شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

روسیه هیچ وامی به دلار نمیگیرد

مجله افیکس‌کار: وزارت دارایی روسیه اعلام کرد این کشور تا پایان سال جاری و در کل سال آینده میلادی هیچ وامی به دلار آمریکا نمی گیرد و در عوض از یوان و یورو استفاده می کند.

اخبار اقتصاد جهان

 به گزارش مجله افیکس‌کار به نقل از راشاتودی، وزارت دارایی روسیه اعلام کرد این کشور تا پایان سال جاری و در کل سال آینده میلادی هیچ وامی به دلار آمریکا نمی گیرد و در عوض از یوان و یورو استفاده می کند.

آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسی گفت:« ما با ارزهایی غیر از دلار آمریکا وام می گیریم». وی اضافه کرد روسیه هیچ وام دیگری در 2019 نخواهد گرفت.

سیلوانف گفت:«ما هیچ برنامه ای برای وام گرفتن از بازارهای خارجی برای ادامه سال جاری میلادی نداریم. ما برنامه خود را پر کرده ایم. هنوز برای سال آینده تصمیمی نگرفته ایم. شاید فقط از یورو یا شاید از یوان چین استفاده کنیم».

 وزارت دارایی روسیه در ماه مارس اوراق قرضه اروپایی با ارزش 2.7 میلیارد یورو معادل 3 میلیارد دلار منتشر کرد که تاریخ سررسید آنها 2035 است.

این کشور همچنین به طور جداگانه اوراق قرضه اروپایی با ارزش 750 میلیون یورو معادل 830  میلیون دلار با تاریخ سررسید 2025 منتشر کرد.

وزارت دارایی روسیه همچنین در ماه ژوئن اوراق قرضه اروپایی اضافی با ارزش 1.37 میلیارد یورو معادل 1.5 میلیارد دلار با تاریخ سررسید 2029 و اوراق قرضه ای با ارزش 900 هزار یورو معادل یک میلیارد دلار با تاریخ سررسید 2035 منتشر کرد.

 کمی قبل تر اعلام شده بود که مسکو و پکن بر روی راه جدیدی برای قطع وابستگی به دلار آمریکا کار می کنند و روسیه قصد دارد اوراق قرضه خود را به پشتوانه یوان منتشر کند.

هدف از این اقدام کمک به اقتصاد هر دو کشور برای مقابله با عوارض و تحریم‌های آمریکاست. با این کار مسکو همچنین می تواند لیست اعتبار دهندگان خارجی خود را گسترش دهد.

در حالی که سرمایه گذاران چینی اوراق قرضه روسیه را با پشتوانه روبل نمی‌خرند، راه اندازی اوراق قرضه یوان به آنها فرصت سرمایه‌گذاری در بدهی دولتی روسیه را می دهد.

در این بین، با توجه به رشد یکنواخت ذخایر طلا و ارز خارجی، نسبت بدهی دولتی روسیه به تولید ناخالص داخلی آن در ماه گذشته برای اولین بار از 2014 منفی شد.

اقتصاد روسیه تحت تاثیر تحریم های غربی و پایین آمدن قیمت نفت قرار گرفته است.  در اول ماه اوت بدهی دولتی روسیه به  247.3 میلیارد دلار رسید. /تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …