چهارشنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۱
افزایش نرخ خدمات منجر به بازگشت تورم در منطقه یورو شد

اقتصاد در حال رکود کشورهای اروپایی

هر سه اقتصاد بزرگ اروپایی با خطر رکود مواجه هستند.

به گزارش افیکس کار به نقل از بیزینس اینسایدر، کاهش رشد اقتصادی در بسیاری از مناطق جهان همه‌گیر شده است اما به نظر می‌رسد برخلاف آمریکا، چین و هند، اقتصاد کشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلیس و ایتالیا نه تنها با کاهش رشد اقتصادی که با خطر وقوع رکود نیز مواجه هستند.

موسسه “پانتئون مکرو اکونومیکس” در گزارشی اعلام کرد که رشد اقتصادی منطقه یورو در وضعیت شکننده ای قرار گرفته است و ریسک‌های موجود بر سر راه کشورهای اروپایی، تولید ناخالص داخلی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. این موسسه اعلام کرده است که از پنج اقتصاد بزرگ اروپایی، سه کشور: آلمان، ایتالیا و انگلیس با خطر رکود و فرانسه و اسپانیا با خطر کاهش رشد خود مواجه هستند.

از اواخر سال گذشته رشد بزرگ ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان کاملا تحت تاثیر عملکرد ضعیف بخش تولید کاهش یافته است. فایننشیال تایمز نیز در گزارشی اعلام کرده است شمار قراردادهای کوتاه‌مدت در آلمان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است که به نوعی بازتاب‌دهنده نگرانی کارفرمایان این کشور از چشم انداز آینده است.

از سوی دیگر در ایتالیا مساله بحران بدهی به یک نگرانی جدی تبدیل شده است و رشد سه ماهه دوم این کشور تنها ۰.۲۱ درصد بوده است. موسسه پانتئون با بیان این‌که ایتالیا بر روی لبه پرتگاه قرار دارد خطر وقوع رکود در این کشور را بسیار جدی ارزیابی کرده است. ایتالیا در حال حاضر ۲ تریلیون یورو بدهی دارد و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی آن از ۱۳۰ درصد عبود کرده است. جک آلن، کارشناس این موسسه گفت: بحران بدهی ایتالیا از بحران های مشابه قبلی حادتر است و نه تنها اقتصاد ایتالیا که اقتصاد کل منطقه یورو را تهدید می‌کند.

در انگلیس نیز رشد اقتصادی تحت تاثیر فضای نامطمئن چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا قرار گرفته است و پیروزی بوریس جانسون در رقابت نخست‌وزیری انگلیس احتمال خروج بدون توافق را افزایش داده است.

موسسه پانتئون پیش‌بینی کرد نرخ تورم انگلیس تا سال‌آینده به چهار درصد برسد.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …