یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

تورم در فرانسه افزایش یافت

نرخ تورم فرانسه بار دیگر از سطح یک درصد گذشت.

به گزارش افیکس کار به نقل از تریدینگ اکونومکیس، پس از آن که در ماه می، تورم فرانسه با رسیدن به ۰.۹ درصد در پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خود قرار گرفت، در ماه ژوئن قیمت‌ها بار دیگر به مسیر صعودی باز گشته‌اند؛ به گونه‌ای که تا پایان دوازده ماه منتهی به ماه می، نرخ تورم فرانسه به ۱.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

در بین بخش‌های مختلف نرخ تورم خدمات دو برابر شده است و از ۰.۶ درصد در ماه می به ۱.۲ درصد در ماه ژوئن رسیده است. تورم حمل و نقل نیز با تغییری مسیری محسوس از منفی ۱.۵ درصد به مثبت ۱.۵ درصد رسیده است. از سوی دیگر تورم در برخی از بخش‌ها هنوز منفی است: خدمات درمانی منفی ۰.۲ درصد، ارتباطات منفی ۱.۱ درصد و پوشاک با منفی ۰.۹ درصد.

بیش‌ترین تورم ثبت شده در بین بخش‌های مختلف تا پایان ماه ژوئن مربوط به اقلام غذایی با ۲.۶ درصد بوده است. هسته تورمی که تغییرات مواد غذایی و سوخت را به دلیل نوسان بالای قیمتی آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در ماه ژوئن به ۰.۹ درصد رسیده است که ۰.۴ درصد بیشتر از ماه قبل است.

طبق اعلام مرکز آمار فرانسه، تورم ماهانه این کشور ۰.۲ درصد اندازه‌گیری شده است که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماهمی است. شاخص بهای مصرف کننده ۱.۴ درصد در دوازده ماه منتهی به ژوئن و ۰.۳ درصد در ماه ژوئن اندازه‌گیری شده است.

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۳۷ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۱۸.۸ درصدی آوریل ۱۹۵۰ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …