شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

تولید نفت اوپک به کمترین رقم در 8 سال رسید

اخبار بازار نفت خام

پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، تولید نفت اوپک در سپتامبر به پایین ترین حد طی ۸ سال گذشته رسیده است.

 به گزارش مجله افیکس‌کار به نقل از رویترز ، پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، تولید نفت اوپک در سپتامبر به پایین ترین حد طی 8 سال گذشته رسیده است و به این ترتیب تاثیر قرارداد کاهش عرضه نفت و تحریم‌های آمریکا بر ایران و ونزوئلا تشدید می شود.

 14 عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در سپتامبر 28.9 میلیون بشکه در روز تولید کردند که 750 هزار بشکه در روز نسبت به ماه اوت کمتر بود و پایین ترین تولید ماهانه را از 2011 نشان داد.

 حملات چهاردهم سپتامبر به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی 5.7 میلیون بشکه در روز از تولید این کشور کم کرد و قیمت نفت را در شانزدهم سپتامبر 20 درصد افزایش داد و به 72 دلار در هر بشکه رساند. قیمت نفت از آن زمان تا 61 دلار در هر بشکه پایین آمده و نزدیک به سطح قبل از حمله ها رسیده است و دلیل این کاهش قیمت هم بازگشت سریع تولید به سطح قبلی و نگرانی در مورد کند شدن تقاضای جهانی است.

 اوپک، روسیه و سایرتولیدکنندگان نفت در ائتلافی با نام اوپک+  در دسامبر سال گذشته توافق کردند 1.2 میلیون بشکه در روز تولید خود را از ژانویه سال جاری میلادی پایین آورند. سهم اوپک از این کاهش تولید 800 هزار بشکه در روز بود که توسط 11 عضو آن به جز ایران، لیبی و ونزوئلا اجرا می شد.

 این 11 عضو اوپک به قرارداد کاهش تولید که تا مارس 2020 ادامه دارد متعهد مانده اند و حتی از آن هم فراتر رفتند. تعهد این کشورها به قرارداد در سپتامبر 218 درصد بود که بیشتر از 131 درصد ماه اوت است.

 بیشترین کاهش تولید مربوط به عربستان سعودی می شود که 9.05 میلیون بشکه در روز یعنی  700 هزار بشکه کمتر از ماه اوت تولید کرد.

 میزان کاهش تولید می توانست از این هم بیشتر باشد ولی شرکت آرامکو برای محدود کردن این کاهش از ذخایر خود نفت خام برداشت کرد. به گفته منابع آگاه تولید نفت عربستان در سپتامبر بین 8.5 تا 8.6 میلیون بشکه در روز بود.

عربستان سعودی قبل از حملات ماه سپتامبر هم تولید نفت خود را بیش از سهمیه اش از قرارداد کاهش تولید پایین آورده بود تا از بازار حمایت کند.

 تولید نفت ونزوئلا در این ماه به خاطر تحریم‌های آمریکا بیش از گذشته کاهش یافت. ولی نیجریه و عراق تولید خود را افزایش دادند. لیبی هم پس از سرگیری تولید در میدان نفتی الشراره، تولید نفت خود را بالا برد. تولید نفت امارات تغییر چندانی نداشت و کویت افزایش ناچیزی نشان داد./تسنیم

بیشتر بخوانید

تحلیل نفت سبک آمریکا XTIUSD

تحلیل فیبوناچی نفت ۲۱جولای ۲۰۲۲ | آیا نفت سبک به بالای ۱۰۳دلار می‌رسد؟

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل فیبوناچی نفت ۲۱جولای به همراه نمودار و نقاط کلیدی معامله …