سه شنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
شاخص تورمی مخارج مصرف شخصی یا PCE چیست؟

شاخص تورمی مخارج مصرف شخصی یا PCE چیست؟

در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی فارکس در مورد تورم و شاخص تورمی مخارج مصرف شخصی یا PCE صحبت خواهیم کرد.

مجله افیکس کار: همانطور که قبلا در آموزش تجزیه و تحلیل بنیادی فارکس گفتیم ، با استفاده از اطلاعات و داده های اقتصادی، سرمایه گذاران می توانند عملکرد اقتصاد یک منطقه را اندازه گیری کنند.

هر چقدر داده ها قوی تر باشد یعنی رشد اقتصادی قوی تر است . شاخص های اقتصادی نشان دهنده رشد یا افت اقتصاد یک کشور است و این موضوع مسلما روی ارز آن کشور و در نتیجه جفت های آن در بازار فارکس نیز تاثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید : آموزش تحلیل بنیادی فارکس | شاخص های اقتصادی و تاثیر آنها در بازار فارکس

برای شناخت شاخص مخارج مصرف شخصی یا PCE لازم است به طور مختصر در مورد تورم صحبت کنیم :

تورم چیست ؟

تورم، افزایش قیمت کالا و خدمات در طول زمان است. این یک اصطلاح اقتصادی است و به این معنی است که شما مجبور به صرف هزینه بیشتر برای پر کردن مخزن گاز خود، خرید یک پاکت شیر یا رفتن به آرایشگاه هستید. تورم باعث افزایش هزینه زندگی شما می شود.

درواقع تورم باعث کاهش قدرت خرید و کاهش ارزش هر واحد پول می شود. تورم ایالات متحده باعث کاهش ارزش دلار آمریکا شده است. ارزش امروزی دلار آمریکا را با گذشته مقایسه کنید. همینطور ارزش ریال ایران بر اثر تورم کاهش یافته است.

با افزایش قیمت، ارزش پول شما کمتر می شود. به گونه ای که در طول زمان باعث کاهش استاندارد زندگی شما می شود. به همین خاطر رئیس جمهور ریگان گفت: «تورم همانند یک قاتل، خشن، همانند یک دزد مسلح، ترسناک و همانند ضربه یک مرد کشنده است.»

نرخ تورم چیست ؟

نرخ تورم درصد افزایش یا کاهش قیمت، در طی یک دوره مشخص است. معمولا بیش از یک ماه یا یک سال است. این درصد به شما می گوید که قیمت ها به چه سرعتی در طول یک دوره افزایش یافته است. به عنوان مثال، اگر نرخ تورم برای یک گالن گاز 2 درصد در سال باشد، قیمت گاز در سال آینده 2 درصد بیشتر خواهد بود. این به این معنی است که اگر هزینه یک گالن گاز در سال جاری برابر 2 دلار است، در سال آینده هزینه ای برابر با 2٫04 دلار خواهد داشت.

اگر نرخ تورم در ماه بیش از 50 درصد باشد، یعنی تورم بیش از حد بالاست. افزایش قیمت ها در دارایی ها مانند مسکن، طلا یا سهام، تورم دارایی یا حباب دارایی نام دارد.

نرخ تورم جزء مهمی از شاخص فقر و بدبختی است. جزء دیگر نرخ بیکاری است. هنگامی که شاخص بدبختی بیش از 10 درصد است، به این معنی است که مردم از رکود اقتصادی، تورم یا هر دو رنج می برند.

عوامل تورم کدامند؟

یک تعریف استاندارد اما غلط از تورم، افزایش عرضه پول است. این یک تعبیر نادرست از نظریه پول نقد است. این بدین معنی است که علت اصلی تورم، چاپ پول از سوی دولت است. در نهایت باید به این نکته توجه شود که چاپ پول به تنهایی به معنی تورم نیست ولی می تواند عاملی برای ایجاد تورم باشد.

شایع ترین آن تورم تقاضا است. این برای زمانی است که تقاضا نسبت به عرضه کالا و خدمات بیشتر می شود. خریداران خواهان این محصول هستند و حاضرند پول بیشتری برای آن بپردازند.

تورم بر اساس هزینه-فشار دلیل دیگر آن است. این مربوط به زمانی است که عرضه محدود است ولی تقاضا نیست. بعد از طوفان کاترینا که خطوط عرضه گاز آسیب دید، این اتفاق افتاد. تقاضا برای بنزین و گازولین تغییری نکرد ولی عرضه هر گالن به اندازه ی 5 دلار افزایش یافت.

تورم را با شاخص های مختلف ارزیابی میکنند که ما به یکی دیگر از آنها در این آموزش اشاره میکنیم:

شاخص تورمی مخارج مصرف شخصی (PCE)

شاخص مخارج مصرف شخصی (PCE) یا Personal Consumption Expenditures میزان هزینه های خانگی در یک دوره زمانی مشخص است.

هزینه های مصرف شخصی این امکان را به اقتصاددانان ، افراد و شرکت ها می دهد تا ببینند اقتصاد چقدر پیشرفت می کند. در واقع آنها میبینند که مصرف کننده درآمد خود را چگونه و کجا خرج میکند. این شامل خرید کالاهای بادوام گران و کالاهای ضروری ارزان خدماتی مانند بانکداری است.

این شاخص همچنین نشان می دهد که چگونه مردم هنگام تغییر قیمت ، عادات خرید خود را تغییر می دهند. این امر قیمت PCE را بسیار مهم می کند زیرا دریچه ای برای مشاهده تقاضا برای محصولات و خدمات و در نهایت تحمل تورم است.

درآمد شخصی ، هزینه های مصرف شخصی و مطالعه شاخص PCE Price بصورت ماهانه در گزارش درآمد و هزینه های شخصی دفتر تحلیلی اقتصادی (BEA) منتشر می شود. مخارج مصرف شخصی از ﺷﺎﺧﺺ ﺑﻬﺎﯼ ﻣﺼﺮفﮐﻨﻨﺪﻩ یا CPI پشتیبانی می کند ، که تغییرات قیمت در کالاهای مصرفی و خدمات مبادله شده در اقتصاد ایالات متحده را اندازه گیری می کند.

همچنین این شاخص بعنوان جزء اصلی محاسبه شاخص تولید ناخالص داخلی یا GDP میباشد. درصورت افزایش درآمد افراد، مصرف در بازار نیز افزایش می یابد پس برای سلامت بخش تولید خوب است.

شاخص PCE شاخص اصلی تورم است که در هنگام تصمیم گیری در مورد سیاست های پولی توسط بانک مرکزی ایالات متحده استفاده می شود.

در سال 2012 ، شاخص قیمت PCE به شاخص تورم اصلی تبدیل شد که توسط فدرال رزرو ایالات متحده هنگام تصمیم گیری در زمینه سیاست های پولی مورد استفاده قرار می گیرد . فدرال رزرو هنگام سنجش تورم و ثبات اقتصادی کلی ایالات متحده ، ترجیح می دهد از شاخص قیمت PCE استفاده کند. اما CPI شناخته شده ترین شاخص اقتصادی است و معمولاً نسبت به شاخص قیمت PCE توجه رسانه ها را بیشتر جلب می کند.

نحوه اندازه گیری هزینه های مصرف شخصی PCE

مانند بسیاری از آمار اقتصادی، PCE ها بین کالاها و خدمات مصرفی تقسیم می شوند. دفتر تحلیلی اقتصادی BEA ارزش کل هزینه های مصرف شخصی را به طور جمعی هر ماه گزارش می کند. این شاخص بر اساس قیمت کالاها، کالاهای بادوام، کالاهای بی دوام و خدمات تجزیه و تحلیل می شود.

کالاهای بادوام اقلام گران‌تری هستند که بیش از سه سال عمر می‌کنند. نمونه هایی از کالاهای بادوام عبارتند از: اتومبیل، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، مبلمان و سایر موارد مشابه. کالاهای بی دوام عمری کمتر از سه سال دارند. این اقلام که عموماً هزینه کمتری دارند شامل مواردی مانند لوازم آرایش، بنزین و یا پوشاک می شود. BEA از ارزش دلاری فعلی برای محاسبه شاخص قیمت PCE استفاده می کند.

هر دو شاخص قیمت PCE و شاخص قیمت اصلی Core PCE (به استثنای غذا و انرژی) نشان می‌دهند که قیمت‌های مخارج مصرف شخصی از یک دوره به دوره دیگر چقدر تغییر می‌کند.

شاخص قیمت PCE یا شاخص قیمت مصرف کننده CPI

شاخص تورمی قیمت مصرف کننده CPI شناخته شده ترین شاخص اقتصادی است و معمولاً توجه بیشتری از سوی رسانه ها به خود جلب می کند. اما فدرال رزرو ترجیح می دهد از شاخص قیمت PCE برای سنجش تورم و تحلیل ثبات کلی اقتصاد ایالات متحده استفاده کند.

شاخص های دیگری نیز وجود دارد که برای اندازه گیری تورم استفاده می شود، از جمله شاخص قیمت تولید کننده PPI و شاخص قیمت تولید ناخالص داخلی GDP. پس چرا فدرال رزرو شاخص قیمت PCE را ترجیح می دهد؟

به این دلیل که این معیار از طیف وسیعی از مخارج تشکیل شده است. شاخص قیمت PCE همچنین با داده‌های به‌دست‌آمده از طریق نظرسنجی‌های تجاری، که نسبت به نظرسنجی‌های مصرف‌کننده استفاده شده توسط CPI قابل اعتمادتر هستند، وزن‌گذاری می‌شود.

از سوی دیگر، CPI شفافیت دقیق‌تری را در گزارش‌های ماهانه خود ارائه می‌کند. به این ترتیب، اقتصاددانان می توانند به وضوح مقولاتی مانند غلات، میوه ها، پوشاک و وسایل نقلیه را مشاهده کنند.

تفاوت دیگر بین شاخص قیمت PCE و CPI این است که شاخص قیمت PCE از فرمولی استفاده می کند که تغییرات در رفتار مصرف کننده و تغییراتی را که در کوتاه مدت رخ می دهد امکان پذیر می کند. این تنظیمات در فرمول CPI انجام نشده است. این عوامل منجر به معیار جامع تری برای اندازه گیری تورم می شود.

فدرال رزرو به تفاوت‌هایی جزئی که در شاخص قیمت PCE اندازه گیری میشود نیاز دارد. زیرا حتی کوچکترین افزایش قیمت را در کوچکترین محصولات و خدمات می‌تواند اقتصاد رو به رشد و سالم یا بلعکس را نشان دهد.

مزایا و معایب شاخص هزینه های مصرف شخصی PCEPI

گفتیم که مخارج مصرف شخصی نگاهی اجمالی به وضعیت اقتصاد ارائه می دهد. وقتی مردم بدون هیچ تردیدی پول خرج می کنند، معمولاً به این معنی است که اقتصاد خوب پیش می رود. اما زمانی که آنها خرج ها را کاهش می دهند، به مشکلاتی در تصویر کلی اقتصادی اشاره می کند.

مزایا

شاخص قیمت PCE به اندازه CPI که معمولاً توسط مطبوعات مالی نقل می شود، شناخته شده نیست. در حالی که CPI از نظرسنجی های خانوار ایجاد شده توسط اداره آمار کار (BLS) برای تعیین جهت قیمت ها استفاده می کند، PCEPI بسیار گسترده تر است. به این دلیل که داده ها را مستقیماً از مشاغل و شرکت ها همراه با تولید ناخالص داخلی در نظر می گیرد.

PCE Price Index طیف گسترده‌تری از کالاها و خدمات را در نظر می‌گیرد، به‌ویژه کالاهایی که توسط همه خانوارها (شهری و روستایی) در سراسر کشور خریداری می‌شوند، در حالی که CPI فقط برای خانوارهای شهری در نظر گرفته می‌شود. همچنین شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی PCE در مقایسه با CPI که تحت تأثیر تغییرات عمده قیمت در برخی از محصولات مانند بنزین است، نوسانات کمتری دارد.

معایب

در حالی که PCE معیار ترجیحی است که توسط فدرال رزرو استفاده می شود، تفاوت مشخصی در CPI وجود دارد. یکی از نکات اصلی این است که تولید ناخالص داخلی را در نظر می گیرد – رقمی که فقط به صورت سه ماهه اندازه گیری و گزارش می شود. اما PCE هر ماه توسط BEA گزارش می شود. برای جبران، آژانس باید خلأ را پر کند. این کار را با استفاده از گزارش خرده فروشی هر ماه انجام می دهد.

یکی دیگر از معایب استفاده از PCEPI این است که بسیار وسیع است زیرا از اطلاعات خانواده ها و سایر نهادها مانند سازمان های غیرانتفاعی، دولت ها، و شرکت ها استفاده می کند.

معامله‌گران فارکس و شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی

اگر شاخص قیمت PCE افزایش پیدا کند، این به عنوان نشانه‌ای از تورم بالقوه در نظر گرفته‌می‌شود. و در صورتی که شاخص قیمت PCE کاهش یابد، این رکود بالقوه را نشان می‌دهد.

اگر شاخص در طی یک دوره مشخص (مثلاً یک ماه) افزایش بیش از حد انتظار را نشان دهد، این نشانه‌ای است که به هدف تورمی فدرال رزرو نزدیک می‌شود، بنابراین تقاضا برای پول ملی (دلار آمریکا) افزایش می‌یابد (معامله گران دلار آمریکا را خریداری می‌کنند).

اگر شاخص در طی یک دوره معین، افزایشی کمتر از حد انتظار را نشان دهد، بدان معنی است که فشار تورم همچنان سرکوب می‌شود، بنابراین معامله‌گران دلار آمریکا را می‌فروشند.

علاوه بر این، از شاخص قیمت PCE برای تعریف هزینه خانوارها در مقابل پس انداز استفاده می‌شود. سطح مصرف بالاتر نشان دهنده رشد بیشتر تولید ناخالص داخلی است. از طرف دیگر، نرخ پس‌انداز انعطاف‌پذیر، سلامت اقتصادی بلند مدت را ترجیح می‌دهد، زیرا می‌توان از پس‌انداز برای تأمین اعتبار وام‌های بانکی، وام های رهنی و همچنین سرمایه‌گذاری‌های تجاری استفاده کرد.

همچنین، از شاخص قیمت PCE برای درک روند انواع کالاها و خدمات خریداری شده‌توسط خانوارها استفاده‌می‌شود. این شاخص اطلاعاتی را درباره چگونگی تغییر الگوی خرید در پاسخ به افزایش غیرمنتظره قیمت، به عنوان مثال در قیمت بنزین ، فراهم می‌کند.

شاخص قیمت PCE می‌تواند ابزاری ارزشمند باشد که به کمک آن کشش یا عدم کشش تقاضا برای کالاها و خدمات مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت کشش، با افزایش قیمت، تقاضا کاهش می‌یابد. بلعکس با عدم کشش، علی رغم افزایش قیمت‌ها تقاضا تقریباً بدون تغییر باقی می‌ماند.

دقت کنید که شاخص قیمت PCE به عنوان یک مبنای قابل اعتماد عمل می‌کند، که بانک فدرال رزرو می‌تواند نرخ بهره معیار خود را برای مدیریت نرخ تورم تنظیم کند.

خلاصه :

شاخص قیمت PCE ، که به عنوان دفلاتور نیز شناخته می شود ، شاخص اقتصادی که نشان دهنده میانگین افزایش قیمت برای کل مصرف شخصی داخلی است.

تأثیر بر ارز ممکن است از هر دو جهت باشد: افزایش PCE ممکن است منجر به افزایش نرخ بهره و افزایش ارز محلی شود. از طرف دیگر ، در دوره رکود اقتصادی ، افزایش PCE ممکن است منجر به رکود عمیق تر و در نتیجه سقوط ارز محلی شود.

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

شاخص مدیران خرید PMI

شاخص مدیران خرید یا PMI چیست و تاثیر آن در بازار فارکس چگونه است ؟

در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی فارکس در مورد شاخص مدیران خرید یا شاخص …