سه شنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
شاخص قیمت تولیدکننده

شاخص تورم قیمت تولیدکننده یا شاخص PPI چیست؟

در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی فارکس در مورد تورم و شاخص قیمت تولیدکننده یا شاخص تورمی PPI صحبت خواهیم کرد.

مجله افیکس کار: همانطور که قبلا در آموزش تجزیه و تحلیل بنیادی فارکس گفتیم ، با استفاده از اطلاعات و داده های اقتصادی، سرمایه گذاران می توانند عملکرد اقتصاد یک منطقه را اندازه گیری کنند.

هر چقدر داده ها قوی تر باشد یعنی رشد اقتصادی قوی تر است . شاخص های اقتصادی نشان دهنده رشد یا افت اقتصاد یک کشور است و این موضوع مسلما روی ارز آن کشور و در نتیجه جفت های آن در بازار فارکس نیز تاثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید : آموزش تحلیل بنیادی فارکس | شاخص های اقتصادی و تاثیر آنها در بازار فارکس

برای توضیح این شاخص اول باید بصورت مختصر در مورد تورم صحبت کنیم .

تورم چیست ؟

تورم، افزایش قیمت کالا و خدمات در طول زمان است. این یک اصطلاح اقتصادی است و به این معنی است که شما مجبور به صرف هزینه بیشتر برای پر کردن مخزن گاز خود، خرید یک پاکت شیر یا رفتن به آرایشگاه هستید. تورم باعث افزایش هزینه زندگی شما می شود.

درواقع تورم باعث کاهش قدرت خرید و کاهش ارزش هر واحد پول می شود. تورم ایالات متحده باعث کاهش ارزش دلار آمریکا شده است. ارزش امروزی دلار آمریکا را با گذشته مقایسه کنید. همینطور ارزش ریال ایران بر اثر تورم کاهش یافته است.

با افزایش قیمت، ارزش پول شما کمتر می شود. به گونه ای که در طول زمان باعث کاهش استاندارد زندگی شما می شود. به همین خاطر رئیس جمهور ریگان گفت: «تورم همانند یک قاتل، خشن، همانند یک دزد مسلح، ترسناک و همانند ضربه یک مرد کشنده است.»

نرخ تورم چیست ؟

نرخ تورم درصد افزایش یا کاهش قیمت، در طی یک دوره مشخص است. معمولا بیش از یک ماه یا یک سال است. این درصد به شما می گوید که قیمت ها به چه سرعتی در طول یک دوره افزایش یافته است. به عنوان مثال، اگر نرخ تورم برای یک گالن گاز 2 درصد در سال باشد، قیمت گاز در سال آینده 2 درصد بیشتر خواهد بود. این به این معنی است که اگر هزینه یک گالن گاز در سال جاری برابر 2 دلار است، در سال آینده هزینه ای برابر با 2٫04 دلار خواهد داشت.

اگر نرخ تورم در ماه بیش از 50 درصد باشد، یعنی تورم بیش از حد بالاست. افزایش قیمت ها در دارایی ها مانند مسکن، طلا یا سهام، تورم دارایی یا حباب دارایی نام دارد.

نرخ تورم جزء مهمی از شاخص فقر و بدبختی است. جزء دیگر نرخ بیکاری است. هنگامی که شاخص بدبختی بیش از 10 درصد است، به این معنی است که مردم از رکود اقتصادی، تورم یا هر دو رنج می برند.

عوامل تورم کدامند؟

یک تعریف استاندارد اما غلط از تورم، افزایش عرضه پول است. این یک تعبیر نادرست از نظریه پول نقد است. این بدین معنی است که علت اصلی تورم، چاپ پول از سوی دولت است. در نهایت باید به این نکته توجه شود که چاپ پول به تنهایی به معنی تورم نیست ولی می تواند عاملی برای ایجاد تورم باشد.

شایع ترین آن تورم تقاضا است. این برای زمانی است که تقاضا نسبت به عرضه کالا و خدمات بیشتر می شود. خریداران خواهان این محصول هستند و حاضرند پول بیشتری برای آن بپردازند.

تورم بر اساس هزینه-فشار دلیل دیگر آن است. این مربوط به زمانی است که عرضه محدود است ولی تقاضا نیست. بعد از طوفان کاترینا که خطوط عرضه گاز آسیب دید، این اتفاق افتاد. تقاضا برای بنزین و گازولین تغییری نکرد ولی عرضه هر گالن به اندازه ی 5 دلار افزایش یافت.

بیشتر بخوانید : تورم چیست و رابطه تورم با بازار فارکس چگونه است؟

تاثیر تورم بر ارزش پول چیست؟

به طور کلی باید به خاطر داشته باشید که داشتن تورم حدود دو تا سه درصدی مثبت برای اقتصاد هر کشوری ضروری است. یعنی اگر تورم کمتر از این حد شود ممکن است تولیدکننده دچار ضرر شده و تمایل به سرمایه گذاری نداشته باشد و اگر بیشتر از این حد شود ممکن است مصرف‌ کنندگان در تامین نیاز‌های خود دچار مشکل می‌شوند.

بیشتر بخوانید : آموزش تحلیل بنیادی فارکس | بانک های مرکزی و تاثیر تصمیمات آنها در بازار فارکس

نکته مهمی که در مورد تاثیر تورم بر ارزش پول یک کشور باید در نظر داشته باشید این است که اگر میزان تورم یک کشور از کنترل خارج شود و قیمت‌ها افزایش شدیدی را تجربه کنند ممکن است این تورم قدرت خرید ارز کشور را کاهش دهد. بنابراین در صورتی که تورم از کنترل سران اقتصادی یک کشور خارج شود ممکن است اقتصاد و ارزش پول یک کشور دچار مشکل شود.

معامله‌گران فارکس به دلیل رابطه مستقیم میان نرخ های بهره و تورم، شاخص قیمت تولیدکننده PPI را در معاملات فارکس زیرنظر می‌گیرند. چون دست آخر، معامله گران می‌خواهند بدانند تغییرات نرخ بهره حاصل از این نوسانات چگونه بر روی قیمت جفت ارزها تاثیر می‌گذارند.

شاخص PPI یا قیمت تولیدکننده

تورم را با شاخص های مختلف ارزیابی میکنند که ما به یکی از آنها در این آموزش اشاره میکنیم:

به طور خلاصه PPI مخفف عبارت Producer Price Index می‌باشد که معنای آن به فارسی شاخص قیمت تولیدکننده است. این شاخص در حقیقت تغییرات قیمت تمام شده کالا‌ها و خدمات ارائه‌شده از سوی تولید کنندگان سطح کشور را مورد ارزیابی قرار داده و عملکردی مشابه CPI دارد. اطلاعات مربوط به شاخص قیمت تولیدکننده در هفته دوم هرماه منتشر می شوند.

اداره آمار کار (BLS) اطلاعات ماهانه ای را منتشر می کند که شامل اندازه گیری نزدیک به 10000 محصول و گروه محصول است. این داده ها تقریباً شامل تمام صنایعی است که در ایالات متحده کالا تولید می کنند. برخی از بخش های تحت پوشش شامل ساخت و ساز، کشاورزی، تولید و معدن است.

شاخص PPI و تورم

اگر به خاطر داشته باشید در پست های قبلی در مورد شاخص CPI یعنی قیمت مصرف کننده صحبت کردیم و گفتیم که از این شاخص برای بررسی میزان تورم در یک کشور استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم PPI نیز عملکردی کاملا مشابه شاخص CPI دارد با این تفاوت که PPI تغییرات قیمت را روی کالا و خدمات تولیدکننده بررسی می‌کند.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که برخی از معامله‌گران و تحلیل‌گران بازار‌های مالی معتقد هستند که شاخص CPI به مراتب از اهمیت بالا‌ترین نسبت به PPI برخوردار بوده و می‌تواند درک درست‌تری نسبت به میزان تورم موجود در یک کشور ایجاد کند. چرا که تغییرات قیمت کالا‌ها و مواد اولیه در نهایت پس از عبور از مراحل تولید خود را روی تغییرات قیمت مصرف کننده نشان می‌دهد. بنابراین شاخص CPI که تغییرات قیمت مصرف کننده را مورد بررسی قرار می‌داد، می‌تواند دیدگاه جامع‌تری برای محاسبات تورم در یک کشور ارائه نماید.

بصورت خلاصه تغییرات مثبت در شاخص قیمت تولیدکننده نشانه بالارفتن هزینه‌هاست و این افزایش قیمت‌ها درنهایت روی مصرف‌کنندگان اثر خواهد گذاشت.

اگر این تاثیر به اندازه کافی زیاد باشد، اعداد و ارقام آتی شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نیز افزایش خواهد یافت که این امر حاکی از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و تورم خواهد بود.

از این رو از تغییرات شاخص بهای تولیدکننده به عنوان “پیشبینی تورم ” نام می برند.

بنابراین هنگامی که میزان نرخ PPI در کشور‌های قدرتمند اقتصادی مانند آمریکا اعلام می‌شود می‌تواند نوسانات شدیدی را روی نرخ ارز‌ها و سهام شرکت‌های مختلف ایجاد نماید. چون این شاخص بر پیش بینی قیمت دارایی های حساس به تورم مانند اوراق بهادار و کالاها تأثیر بسیاری می گذارد.

اجزای شاخص قیمتتولیدکننده

همانطور که گفتیم گزارش PPI آمریکا سه رقم شاخص اصلی را نشان می‌دهد، یکی برای محصولات خام، دیگری برای کالاهای متوسط ​​و آخری برای کالاهای نهایی در سطح ملی:

شاخص کالای PPI ( مواد اولیه خام) میانگین تغییر قیمت در ماه جاری را در مقایسه با ماه قبل برای کالاهایی مانند انرژی، ذغال سنگ، نفت خام و ضایعات فولاد نشان می‌دهد.

شاخص PPI صنایع متوسط (SOP) وضعیت کالاهایی را نشان می‌دهد که به منظور ایجاد کالای نهایی به تولیدکنندگان پایین تر فروخته می‌شوند. مانند الوار، فولاد، پنبه و سوخت دیزل باشد.

شاخص صنعت PPI صنایع پایین دستی ، آخرین مرحله تولید را نشان می‌دهد و به عنوان منبع PPI اصلی استفاده می‌شود.

با اهمیت‌ترین گزارش PPI

شکل اصلی PPI یا Core PPI از اهمیت بیشتری برخوردار است. این نمایانگر شاخص کالاهای نهایی به غیراز مواد غذایی و انرژی ناپایدار است.

تفاوت PPI با CPI

  • شاخص PPI با CPI متفاوت است زیرا هزینه ها را از دیدگاه صنایع سازنده محصولات اندازه گیری می کند، در حالی که CPI قیمت ها را از دیدگاه مصرف کنندگان اندازه گیری می کند.
  • مرکز آمار ایالت متحده داده‌های PPI را به سه حوزه اصلی طبقه‌بندی می‌کند: محصولات خام، کالاهای متوسط ​​و کالاهای نهایی در سطح ملی
  • شاخص PPI ابزاری عینی برای تعدیل قیمت ها در قراردادهای خرید بلندمدت در نظر گرفته می شود.

اهمیت گزارش شاخص قیمت تولیدکننده برای تریدرهای فارکس

تجار و تحلیلگران، Core PPI را پیش درآمدی برای تورم قیمت مصرف کننده می‌دانند. در صورت افزایش قیمت‌هایی که تولیدکنندگان برای مواد اولیه خود پرداخت می‌کنند، تولیدکنندگان برای حفظ مارجین سود خود مجبور به افزایش قیمت‌هایی هستند که مصرف کنندگان برای کالاهای نهایی خود می‌پردازند.

از آنجا که CPI شاخص تورم است، معامله گران با بررسی گزارش شاخص قیمت تولیدکننده PPI در تلاش‌اند تا یک پیش نمایش سریع به دست آورند. فدرال رزرو نیز به منظور شفاف سازی سیاست‌های آینده، که ممکن است برای مدیریت تورم مورد نیاز باشد، این گزارش را به دقت مطالعه می‌کند.

گزارش PPI مستقیماً روی جفت ارز تأثیر نمی‌گذارد، اما چون قبل از گزارش CPI منتشر می‌شود، به عنوان ابزاری ارزشمند برای پیش‌بینی نرخ تورم عمل می‌کند. همانطور که گفتیم از آنجا که تورم نشانه کاهش قدرت خرید واحد پول کشورها است و هر واحد پول محلی کالاها و خدمات کمتری را خریداری می‌کند، افزایش نرخ تورم (بسیار بالاتر از هدف تورم تعیین شده توسط بانک‌های مرکزی) معمولاً تأثیر منفی بر یک ارز می‌گذارد.

اگر ارزش یک ارز محلی به دلیل فشار تورمی کمتر شود، تقاضا برای آن ارز کاهش می‌یابد. این امر به ویژه در صورتی آشکار می‌شود که کشور موردنظر مقدار زیادی کالای ارزشمند و مورد نیاز را از کشوری با هزینه تولید پایین تر وارد کند.

بصورت کلی بدون درنظرگرفتن سایر عوامل موثر در بازار ، قرائت های بالاتر از حد انتظار PPI نشان از تقویت اقتصاد دارد و احتمال کاهش تورم در شاخص مصرف کننده CPI را بیشتر میکند .لذا باید برای ارزمحلی مثبت / صعودی باشد ، در حالی که قرائت کمتر از حد انتظار باید منفی / نزولی باشد.

دقت داشت باشید شاخص ارزش تولیدکننده معمولا نوسان متعددی ندارد و از پیش‌بینی‌ها مسافت چندانی نمی‌گیرد ; با این وجود گاهی اوقات برخلاف توقع پیش میرود و شاید منجر نوسانات شدید در بازار بشود .

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

رابطه طلا و دلار با AUDUSD و NZDUSD چیست؟

مجله افیکس‌کار: در این پست رابطه طلا و دلار با ارزهای کالایی ارائه شده است. …