سه شنبه , ۱ آذر ۱۴۰۱

در کدام کشورها استخراج بیت کوین مجاز نیست

بیت‌کوین اولین نمونه از ارزهای رمزنگاری‌شده و بانک غیرمتمرکز جهان است؛ به این معنا که تراکنش‌های مالی طرفین در هر جایی از دنیال امکان‌پذیر است.

به گزارش افیکس کار به نقل از کوین تلگراف، با این حال با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال یک مفهوم جدید است بسیاری از دولت‌ها برای رویارویی با آن آماده نشده‌اند. در حال حاضر، برخی از کشورها هنوز به استفاده از بیت‌کوین واکنش خاصی نشان نداده‌اند. این کشورها بیشتر در قاره آفریقا واقع شده‌اند.

برخی دیگر از کشورها آن را به عنوان ابزاری برای پرداخت قانونی پذیرفته‌اند. کشورهای چون ژاپن، استرالیا، بریتانیا، اوکراین، بلاروس، کشورهای اتحادیه اروپا، برخی از ایالت‌های آمریکا، آلمان و سنگاپور در زمره این کشورها هستند.

برخی از کشورها نظیر هند، کانادا، اردن، تایلند، ویتنام، بیت‌کوین را ممنوع نکرده‌اند اما قوانین جزئی برای آن در نظر گرفته‌اند. این قوانین اغلب برای نحوه تبادل این ارز دیجیتال وضع شده‌اند.

در عصر انقلاب تکنولوژی اما هنوز کشورهایی هستند که ممنوعیت مطلق برای استخراج و استفاده از بیت‌کوین در نظر گرفته‌اند: چین، روسیه، الجزایر، مصر، مراکش، بولیوی، کامبوج، اکوادور، عربستان سعودی، ایران، بنگلادش، پاکستان، تایوان، اندونزی و نپال این کشورها هستند.

در چین دولت یک فایروال بسیار قوی جهت کنترل فعالیت‌های اینترنتی ایجاد کرده است. به این ترتیب اگر مردم این کشور قادر نیستند ارزهای رمزنگاری‌شده را استخراج کنند؛ حتی به صورت غیرقانونی.

کشورهایی چون روسیه اگرچه اقدام به ایجاد فایروال نکرده‌اند؛ اما استخراج و انتقال بیت‌کوین را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

فهرست زیر کشورهایی را که در آنها استخراج بیت‌کوین غیرقانونی است، نشان می‌دهد:

ایران ، ونزوئلا ، مقدونیه ،نپال ، بنگلادش ، اکوادور ، بولیوی ،الجزایر

به دلیل افزایش مصرف برق در ماه گذشته، دولت ایران مواضع سخت‌گیرانه‌ای را در قبال صنعت ارزهای رمزنگاری‌شده در پیش گرفته است.

به دنبال افزایش هفت درصدی مصرف برق در این کشور، وزارت نیرو برای شناسایی استخراج‌کنندگان اقدام کرده است. شرکت توانیر همچنین اعلام کرده به زودی تعرفه ویژه برق تولید بیت‌کوین ابلاغ و تعیین تکلیف خواهد شد.

در این کشور به ازای هر کیلوات برق ۵۰۰ تومان یارانه تعلق می‌گیرد. به این ترتیب ایران کشوری مناسب برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تبدیل شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد برای تولید هر واحد بیت‌کوین در ایران، حدود ۳۵ میلیون تومان یارانه دولتی مصرف می‌شود.

برعکس کشورهایی هستند که رویکرد بسیار مثبتی در رابطه با استخراج بیت‌کوین دارند. این کشورها عبارتند از:

اسلوونی: نه تنها استخراج و مبادله بیت‌کوین قانونی است، بلکه کاوش بیت‌کوین و کسب‌وکارهایی که به فروش کالاها و خدمات خود در قبال بیت‌کوین می‌پردازند، مشمول مالیات هستند.

اوکراین: استخراج بیت‌کوین یک کسب‌وکار قانونی است.

ایسلند: دولت به شهروندان اجازه استخراج بیت‌کوین را داده است.

بلاروس: استخراج بیت‌کوین هم برای افراد و هم شرکت‌ها ی تجاری قانونی است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …