جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
نرخ تورم ترکیه

اقتصاد ترکیه سال آینده از رکود خارج می‌شود

بانک جهانی اعلام کرد سال آینده رشد اقتصادی ترکیه افزایش خواهد یافت.

به گزارش افیکس کار به نقل از روزنامه حریت، بانک جهانی در گزارش جدید خود از اقتصاد ترکیه پیش بینی کرد که اقتصاد ترکیه به تدریج به مسیر صعودی باز گردد و رشد ۳ درصدی در سال ۲۰۲۰ و ۴ درصدی در سال ۲۰۲۱ را تجربه کند.

بانک جهانی با اشاره به روند بهبود تدریجی اقتصاد ترکیه به مقامات این کشور توصیه کرده است برای مقابله با کاهش ارزش لیر که به سیستم مالی این کشور آسیب جدی زده است، دست به کار شوند. این بانک دو عامل افزایش صادرات و تقویت تقاضای داخلی را در افزایش رشد اقتصادی ترکیه بسیار مؤثر دانسته است.

اقتصاد ترکیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۲.۶ درصدی را تجربه کرد که با توجه به رشد منفی در سه ماهه پایانی سال گذشته باعث افزایش شدید نگرانی سرمایه گذاران خارجی از وضعیت اقتصاد این کشور شده بود. طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، حجم تولیدات ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس با قیمت جاری به ۱۷۰.۴ میلیارد دلار سیده است.

مقامات ترکیه که کشورشان سال گذشته را با رشد ۲.۶ درصدی به پایان برده بود، دستیابی به نرخ رشد ۲.۳ درصدی را برای امسال، ۳.۵ درصد برای سال بعدی و رشد ۵ درصدی را برای سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده اند.

بانک جهانی هم چنین پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان را از ۲.۹ درصد قبلی به ۲.۶ درصد کاهش داده است. این بانک با اشاره به افزایش ریسک‌های بر سر راه اقتصاد جهانی پیش بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان تا سال ۲۰۲۱ در همین محدوده باقی بماند.

بانک جهانی بیش از همه پیش بینی خود از رشد کشورهای نوظهور را به دلیل افزایش منازعات تجاری و افزایش ریسک‌های سرمایه گذاری کاهش داده است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۵سپتامبر ۲۰۲۲ | خطر نزول BTC وجود دارد؟

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۵سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …