چهارشنبه , ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
استخراج رمزارزها ممنوع

به دستور روحانی استخراج رمزارزها در ایران تا پایان شهریور ممنوع شد

ریاست جمهوری فعالیت استخراج رمزارزها را تا پایان شهریورماه ممنوع اعلام کرد؛ در حالیکه مسئولین حوزه بلاک‌چین و رمرزارز معتقدند، این میزان استخراج نمی‌تواند نقش زیادی در خاموشی‌ها داشته باشد.

به گزارش مجله افیکس کار و به نقل از ایسنا، حسن روحانی امروز درباره استخراج رمزارزها اظهار داشت، رمزارزها ۳۰۰ مگاوات به صورت مجاز و ۲۰۰۰ مگاوات به صورت غیرمجاز انرژی مصرف می‌کنند. و وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات از امروز موظف هستند، هر فردی که چند دستگاه ماینر برای استخراج بیت‌کوین و رمزارز دارد را توقیف کنند. و از امروز تا پایان شهریورماه فعالیت استخراج رمزارز حتی برای آنها که مجاز بوده باید تعطیل شود.

این در حالیست که مسئولین بخش خصوصی و فعالان حوزه رمزارز معتقدند مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نیست. و اینکه بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نمی‎باشد.

قطعی برق به دلیل استخراج بیت کوین

محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک‌چین ایران، پیش از این با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیت‌کوین با مصرف خانگی، بیان داشت، ذوب آهن اصفهان خیلی بیشتر از صنعت بیت‌کوین کشور برق مصرف می‌کند. استخراج بیت‌کوین هم نوعی صنعت است. و به جای مقایسه با مصارف غیر مرتبط، باید با سایر صنایع قیاس شود. وزارت نیرو می‌تواند با انجام کارشناسی علت قطع برق را پیدا نموده و نتایج آن را اعلام کند. در آن صورت مشخص می‌شود که این قطعی‌ها به دلیل سوء مدیریت رخ داده و ارتباطی به سایر صنایع ندارد.

همچنین حمیدرضا صالحی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، در پاسخ به اینکه چه سهمی از خاموشی‌ها را می‌توان به استخراج کنندگان رمزارز نسبت داد. اذعان داشت، در میان عوامل کوتاه‌مدت قطعا می‌توان سهمی را به استخراج رمزارزها اختصاص داد. اما میزان این سهم بسیار محدود است.

بر اساس اعلام توانیر میزان بار مصرفی استخراج‌کنندگان رمزارز عددی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات است. که بخشی از آن را مجازها و بخشی را غیرمجازها تشکیل می‌دهند. حتی اگر اینطور محاسبه کنیم که برخی ماینرها هنوز کشف نشده و مثلا مصرف آنها به ۱۰۰۰ مگاوات نیز می‌رسد. باز هم در مقایسه با کمبود ۹۰۰۰ مگاواتی در شبکه نمی‌توان سهم اصلی را به آنها اختصاص داد. وزارت نیرو اعلام کرده که فعالیت ماینرهای مجاز را متوقف کرده اما با این وجود کمبودها جبران نمی‌شود. از این رو باید به آنها سهمی داد. اما نباید در این سهم اغراق نمود.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …