌چین متصل کند.

این روش برخلاف روش اثبات کار که در شبکه بیت‌کوین وجود دارد، به‌جای اینکه تایید تراکنش‌ها، تولید بلاک‌ها و متصل کردن آن‌ها به بلاک‌چین را به همه افراد بدهد، افراد باصلاحیتی انتخاب می‌شوند و این کار به آن‌ها داده می‌شود. در این روش سرعت تراکنش‌های بسیار افزایش می‌یابد.

(Proof of Stack) PoS

سرواژه اثبات دارایی است. در این روش که تلگرام برای ارز گرم خود استفاده می‌کند، به هر ماینر به‌اندازه سرمایه‌ای که در شبکه گذاشته است، قدرت داده می‌شود که تراکنش‌ها را تایید کند و از شبکه پاداش بگیرد. این روش نیز بسیار سریع‌تر از روش اثبات کار در شبکه بیت‌کوین است.

(Proof or Work) PoW

سرواژه اثبات کار است که در آن‌همه افراد می‌توانند ماینر شوند ولی برای تایید کار انجام‌شده خود، دستگاهشان باید پردازش‌های سنگینی انجام دهد. این روش قدیمی‌تر و کندتر از روش‌های دیگر برای تایید تراکنش‌ها و تولید بلاک و متصل کردن آن به بلاک‌چین است.

( wrecked) REKT

کوتاه شده کلمه است و زمانی به کار می‌رود که فرد در معامله ضرر بدی کرده است.

Ring Signature

به مفهومی گفته می‌شود که در آن کاربرها ناشناخته می‌مانند. در این حالت تراکنش بدون داشتن مشخصات درخواست‌کننده تراکنش اتفاق می‌افتد و به همین دلیل غیرقابل ردگیری است.

SATS

این کمترین مقدار ممکن بیت‌کوین گفته می‌شود و برابر ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است.

Seed

رشته‌ای حروفی ورودی است که کلید کیف پول شما از آن تولید می‌شود.

Segregated Witness یا SEGWIT

به فرآیندی گفته می‌شود که داده امضای دیجیتال از تراکنش‌ها حذف می‌شود. با این کار تعداد تراکنش‌های بیشتری در هر بلاک جا می‌گیرند و در نتیجه سرعت تراکنش زیاد می‌شود.

(Selfish Miner) ماینر خودخواه

اگر ماینری بتواند یک بلاک معتبر را تولید کند ولی آن را در شبکه به اشتراک نگذارد، ماینر خودخواه شناخته می‌شود. این کار باعث می‌شود که بقیه ماینرها توان محاسباتی خود را برای یافتن بلاکی که او از قبل یافته هدر کنند و او با ادامه ماینینگ از بقیه جلو بیفتد.

کیف پول دیجیتال نرم‌افزاری

رایج‌ترین کیف پول مورداستفاده در ارزهای دیجیتال است.

( Market Makers) بازارگردان‌ها

بازارگردان‌ها ترجمه است و در ظاهر به نظر می‌رسد به معنی افراد پولداری باشد که می‌توانند در بازار تغییرات اساسی ایجاد کنند. اما در اصل بازارگردان به کسی گفته می‌شود که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران در بازار معامله می‌کند.

(Slippage) لغزش

لغزش اشاره به شرایطی دارد که در آن قیمتی که معامله‌گران انتظار دارند با قیمتی که واقعا معامله در آن انجام می‌شود، تفاوت می‌کند.

دلایل متعددی برای لغزش می‌تواند وجود داشته باشد. برای مثال اگر یک معامله‌گر یک سفارش را هنگامی بازار شدیدا در حال نوسان است ثبت کند یا هنگامی که معامله‌گر سفارشی ثبت می‌کند که آنقدر بزرگ که بازار را تغییر می‌دهد، لغزش رخ خواهد داد.

(High-Net-Worth Individual) شخص خیلی ثروتمند HNWI

همانطور که از معنای شخص خیلی ثروتمند نیز برمی‌آید، به کسی می‌گویند که حجم‌های معامله‌هایش آنقدر بزرگ است که بازار را تغییر می‌دهد.

(Whale) وال

وال به بازیگران اصلی بازار گفته می‌شود. وال‌ نه‌تنها شامل افراد می‌شود بلکه می‌تواند شامل سرمایه‌گذاران حقوقی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز باشد. وال‌ها معمولا کسانی هستند که باعث به وجود آمدن دیوار خرید و دیوار فروش می‌شوند.

(Whitelist) لیست سفید

پیش از عرضه اولیه ارز دیجیتال، اشخاص حقیقی و حقوقی علاقه‌مند سندی را مبنی بر علاقه خود برای خرید در عرضه اولیه یا پیش‌-فروش امضا می‌کنند. لیست این افراد، لیست سفید نامیده می‌شود.

(White paper) سند سفید

سند سفید سندی است که در آن توضیحاتی درباره ارز دیجیتال، طراحی آن، اطلاعات تکنیکی، توصیف هدف آن و ارائه یک نقشه راه برای موفقیت بیان می‌شود. سند سفید به‌منظور قانع کردن سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه ارائه می‌شود.

(Zero Confirmation Transaction) تراکنش صفر تایید

تراکنش صفر تایید عبارت دیگری برای تراکنش تایید نشده است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …