سه شنبه , ۱ آذر ۱۴۰۱
بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا با وجود تورم بی سابقه، نرخ بهره را بدون تغییر نگه می دارد

بانک مرکزی اروپا با وجود افزایش بی سابقه تورم، نرخ های بهره کلیدی را بدون تغییر نگه داشته است.

به گزارش مجله افیکس کار و به نقل از بلومبرگ، نرخ بازپرداخت مجدد بانک مرکزی 0 درصد، نرخ تسهیلات وام نهایی آن 0.25 درصد و نرخ تسهیلات سپرده آن در 0.5- نگه داشته شده است.

بانک مرکزی اروپا در فوریه 2022 نرخ های بهره کلیدی را در سطوح پایین بی سابقه نگه داشت. این بانک در بیانیه خود تأیید کرد که خرید خالص دارایی ها را تحت برنامه محرک همه گیر در پایان مارس 2022 متوقف خواهد کرد . این بانک تصمیم دارد خالص خرید ماهانه در سه ماهه دوم سال 2022 به 40 میلیارد یورو، در سه ماهه سوم 30 میلیارد یورو و از اکتبر به بعد 20 میلیارد یورو برساند. این سیاست تا زمانی که برای تأثیر تطبیقی نرخ های این بانک لازم باشد ادامه خواهد داشت.

بانک مرکزی همچنین انتظار دارد که خرید خالص برنامه QE قبل از شروع افزایش نرخ های بهره کلیدی بانک مرکزی اروپا پایان یابد.

در جبهه قیمت، سیاست گذاران معتقدند که پیشرفت تحقق یافته در تورم به اندازه کافی پیشرفت کرده است که با تثبیت تورم در سطح 2 درصد در میان مدت سازگار باشد. اگرچه ممکن است دوره گذرا را نیز به همراه داشته باشد که در آن تورم نسبتاً بالاتر از هدف باشد.

فشارها بر بانک ECB افزایش می یابد

این عدم اقدام در حالیست که فشار بر بانک مرکزی اروپا افزایش یافته‌است. این حوزه 19 عضوی ماه به ماه شاهد افزایش تورم بوده است که آخرین آمار در ژانویه به رکورد 5.1 درصد رسیده است. در حالی که این بانک می گوید که تورم بالاتر در طول سال ترمیم خواهد شد،

بسیاری از اقتصاددانان در این فکر هستند که آیا قیمت های مصرف کننده برای مدت طولانی تری بالا باقی می ماند. یک دوره طولانی تر تورم بالاتر می تواند بهبود اقتصادی در حال انجام را در معرض خطر قرار دهد.

سدریک گمهل، اقتصاددان در Gavekal Research، روز پنجشنبه در یادداشتی گفت: «تورم بالاتر و پایدارتر منطقه یورو، فشار بر بانک مرکزی اروپا را برای پیروی از فدرال رزرو با وعده چرخش هاوکیش افزایش خواهد داد. اما نکته اصلی این است که قیمت انرژی و محدودیت های طرف عرضه است که باعث تورم منطقه یورو می شود، نه تقاضای بیش از حد. این نشان می‌دهد که بانک مرکزی اروپا به تمرکز خود بر بازگرداندن سیاست پولی به شرایط پیش از همه‌گیری خود ادامه خواهد داد . هر گونه چرخش به سمت سیاست انقباضی آشکار دورنما باقی می‌ماند.»

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

نقاط کلیدی بازار فارکس

نقاط کلیدی بازار فارکس امروز ۲سپتامبر ۲۰۲۲ | تحلیل جفت ارزهای اصلی

مجله افیکس کار: در این پست نقاط کلیدی فارکس در روز جمعه ۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و …