پنجشنبه , ۷ مهر ۱۴۰۱

ایران در فکر دور زدن تنگه هرمز

مجله افیکس کار: تهران با بغداد در مورد احتمال بازگشایی خط‌لوله‌ای که از طریق قلمروی عراق، ایران را به سوریه متصل می‌کند، مذاکره کرده است، تا بتواند از استفاده از تنگه هرمز برای انتقال نفت استفاده نکند.

آخرین اخبار بازار نفت

به گزارش مجله افیکس کار به نقل از راشاتودی،  تهران با بغداد در مورد احتمال بازگشایی خط‌لوله‌ای که از طریق قلمروی عراق، ایران را به سوریه متصل می‌کند، مذاکره کرده است، تا بتواند از استفاده از تنگه هرمز برای انتقال نفت در خلیج فارس جلوگیری کند. 

 یک منبع آگاه از این طرح گفته است که این خط لوله ایران را به به بندر بانیاس سوره در حاشیه دریای مدیترانه متصل خواهد کرد. این خط‌لوله به ایران اجازه خواهد داد برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از صادرات نفت خود از طریق تنگه هرمز صرف‌نظر کند. این در حالی است که ریسک بسته شدن این تنگه به علت احتمال رویارویی نظامی با آمریکا وجود دارد. 

طبق گفته این منبع آگاه، خط لوله ایران-عراق-سوریه، از دو بخش تشکیل خواهد شد. اول ایران یک خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری جدید از عراق به سوریه احداث خواهد کرد که از استان نینوای عراق به دیرالزور سوریه و سپس به ساحل دریای مدیترانه امتداد خواهد یافت. در مرحله دوم ایران خط‌لوله کرکوک-بانیاس، که در زمان جنگ ایران و عراق در ۱۹۸۲ بسته شد، را بازگشایی خواهد کرد. در این طرح آمده است که هم عملیات احداث و هم عملیات نگهداری و تعمیرات، توسط تهران انجام خواهد شد. این خط لوله قبلا در سال ۲۰۰۰ احیا شده بود، اما در حملات هوایی سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق، به شدت آسیب دید. 

ظرفیت کل این خط لوله ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز تخمین زده می‌شود، که حدود نصف صادرات قبل از تحریم ایران را در بر می‌گیرد. هرچند این شبکه خبری اشاره کرد که بغداد هنوز رسما به این طرح پاسخی نداده است. /مهرنیوز

بیشتر بخوانید

تحلیل نفت سبک آمریکا XTIUSD

تحلیل فیبوناچی نفت ۲۱جولای ۲۰۲۲ | آیا نفت سبک به بالای ۱۰۳دلار می‌رسد؟

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل فیبوناچی نفت ۲۱جولای به همراه نمودار و نقاط کلیدی معامله …