سه شنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
تولید ناخالص داخلی فارکس

شاخص تولید ناخالص داخلی یا GDP چیست و تاثیر آن در بازار فارکس چگونه است؟

در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی فارکس در مورد شاخص تولید ناخالص داخلی یا GDP صحبت خواهیم کرد.

مجله افیکس کار: همانطور که قبلا در آموزش تجزیه و تحلیل بنیادی فارکس گفتیم ، با استفاده از اطلاعات و داده های اقتصادی، سرمایه گذاران می توانند عملکرد اقتصاد یک منطقه را اندازه گیری کنند.

هر چقدر داده ها قوی تر باشد یعنی رشد اقتصادی قوی تر است . شاخص های اقتصادی نشان دهنده رشد یا افت اقتصاد یک کشور است و این موضوع مسلما روی ارز آن کشور و در نتیجه جفت های آن در بازار فارکس نیز تاثیر خواهد گذاشت.

در ادامه میخوانیم که تولید ناخالص داخلی به زبان ساده چیست و معامله گران فارکس به آن چه نیازی دارند:

شاخص تولید ناخالص داخلی در بازار فارکس

یکی از مهمترین داده های اقتصادی، تولید ناخالص داخلی GDP است که در ارزیابی و تجزیه و تحلیل اقتصاد کلان به شمار می رود. این متغیر از مهم ترین ابزار های سنجش رفاه در جامعه و همچنین مقایسه رفاه اقتصادی یک کشور با دیگر کشور ها می باشد. از این رو محاسبه دقیق و صحیح آن حائز اهمیت است و می تواند در بهبود اوضاع اقتصادی کشور دخیل باشد.

داده‌های اقتصادی تولید ناخالص داخلی (GDP) در بازار فارکس نیز بسیار مهم تلقی می شود. ارقام تولید ناخالص داخلی به عنوان شاخصی برای تحلیل گران بنیادی به منظور سنجش سطح کلی سلامت و رشد بالقوه یک کشور استفاده می شود. در نتیجه ، نوسانات در بازار فارکس در طول انتشار تولید ناخالص داخلی از نزدیک مشاهده می شود.

شاخص تولید ناخالص داخلی GDP چیست؟

شاخص تولید ناخالص داخلی یا Gross Domestic Product که به اختصار GDP خوانده‌میشود عبارت است از ارزش پولی کلیه کالاها و خدمات تولیدی در داخل یک کشور در طی یک زمان معین.

دقت کنید که عبارت “داخل یک کشور” در این تعریف اهمیت بسیاری دارد. برای مثال کالاها و خدماتی که توسط اتباع ایرانی در سایر کشور های دنیا تولید می شوند، جزو تولید ناخالص داخلی به حساب نمی آیند . مثلا اگر یک خودرو ساز ایرانی در یکی از کشورهای همسایه محصولاتی تولید کند ، این ارقام در محاسبه تولید ناخالص داخلی ایران محاسبه نمیشود.

GDP شامل تولیدات سرمایه ای در بخش خصوصی، خریدهای دولتی، سرمایه گذاری ها و تراز تجاری است .

می توان GDP را بزرگترین شاخص سلامت اقتصادی یک کشور دانست که معمولا به صورت سالانه محاسبه می شود اگرچه که آمارهای سه ماهه نیز از آن ارائه می شود.

از آنجا که تولید ناخالص داخلی بر اساس ارزش پولی کالاها و خدمات است ، در معرض تورم است. یعنی افزایش قیمت ها منجر به افزایش تولید ناخالص داخلی کشور می شود. اما این لزوماً منعکس کننده هیچ تغییری یا تاثیری در کمیت یا کیفیت کالاها و خدمات تولیدی نیست.

GDP جزو کدام دسته از شاخص هاست؟

این شاخص از شاخص های همزمان است . اما در بعضی مواقع ترکیب و تبدیل به شاخص تاخیری میشود.

شاخص همزمان یا تصادفی

شاخص های همزمان یا شاخص تصادفی Coincident indicator در زمان اتفاق مورد تجزیه و تحلیل و استفاده قرار می گیرند. اینها اعداد کلیدی هستند که تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد کلان دارند

شاخص پسرو یا تاخیری

شاخص های پسرو یا تاخیری (Lagging indicator) تنها وقایع تاریخی و گذشته یک اقتصاد را بیان می‌کنند،

وزارت بازرگاتی یا تجارت بصورت فصلی، یک گزارش و قرائت اولیه از تولید ناخالص داخلی ارائه می دهد. طی ماه بعد گزارش اولیه به طور مستمر ارزیابی و بررسی ، اصلاح و تعدیل می شود . سپس یک ماه بعد گزارش و قرائت نهایی GDP ارائه می گردد. لذا یک شاخص تاخیری محسوب میشود.

روش محاسبه تولید ناخالص داخلی چیست؟

تولید ناخالص داخلی (GDP)  توسعه‌یافته در سال ۱۹۳۴ توسط Simon Kuznets ( سیمون کونتز ) نتیجه و تولید کالاهای نهایی را در اقتصاد یک کشور اندازه گیری کرد. معمولاً تولید ناخالص داخلی در سه دوره زمانی مختلف: ماهانه ، سه ماهه و سالانه اندازه گیری می شود. این امر به اقتصاددانان و معامله گران این امکان را می دهد که از سلامت کلی اقتصاد تصویر دقیقی بگیرند.

روش های بسیاری برای محاسبه آمار وجود دارد ، با این حال ، دفتر تجزیه و تحلیل اقتصادی ایالات متحده از “رویکرد هزینه” با استفاده از فرمول زیر استفاده می کند:

فرمول GDP با نگرش مصرف، به صورت زیر است:

تولید ناخالص داخلی= مصرف خصوصی+مصرف دولت+سرمایه گذاری ناخالص+(صادرات-واردات)

تولید ناخالص داخلی = میزان مصرف (C) + سرمایه گذاری (I) + هزینه دولت (G) + (صادرات (X) – واردات (M)

درک رابطه بین تولید ناخالص داخلی و بازار فارکس

قاعده کلی در مورد همه داده‌های تقویم اقتصادی این است که آیا ارقام  به حد نصاب پیش بینی های قبلی که توسط کارشناسان اقتصادی ( معمولا بانک های مرکزی) رسیده‌اند یا پایین تر ازحد نصاب  تخمینی هستند . این در مورد شاخص تولید ناخالص داخلی نیز صادق است.

تاثیر قرائت GDP به صورت زیر است :

  • ارقام و قرائت های پایین تر از میزان پیش بینی ناخالص داخلی ، “میتواند” منجر به فروش ارز داخلی آن کشور نسبت به سایر ارزها شود .
  • قرائت منطبق با انتظارات، به تجزیه و تحلیل و مقایسه بیشتری توسط تریدرها نیاز دارد. از آنجا که ارقام اولیه و نهایی با هم مطابقت دارند و چیزی برای مقایسه وجود ندارد، تریدر باید رقم فعلی را با سه ماهه‌های قبلی و اغلب حتی قرائت های سال‌های گذشته مقایسه کند. این موضوع، ارزیابی بهتر از وضعیت فعلی را نشان میدهد.
  • ارقام بالاتر از پیش بینی از تولید ناخالص داخلی ، “میتواند” باعث تقویت ارز اصلی در مقابل سایر ارزها شود و آن را افزایش دهد .

توجه داشته باشید که افزایش یا کاهش ارزش یک ارز تنها با یک فاکتور صورت نمیپذیرد. به هر حال گزارشهای تولید ناخالص داخلی همیشه تأثیر یکسان یا تاثیر قابل انتظاری روی ارزها ندارد. این مهم است که قبل از انجام معامله آن را به خاطر داشته باشید.

همانطور که بالاتر گفتیم شاخص GDP دو قرائت دارد . پس ارقام دو بار به طور کامل / جزئی وارد بازار میشود. به این معنی که ممکن است بازار آنطور که ارقام  GDP  پیش بینی شده انتشار می یابند واکنش ندهد.

اگر قرائت اولیه که در تقویم های اقتصادی با عنوان Primary یا حرف P نشان داده میشود، تفاوت زیادی با پیش بینی ها داشته باشد، واکنش بازار تندتر است. در این شرایط قرائت دوم تاثیر بالای خود را از دست میدهد. در این حالت در زمان انتشار قرائت دوم میگویم خبر پیشخور شده‌است .

ضمن اینکه برخی گزارش های مربوط به داده های اقتصادی به بازار اجازه میدهد تا حدودی ارقام GDP را تخمین بزند. مثل داده های شاخص PMI خدمات و تولید ISM یا شاخص قیمت تولید کننده PPI که این دو شاخص وضعیت بخش خصوصی را نشان میدهد . یا داده های تراز تجاری و واردات و صادرات Balance of Trade.

تولید ناخالص داخلی ، تورم و نرخ بهره

معامله گران فارکس به تولید ناخالص داخلی علاقه دارند زیرا همانطور که گفتیم این یک گزارش کامل سلامت برای اقتصاد یک کشور است. معمولاً با آمار مثبت GDP انتظار برای افزایش نرخ بهره در آینده وجود دارد .

این را یک چرخه تجسم کنید . اقتصادهای قوی تمایل به ایجاد تورم بالاتر دارند. این به نوبه خود منجر به افزایش نرخ بانک مرکزی میشود . سپس اقتصاد سرد میشود و بعد رشد تورم مهار میشود.

بدون وجود تورم در یک اقتصاد با رشد متوسط ، نرخ بهره می تواند تا حدود ۳٪ حفظ شود. با این حال ، تورم بالاتر از ۶٪  نشان می دهد که اقتصاد داغ شده است که به نوبه خود می تواند باعث سنتیمنتی به نام ” ترس از تورم ” در بازار شود.

در نتیجه ، ممکن است مثلا فدرال رزرو برای مهار تورم نرخ بهره را افزایش دهد و اصطلاحاً “ترمز دستی” را در یک اقتصاد داغ شده با بکشد.

حفظ ثبات قیمت یکی از وظایف فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی دنیاست. این عدد باید در محدوده گلدیلاک goldilocks ” بماند: نه خیلی گرم و نه خیلی سرد.

اقتصاد گلدیلاک یا Goldilock

وضعیت ایده آلی را برای اقتصادی توصیف می کند که در آن اقتصاد بیش از حد منبسط یا منقبض نمی شود. اقتصاد گلدیلاک رشد ثابتی دارد که از رکود اقتصادی جلوگیری می کند، اما نه آنقدر کند که تورم بیش از حد افزایش یابد و نه آن قدر تند که رکود حاصل شود.

تولید ناخالص داخلی “ثابت” یا به تعبیری رشد اقتصادی ثابت، از مهمترین فاکتورهای یک اقتصاد گلدیلاک است.

  • وقتی یک اقتصاد دو فصل یا شش ماه بصورت متوالی رشد تولید ناخالص داخلی منفی را ثبت می کند، اقتصاددانان می گویند که کشور در حال تجربه رکود است.
  • در همین حال، اگر رشد تولید ناخالص داخلی خیلی سریع باشد، می تواند منجر به افزایش قیمت ها یا تورم شود.

بانک های مرکزی میدانند که نرخ بهره نباید به اندازه ای بالا باشد که تورم را تحریک کند یا اینکه خیلی پایین باشد که منجر به رکود شود. بنابراین با توجه به ارقام GDP و حفظ آن در محدوده “نقطه شیرین”، سیاست های پولی خود را تعیین میکند.

نقطه شیرین GDP در کشورها متفاوت است. به عنوان مثال ، چین تولید ناخالص داخلی را در دو رقم مناسب میداند .

در اقتصاد نقطه شیرین یا Sweet Spot ، به تنظیم سیاستی اشاره دارد که منجر به تعادل بهینه بین هزینه‌ها و سودها می‌شود. به عنوان مثال، نرخ بهره بانکی را می توان افزایش داد تا تورم را کنترل کند، اما انجام این کار ممکن است با کاهش سرمایه گذاری از طریق افزایش هزینه های سرمایه ای دولت، تولید اقتصادی را کاهش دهد.

تولید ناخالص داخلی کدام کشور بر بازار فارکس تاثیر میگذارد

بازارها بیشترین پاسخ را به انتشار ارقام تولید ناخالص داخلی از ایالات متحده، ناحیه اروپا، انگلیس ، آلمان ، کانادا، استرالیا، چین و ژاپن می‌دهند، زیرا پویایی اقتصادی این کشورها بیشترین تأثیر را بر روی احساسات و روند کلی بازار ارزها و کالاها دارد.

بنابراین، باید با دقت تمام، رقم تولید ناخالص داخلی این کشورها را کنترل کنید. اما بیشترین توجه باید به ارقام رشد کشورهایی باشد که ارزهای آنها را ترید می‌کنید.

برای مثال، اگر جفت USD/CAD یا نفت را معامله می‌کنید، شاخص‌های اقتصادی آمریکا و کانادا را دنبال کنید . زیرا دلار کانادا بر قیمت نفت تاثیر گذار است . یا اگر طلا معامله میکنید به شاخص های GDP آمریکا ، استرالیا و چین توجه کنید . زیرا یکطرف جفت XAU/USD ، دلار آمریکاست ولی چین بازار یک تقاضای بزرگ است و استرالیا دومین تولید کننده بزرگ طلا در جهان است . پس اقتصاد این سه کشور بر جفت ارز طلای اسپات بسیار تاثیرگذار است .

مثال آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا بر یورو/دلار

در نمودار پایین ، جفت ارز EUR/USD از رقم بزرگ 1.4200 طی دو جلسه گذشته خود (سمت راست نمودار) سقوط کرد تا در بازه زمانی یکساعته خط حمایت درست زیر 1.4050 ایجاد شود. مشاهده کنید که چگونه یورو حدود 50 پیپ افزایش یافت.

این حرکت بلافاصله پس از انتشار ارقام GDP در 28 مارس 2011 بود، در آن زمان، مشخص شد که بزرگترین اقتصاد جهان کمتر از آنچه انتظار می رفت رشد کرد. به جای افزایش 1.9 درصدی تخمین زده شده، ایالات متحده تنها 1.8 درصد رشد کرد. این همچنین کمتر از 3.1 درصد نسبت به سه ماهه قبل بود. در نتیجه، معامله‌گران با فروش دلار آمریکا به یورو کمک کردند تا از ضررهای خود عقب نشینی کند و از سد مقاومتی 1.4200 حتی بالاتر رود.

تریدری که به دنبال استفاده از این فرصت است ، می‌تواند به راحتی یک ورودی خرید نزدیک به سطح حمایت قرار دهد البته با اضافه کردن یک استاپ لاس نسبتاً محدود 30 تا 40 پیپ برای مدیریت ریسک سرمایه خود.

واکنش جفت EUR/USD به آمار ضعیف تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در 28 مارس 2011

گزارش تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده آمار مهمی است که باید در مورد معامله در بازارهای ارز در نظر گرفت. معامله گرانی که بتوانند این داده ها را در بازه های بزرگ تفسیر کنند و ارتباط آن را در یک پوزیشن با مدیریت ریسک صحیح اعمال کنند، موفق خواهند بود .

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

رابطه طلا و دلار با AUDUSD و NZDUSD چیست؟

مجله افیکس‌کار: در این پست رابطه طلا و دلار با ارزهای کالایی ارائه شده است. …