پنجشنبه , ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

دلیل نوسانات قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت

قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله کاهش ذخایر نفت ایالات متحده، کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو و تشدید ناگهانی تنش‌های تجاری از سوی ترامپ با نوسانات بسیاری مواجه شد.

در اولین روز معاملات هفته گذشته، پس از آنکه نشست فوق‌العاده ایران با کشورهای باقی‌مانده در توافق‌ هسته‌ای برگزار شد، قیمت نفت کاهش یافت.

به گزارش افیکس کار ، این نشست فوق‌العاده که نشانه‌ای از کاهش تنش‌ها در خاورمیانه بود، موجب شد قیمت نفت روز دوشنبه به ۶۳ دلار و ۲۳ سنت برسد.

نشست دور روزه مقامات فدرال‌رزرو برای کاهش نرخ بهره که در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد، از دیگر موضوعاتی است که توجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده بود.

در معاملات روز سه‌شنبه، قیمت نفت برنت به ۶۴٫۰۱ دلار رسید و از مهم‌ترین عوامل این افزایش قیمت، علاوه بر کاهش نرخ بهره می‌توان به خوش‌بینی معامله‌گران برای از سرگیری گفتگو‌های تجاری میان آمریکا و چین اشاره کرد.

روز چهارشنبه هم، به دنبال کاهشِ بیش از میزان انتظار ذخایر نفت در آمریکا قیمت نفت برای پنجمین روز به روند افزایشی خود ادامه داد.

در معاملات این روز، قیمت هر بشکه نفت خام برنت بار دیگر به کانال ۶۵ دلار وارد شد و با رشد ۰٫۵ درصدی با قیمت ۶۵٫۰۵ دلار معامله شد.

گزارش‌ها از موسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد، موجودی نفت خام در ایالات متحده در هفته منتهی به ۲۶ جولای شش میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۴۳ میلیون بشکه رسید. این در حالی است که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، کاهش ۲٫۶ میلیون بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده بودند.

همچنین در حالی که تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند ذخایر بنزین در آمریکا ۱٫۴ میلیون بشکه کاهش خواهد یافت، با کاهش ۳٫۱ میلیون بشکه‌ای مواجه شد.

روز پنج‌شنبه، فدرال‌رزرو نرخ بهره را برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ تاکنون ۲۵ واحد کاهش داد. اما برخلاف انتظارات، رئیس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که این اقدام شروع چندنوبتی کاهش نرخ بهره نخواهد بود.

از سوی دیگر، به دنبال تشدید ناگهانی تنش‌های تجاری از سوی ترامپ، قیمت نفت روز پنج‌شنبه با کاهش حدود هشت درصد، بیشترین افت روزانه خود را در چهار سال گذشته تجربه کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است که از ماه سپتامبر تعرفه‌های ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی اعمال خواهد کرد و اگر چین فورا توافق تجاری را امضا نکند، ممکن است این تعرفه‌ها باز هم افزایش پیدا کنند.

چین هم در واکنش به این اقدام اعلام کرد، هیچ‌گونه ارعاب یا باج‌خواهی را نخواهد پذیرفت و برای دفاع از منافع خود مقابله‎به‎مثل می‌کند.

این در حالی است که ادامه جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان، می‌تواند تقاضا برای نفت را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

هر بشکه نفت خام برنت که در معاملات روز پنج‌شنبه به ۶۰٫۵ دلار رسیده بود، روز جمعه اندکی افزایش یافت و به ۶۲ دلار و یک سنت رسید./تجارت نیوز

بیشتر بخوانید

تحلیل نفت سبک آمریکا XTIUSD

تحلیل فیبوناچی نفت ۲۱جولای ۲۰۲۲ | آیا نفت سبک به بالای ۱۰۳دلار می‌رسد؟

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل فیبوناچی نفت ۲۱جولای به همراه نمودار و نقاط کلیدی معامله …