سه شنبه , ۱ آذر ۱۴۰۱
بانک مرکزی انگلیس BOE

بانک مرکزی انگلیس برای مهار تورم، دومین افزایش نرخ بهره را اعمال کرد

بانک مرکزی انگلیس BoE برای دومین بار نرخ بهره را افزایش داد.

به گزارش مجله افیکس کار و به نقل از بلومبرگ ، بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره کلیدی خود را به عنوان بخشی از مجموعه اقداماتی برای مهار تورم که در مسیر رسیدن به بالای 7 درصد قرار دارد، افزایش داد.

افزایش نرخ بهره به 0.5 درصد از 0.25 درصد توسط پنج سیاست گذار از 9 سیاست گذار بانک BoE حمایت شد. در اقدامی غافلگیرکننده، چهار نفر به افزایش بیشتر، یعنی به 0.75 درصد رأی دادند. افزایشی که از زمان استقلال این بانک در سال 1997 مشاهده نشده است.

چهار مقام – دیو رامسدن، مایکل ساندرز، کاترین مان و جاناتان هسکل – به افزایش 50 واحدی نرخ‌ها رأی دادند. آنها نیاز به اقدام سریع‌تر برای مهار انتظارات تورمی را دیدند. اکثریت، از جمله فرماندار اندرو بیلی، افزایش 25 امتیازی را انتخاب کردند.

این کمیته همچنین به کاهش سهام خرید اوراق قرضه دولتی بریتانیا که از طریق انتشار ذخایر بانک مرکزی تامین می‌شود، رای داد. همچنین از سرمایه‌گذاری مجدد در دارایی‌های سررسید دار جلوگیری کرد. مقامات آغاز دوره جدیدی را برای کاهش 895 میلیارد پوند دارایی اوراق قرضه جمع آوری شده طی دهه گذشته تحت برنامه تسهیل کمی نشان دادند. همگی به اتفاق آرا به آغاز روند کاهش ترازنامه رای دادند.

کمیته تعیین نرخ افزود: «اگر اقتصاد همانطور که BOE انتظار دارد پیشرفت کند، احتمالاً در ماه‌های آتی، انقباض‌های محدود و بیشتر مناسب خواهد بود».

بانک مرکزی انگلیس BOE با تاکید بر عزم خود برای مبارزه با تورم، گفت که “سیاست بانک مشخص است و در راستای هدف تورم این بانک اعمال می شود و این منعکس کننده اولویت ثبات قیمت در چارچوب سیاست پولی بریتانیا است.”

پیشبینی های بانک مرکزی انگلیس

مقامات BOE پیش بینی خود را برای اوج تورم به 7.25 درصد در آوریل رساندند که بیش از سه برابر هدف 2 درصدی BOE است. پیش از این انتظار می رفت تورم به اوج خود در حدود 6 درصد برسد.

در این بیانیه همچنین آمده که بازار کار همچنان بسیار فشرده است. آنها پیش بینی رشد دستمزد خود را به شدت افزایش دادند و پیش بینی کردند که نرخ رشد در سال آینده به 4.75 درصد برسد. همچنین قیمت های بالاتر انرژی فشار بیشتری را به همراه خواهد داشت. در حالی که فشارهای صعودی در هزینه زندگی باعث کاهش رشد تولید ناخالص داخلی می شود.

این افزایش اولین صعود متوالی نرخ بهره (دوبار پشت سر هم) از سال 2004 است. بیلی امروز بعد از ظهر در لندن برای توضیح این تصمیم یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد کرد.

تشدید سیاست های پولی

بانک مرکزی بریتانیا در حال پیشروی در تشدید سیاست های پولی است، زیرا سایر بانک های مرکزی در دنیا در حال حرکت برای مقابله با شتاب سریع قیمت ها پس از قرنطینه های مرتبط با پاندمی هستند.

انتظار می رود فدرال رزرو آمریکا چرخه انقباض سریع خود را در سال جاری راه اندازی کند و گمانه زنی هایی وجود دارد که ممکن است شامل افزایش 50 واحدی نرخ بهره باشد.

این تصمیم همچنین در شرایطی است که بریتانیا در چنگال بحران هزینه زندگی است، که از ماه آوریل، زمانی که مالیات‌ها و قیمت‌های انرژی بالاتر به مصرف‌کنندگان ضربه می‌زند، سخت‌تر شده است .

علیرغم بهبود چشم انداز دستمزدها، BOE هشدار داد که درآمد واقعی خانوارها، پس از تعدیل تورم و افزایش مالیات، امسال و سال آینده کاهش خواهد یافت.

یک ساعت قبل از اعلام BOE، تنظیم کننده انرژی بریتانیا Ofgem گفت که قبض انرژی برای یک خانواده معمولی در ماه آوریل 54 درصد افزایش خواهد یافت. در حالی که BOE اذعان داشت که این افزایش به خودی خود نمی تواند برای مقابله با این افزایش های فوری قیمت ها کمک کند،

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

نقاط کلیدی بازار فارکس

نقاط کلیدی بازار فارکس امروز ۲سپتامبر ۲۰۲۲ | تحلیل جفت ارزهای اصلی

مجله افیکس کار: در این پست نقاط کلیدی فارکس در روز جمعه ۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و …