شنبه , ۵ آذر ۱۴۰۱
جروم پاول فدرال رزرو

جروم پاول : علیرغم جنگ اوکراین، سیاست فدرال رزرو در مسیر درستی قرار دارد.

جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا می‌گوید، علیرغم تأثیر «نامطمئن» جنگ اوکراین، محور سیاست فدرال رزرو در مسیر درستی قرار دارد.تورم

مجله افیکس کار : جروم پاول روز چهارشنبه گفت فدرال رزرو با برنامه برای افزایش نرخ بهره در این ماه پیش خواهد رفت تا تورم بالا را مهار کند، اما وقوع جنگ در اوکراین چشم انداز سیاست گذاران فدرال رزرو را در هنگام برنامه ریزی گام های بعدی “بسیار نامطمئن” کرده است.

پاول در اظهارات آماده شده برای شهادت خود در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان ایالات متحده، روایت قبلی فدرال رزرو را تکرار کرد که تورم بالا و بازار کار “بسیار فشرده” نرخ های بهره بالاتر را تضمین می کند.پاول گفت کمیته انتظار دارد که در نشست پایانی ماه جاری، محدوده هدف برای نرخ وجوه فدرال را افزایش دهد. فدرال رزرودر اواخر سال جاری با کاهش سبد اوراق بهادار دولتی خود به حدود 8.5 تریلیون دلار آن را دنبال خواهد کرد.

با این حال پاول در بیانیه افتتاحیه خود برای کنگره هیچ اشاره ای به این موضوع نکرد که فدرال رزرو باید تا چه حد و با چه سرعتی در تشدید سیاست های انقباضی خود پیش رود.

تنها اشاره کرد که مقامات فدرال رزرو همچنان انتظار دارند که تورم در اواخر سال جاری کاهش یابد. وی آغاز و پایان سخنان خود را با رویدادهایی که در اوکراین رخ می دهد، جمع کرد.

تورم اکنون بسیار بالاتر از هدف بلندمدت 2 درصد است

پاول گفت که به نظر می رسد تأثیر پاندمی ویروس کرونا بر اقتصاد در حال کاهش است. استخدام همچنان قوی است و تورم به عنوان یک خطر اصلی ظاهر شده‌است.

رئیس فدرال رزرو گفت: تقاضا قوی است و تنگناها و محدودیت های عرضه سرعت پاسخگویی تولید را محدود می کند. وی افزود که این اختلالات عرضه “بزرگتر و طولانی تر از آنچه پیشبینی میشد” بوده است. و وعده فدرال رزرو را برای بازگرداندن قیمت ها به همان اندازه که لازم است سختگیرانه تکرار کرد.

در حالی که انتظار می‌رود برخی از این فشارهای تورمی فعلی در اواخر سال جاری کاهش یابد، “ما به خطرات احتمالی فشار صعودی بیشتر توجه می‌کنیم و از ابزارهای سیاستی خود برای جلوگیری از ریشه‌دار شدن تورم بالاتر استفاده خواهیم کرد.”

با این حال، پاول همچنین به پیچیدگی جدیدی که فدرال رزرو از رویدادهای اروپا با آن روبه‌رو است، اذعان کرد که پتانسیل افزایش فشار قیمت‌ها و همچنین کاهش بالقوه رشد را دارند.

پاول گفت: «تأثیر کوتاه مدت تهاجم به اوکراین، جنگ جاری، تحریم‌ها و رویدادهای آینده بر اقتصاد ایالات متحده بسیار نامشخص است». اتخاذ سیاست های پولی مناسب در این محیط مستلزم این است که اقتصاد به روش های غیرمنتظره ای تکامل می یابد. ما باید در پاسخ به داده‌های دریافتی و چشم انداز در حال تحول، زیرک باشیم.»

تاثیر جنگ

تورم بالا و مداوم، که اکنون سه برابر هدف دو درصدی فدرال رزرو است. این وضع سیاستگذارانی را که فکر می‌کردند افزایش سریع قیمت‌ها ناشی از پاندمی موقتیست، غافلگیر کرده است.

از پاییز گذشته آنها در حال بحث بودند که در مورد آن چه کاری انجام دهند.

انتظار می رود بانک مرکزی نرخ بهره یک شبه خود را که در حال حاضر نزدیک به صفر تعیین شده‌است، در نشست سیاست گذاری 15 تا 16 مارس خود افزایش دهد. همچنین افزایش نرخ‌های بیشتر در باقیمانده سال جاری افزایش یابد . لذا به طور پیوسته هزینه اعتبار برای مصرف‌کنندگان و مشاغل افزایش یابد.

در حالی که تورم بالا همچنان تمرکز اصلی فدرال رزرو است، تهاجم روسیه به اوکراین ، با پتانسیل برای کشاندن سیاست پولی در جهت مخالف، بعد جدیدی به تحلیل سیاستگذاران اضافه کرده است.

تورم ممکن است حتی بیشتر شود. به عنوان مثال، با افزایش قیمت انرژی و محدودیت های جدید در حمل و نقل ، به راحتی قابل پیشبینی است .

اما درست زمانی که دولت‌های ایالات متحده و اروپا امیدوار بودند همه‌گیری در حال کاهش باشد تا حدی که آخرین محدودیت‌ها بر کسب‌وکارها، مدارس و معاشرت‌ها لغو شود، رشد اقتصاد جهانی ممکن است ضربه بخورد.

اگر جنگ در اوکراین به یک درگیری گسترده تر تبدیل شود، دولت می تواند از فدرال رزرو بخواهد تا بازارهای جهانی دلار را ثابت نگه دارد. ماموریتی که ممکن است با برنامه هایی برای کاهش دارایی های فدرال رزرو در تضاد باشد.

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …