سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

بورس همچنان صعودی است

امروز ۳۰۶ سهم در بورس و فرابورس ایران با رشد قیمت و ۲۱۲ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند اما در عین حال شاخص بازار یکبار دیگر توانست رکورد شکنی کند؛ به طوری که نماگر اصلی بورس به نیمه تراز ۲۵۳ هزار واحدی رسید.

به گزارش افیکس کار، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۹۷۲ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵۳ هزار و ۵۷۷ واحدی رسید. به این ترتیب بار دیگر فعالان بازار سرمایه ایران شاهد ثبت رکوردی جدید در بورس اوراق بهادار تهران بودند.

شاخص کل هم وزن نیز با ۴۲۵ واحد افزایش تا عدد ۶۲ هزار و ۳۰۴ واحدی بالا رفت و شاخص آزاد شناور نیز با ۲۸۱۹ واحد افزایش به رقم ۲۵۳ هزار و ۲۲۷ واحدی را تجربه کرد.

شاخص بازار اول و دوم نیز هر کدام ۲۰۳۶ و ۶۵۹۴ واحد رشد کردند.

گروه مبنا، معدنی و صنعتی چادرملو و پتروشیمی پارس هر کدام به ترتیب ۲۴۱، ۲۳۵ و ۲۰۶ واحد تأثیر مثبت روی نوسانات شاخص داشتند. در طرف مقابل سرمایه گذاری ایران، ایران خودرو و سایپا به ترتیب ۵۰، ۴۹ و ۴۸ واحد تأثیر کاهنده بر شاخص‌های بازار گذاشتند.

علیرغم رشد بیشتر سهم‌ها در بورس تهران امروز خودرویی‌ها با کاهش قیمت رو به رو شدند و همان طور که گفته شد دو نماد تأثیرگذار ایران خودرو و سایپا در این گروه بر شاخص‌های بازار سرمایه تأثیر کاهنده داشتند. این گروه با ۸۷ میلیارد تومان ارزش بازار در رتبه دوم ارزش بازار بین گروه‌های مختلف قرار گرفت.

اما شیمیایی‌ها رتبه اول را به خود اختصاص دادند و ارزش معاملاتشان به ۱۰۶ میلیارد تومان رسید و همچنین حجم معاملات این گروه تا رقم ۱۲۳ میلیون سهم بالا رفت. امروز در گروه محصولات شیمایی روند قیمت بیشتر سهم‌ها مثبت بود و پتروشیمی نوری که روز گذشته برای اولین بار وارد بازار شد توانست با ۵ درصد رشد قیمت رو به رو شود. همچنین صف خرید با حجم بسیاری بالای در این نماد قابل مشاهده بود.

گروه سرمایه گذاری ها امروز توانست به جمع گروه‌های با ارزش بالای بورس بپیوندند و ارزش معاملاتشان به بیش از ۶۵ میلیارد تومان برسد؛ هر چند که ارزش کل معاملات امروز به زیر هزار میلیارد تومان رسید.

در بورس تهران تعداد ۱۹۰ نماد با رشد قیمت مواجه شدند و تعداد ۱۳۵ نماد افت قیمت را تجربه کردند. همچنین در فرابورس ایران تعداد نمادهای مثبت به ۱۱۴ و تعداد نمادهای منفی به ۷۷ نماد رسید.

همانطور که گفته شده ارزش کل معاملات بورس تهران به زیر هزار میلیارد تومان و تقریباً به رقم ۹۹۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسید. حجم کل معاملات نیز به بیش از سه میلیارد سهم و اوراق مالی دست یافت.

در فرابورس ایران، آیفکس با ۶۰ واحد رشد رقم ۳۳۱۶ واحدی را تجربه کرد و ارزش معاملات این بازار به حدود ۸۰۰ میلیارد تومان رسید. حجم معاملات نیز عدد ۱.۶ میلیارد سهم و ارواق مالی را تجربه کرد.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …