چهارشنبه , ۶ مهر ۱۴۰۱

بررسی حقوقی تجارت بیتکوین

یک حقوقدان با بیان اینکه در حال حاضر هر بیت کوین حدود ۱۴۸ میلیون تومان قیمت دارد که مبلغ بسیار بالایی بوده و می‌تواند راهی برای تولید ارز برای کشور محسوب شود، گفت: باید قوانین مشخص برای بیت کوین گذاشت. با ممنوع و محدود کردن توسعه به وجود نمی‌آید و مشکلات کشور نیز حل نخواهد شد.

فیضی چکاب وکیل دادگستری در خصوص اینکه آیا از نظر قانونی تولید بیت کوین و ارزرمزها و خرید و فروش آنها قانونی است یا خیر، تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشت که بعد از کش و قوس‌های زیادی که در این رابطه وجود داشت و بر اساس همان قاعده که اولین اقدامی که ما همیشه انجام می‌دهیم ایجاد ممنوعیت است، در دی ماه ۹۶، شورای عالی مبارزه با پولشویی مصوبه‌ای را گذراند که استفاده از ابزارهای ماینینگ و خرید و فروش رمزارزها برای مراکز پولی و مالی ممنوع است. پیرو این مصوبه بانک مرکزی هم در اردیبهشت ۹۷ بخشنامه‌ای را صادر کرد و همه بانک‌ها، مؤسسات مالی و پولی و صرافی‌ها را از ورود به این مساله ممنوع کرد.

فیضی چکاب خاطرنشان کرد: می‌توان گفت این اقدام پیشگیرانه به گونه‌ای مسکن بوده و اقدام مقدماتی است و هرگز حرف نهایی نخواهد بود. دولت هم به این مطلب توجه کرده و شورای مبارزه با پولشویی هم این مساله را در دستور کار خود قرار داده است.

وی یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر با رویکرد مثبت به نحوه استفاده صحیح از فرصت بهره برداری از رمزارزها، طرحی تهیه و در حال پیگیری است که دولت از این پتانسیل عظیم به نحو خردمندانه و منطبق با واقع برای حل مشکلات کشور استفاده کند.

این حقوقدان گفت: دلیل این موضوع که بعضی از آقایان اعلام کرده‌اند رمزارزها غیرقانونی هستند را نمی‌دانم. در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن و جرم بودن یا نبودن این اقدام باید به قاعده و قانون توجه کرد. ما قانونی که با رمزارزها مغایرت داشته باشد نداریم، بنابراین در غیاب هرگونه ممنوعیت قانونی اصل بر این است که فعالیت در رابطه با رمزارزها و ماینینگ بیت کوین و امثال آن مجاز هست و ممنوعیتی نداشته، مگر اینکه قانونگذار قانونی وضع کرده و آن را صریحاً ممنوع کند.

فیضی چکاب خاطرنشان کرد: ممکن است بعضی‌ها بگویند که قانون وجود دارد و قانون پولی و بانکی کشور اعلام می‌کند که هر گونه مبادله، توزیع، تولید ارز و… در انحصار بانک مرکزی است که البته این دقیقاً یک اشتباه بزرگ در موضوع و خلط مبحث است و اصلاً در مورد بحث رمزارزها این مورد مصداق پیدا نمی‌کند. بانک مرکزی مسئول کنترل وضعیت ارز کشور است اما رمزارزها و بیت کوین اساساً در گردونه سرزمین یا قلمرو حاکمیتی و سرزمینی کشور خاصی گردش پیدا نمی‌کنند. بعلاوه از نظر حقوقی هنوز در این مورد بحث است که اصلاً بیت کوین و یا بعضی از رمزارزهای دیگر پول محسوب می‌شوند یا مال هستند که اگر پول محسوب شوند تابع قواعد پولی و بانکی خواهند بود ولی اگر مال محسوب شوند تابع قوانین پولی نخواهند بود.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …