سه شنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
شاخص تغییرات خرده فروشی

شاخص خرده فروشی چیست و تاثیر آن در بازار فارکس چگونه است؟

در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی فارکس در مورد آمار شاخص تغییرات خرده فروشی یا Retail Sales صحبت خواهیم کرد.

مجله افیکس کار: همانطور که قبلا در آموزش تجزیه و تحلیل بنیادی فارکس گفتیم ، با استفاده از اطلاعات و داده های اقتصادی، سرمایه گذاران می توانند عملکرد اقتصاد یک منطقه را اندازه گیری کنند.

هر چقدر داده ها قوی تر باشد یعنی رشد اقتصادی قوی تر است . شاخص های اقتصادی نشان دهنده رشد یا افت اقتصاد یک کشور است . این موضوع مسلما روی ارز آن کشور و در نتیجه جفت های آن در بازار فارکس نیز تاثیر خواهد گذاشت.

در ادامه میخوانیم که شاخص تغییرات خرده فروشی چیست و معامله گران فارکس به آن چه نیازی دارند:

شاخص خرده فروشی چیست ؟

شاخص‌خرده‌فروشی یا Retail Sales میزان تقاضای مصرف‌کننده برای کالاهای نهایی را با اندازه‌گیری خرید کالاهای بادوام و غیر بادوام در یک بازه زمانی مشحص، تعیین می‌کند.

شاخص تغییرات در حجم خرده فروشی یا RSP عبارت است از خرید کالاهای نهایی (بجز خدمات) توسط مصرف کنندگان و مشاغل و جزو هردو دسته شاخص های پیشرو و تصادفی است.

در واقع RSP قیمت خرده‌فروشی یا Retail Selling Price قیمت نهایی مصرف‌کننده است . این شامل تغییرات قیمت خرده‌فروش و عمده‌فروش و مالیات بر فروش (به استثنای ایالات متحده و کانادا) و مالیات غیر مستقیم است.

به عنوان یک شاخص اقتصادی گسترده، گزارش خرده فروشی یکی از به روزترین گزارش ها است. زیرا داده هایی را ارائه می دهد که تنها چند هفته از اعتبار آن می گذرد. شرکت‌های خرده‌فروشی منفرد معمولاً هر ماه ارقام فروش خود را در همان زمان ارائه می‌کنند . لذا سهام آنها می‌تواند با پردازش داده‌ها توسط سرمایه‌گذاران دچار نوسان شود.

تغییرات عمده در قیمت های مصرف کننده می تواند بر ارقام شاخص خرده فروشی تاثیر بگذارد. این نوسانات در قیمت ها عمدتاً در دو دسته از خرده فروشی ها مشاهده می شود: خرده فروشان مواد غذایی و پمپ بنزین.

افزایش ناگهانی و زیاد در قیمت مصرف کننده مواد غذایی و انرژی می تواند باعث کاهش ارقام فروش در هر دو دسته (خرده و عمده فروش) شود. در نتیجه بر شاخص خرده فروشی یک ماه خاص تأثیر بگذارد.

خرده فروشان چه کسانی هستند؟

شاخص خرده‌فروشی شامل ارقام فروش در فروشگاه ها و سایر فروش‌های خارج از فروشگاه کالاهای بادوام (بیش از سه سال ماندگاری) و کم دوام (آنهایی با طول عمر 3 سال یا کمتر) است. این به بخش ها مختلف تقسیم می شوند از جمله (اما نه محدود به):

 • فروشگاه های پوشاک و لوازم جانبی پوشاک
 • داروخانه ها و داروخانه ها
 • فروشگاههای مواد غذایی و نوشیدنی
 • فروشگاه های لوازم الکترونیک و لوازم خانگی
 • فروشگاه های مبلمان
 • جایگاه های بنزین
 • فروشندگان خودروهای نو

ملاحظات گزارش فروش خرده فروشی

ارقام فروش اغلب به دو صورت ارائه می شود: همه فروش ها با احتساب فروش خودرو وسوخت و همه فروش ها بدون احتساب فروش خودرو وسوخت که به دومی Core Retail Sales میگویند.

اکثر اقتصاددانان ترجیح میدهند که خرده‌فروشی را بدون در نظر گرفتن فروش خودرو و سوخت تحلیل کنند. زیرا این ارقام نسبت به سایر اقلام مصرفی دارای نوسان بیشتری هستند. مثلا در مورد فروش پمپ بنزین که در معرض نوسانات قیمت نفت و گاز است صادق است. دلیل اصلی نادیده گرفته شدن این دو قلم داده های ناپایدار این است که مصرف کنندگان انتخابی در مورد نرخ آن ها ندارند.

در همین حال ارقام خرده فروشی تحت تأثیر فصل های مختلف نیز هست. معمولا سه ماهه چهارم – ماه های بین اکتبر و دسامبر – بالاترین سطح فروش را خرده فروشی ها مشاهده میکنیم. این تا حدی به دلیل فصل خرید تعطیلات است. فصلی ترین بخش های خرده فروشی شامل الکترونیک، کالاهای ورزشی، خرده فروشی آنلاین و پوشاک است.

اهمیت آمار خرده فروشی در آمریکا

اندازه گیری دقیق خرده فروشی برای سنجش سلامت اقتصادی ایالات متحده بسیار حیاتی است. این به دلیل این واقعیت است که هزینه مصرف کننده یا هزینه مصرف شخصی (PCE)، دو سوم تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می دهد.

داده های این گزارش توسط اداره سرشماری ایالات متحده در نظرسنجی ماهانه تجارت خرده فروشی جمع آوری می‌شود و شامل آمار فروش از تمام فروشگاه‌های خدماتی مانند غذا و سایر خرده‌فروشی ها مانند پوشاک، لوارم آرایشی؛ ابزارآلات و … می‌شود.

این گزارش تعداد کل فروش ها را در دوره زمانی اندازه گیری شده، معمولاً در ماه قبل، و درصد تغییر نسبت به آخرین گزارش را نشان می دهد. این گزارش همچنین شامل تغییر سال به سال در فروش برای محاسبه فصلی خرده فروشی مبتنی بر مصرف کننده است.

هنگام محاسبه حجم خرده فروشی 40% از فروش به کالاهایی بادوام مانند اتومبیل و لوازم خانگی و 60% از آنها به کالاهای مصرفی یا بی دوام از جمله خوراک و پوشاک تعلق میگیرد .

آمار خرده فروشی در آمریکا بعنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده های دنیا و دارنده ارز تعیین کننده ، بسیار بر بازار فارکس تاثیر گذار است .

قیمت خرده فروشی چگونه بر بورس سهام و اوراق تاثیر میگذارد؟

به عنوان یک شاخص پیشرو در اقتصاد کلان، ارقام قوی تر از پیش بینی ها در شاخص خرده فروشی معمولاً باعث ایجاد حرکات مثبت در بازارهای سهام می شود. طبیعتاً فروش بیشتر محصولات و خدمات به مصرف کننده نهایی خبر خوبی برای سهامداران شرکت های خرده فروشی است زیرا به معنای درآمد بیشتر این شرکت هاست.

از سوی دیگر، دارندگان اوراق قرضه نسبت به این معیار کاملاً دوسویه عکس العمل نشان میدهند. اقتصاد پررونق برای همه خوب است، اما قیمت های پایین تر در فروش خرده فروشی ها در زمانی که سیاست انقباضی درحال اجراست (یعنی نرخ های بهره افزایش میبابد)، در نهایت منجر به کاهش تورم میشود. این ممکن است باعث شود که سرمایه گذاران بیشتر به سمت خرید اوراق قرضه گرایش پیدا کنند . افزایش خرید اوراق قرضه در نهایت منجر به افزایش قیمت اوراق و کاهش بازدهی آنها میشود .

توجه کنید برعکس این موضوع نیز ممکن است اتفاق بیفتد. خصوصا در زمانی که سیاست انبساطی حاکم میشود.

بیشتر بخوانید : آموزش تحلیل بنیادی فارکس | بانک های مرکزی و تاثیر تصمیمات آنها در بازار فارکس

تاثیر شاخص خرده فروشی بر بازار فارکس

گفتیم که انتشار داده‌های اقتصادی بخش مهمی از فرایند تجزیه و تحلیل بنیادی هنگام معاملات ارزهای خارجی است. مجموعه داده‌ها به ما امکان می دهد وضعیت فعلی اقتصاد کشور مورد نظر را بررسی کرده و پیش بینی هایی را برای آینده نزدیک ایجاد کنیم.

این داده ها همچنین ما را قادر می سازند تا قدرت اقتصادی جفت ارزها را با یکدیگر مقایسه  نماییم.

تاثیر داده های شاخص خرده فروشی (شاخص قیمت خرده فروشی) بر فارکس نیز بالاست. زیرا همانطور که بالاتر گفتیم هزینه های مصرف کننده اغلب بخش بزرگی از اقتصاد یک کشور را تشکیل می دهد

شاخص خرده فروشی از عوامل تکان دهنده بازار می باشد زیرا معیاری ست که ضریب اطمینان و میزان خرید مصرف کننده را نشان می دهد و درصد بالای آن نشان دهنده افزایش فعالیت های اقتصادی است.

به تعبیر دیگر رشد شدید در خرده فروشی نشان می دهد که مصرف کنندگان یک کشور اعتماد و درآمد بیشتری برای خرید کالا و خدمات دارند. بنابراین افزایش خرده فروشی تاثیر مثبتی بر ارز آن کشور دارد.

تاثیر این شاخص بر نرخ تقاضای دلار آمریکا مستقیم می باشد .

قرائت های قوی نشان دهنده افزایش فروش نسبت به ماه قبل یا پیشبینی هاست.

 • قوی بودن قرائت این شاخص نسبت به پیش بینی های قبلی آن، بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر، میتواند تاثیر صعودی بر تقاضای دلار آمریکا بگذارد. در این حالت جفت ارزهائی که دلار آمریکا در آنها ارز پایه هستند صعودی و جفت ارزهائی که در آنها دلار آمریکا ارز متقابل است، نزولی میشوند.

قرائت های ضعیف نشان دهنده کاهش فروش نسبت به ماه قبل یا پیشبینی هاست.

 • ضعیف بودن قرائت این شاخص نسبت به پیش بینی های قبلی آن، بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر، میتواند تاثیر نزولی بر روند تقاضای دلار آمریکا بگذارد. در این حالت جفت ارزهائی که دلار آمریکا در آنها ارز پایه هستند نزولی و جفت ارزهائی که در آنها دلار آمریکا ارز متقابل است، میتوانند صعودی شوند.

چکیده

شاخص خرده فروشی (Retails Sale Index) یک شاخص قوی برای نشان دادن سلامت یک اقتصاد است. بدین صورت که آیا اقتصاد در حال انقباض یا گسترش است. اهمیت این شاخص از جایی نشات می گیرد که خرده فروشی (شاخص خرده فروشی) تقریباً نیمی از مخارج مصرف شخصی را تشکیل می دهد، که به نوبه خود تقریباً 70 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

آمار خرده فروشی های بسیار قوی یا ضعیف می تواند فشار صعودی یا نزولی را بر قیمت ارز مرتبط وارد کند.

 • روش تاثیر: قرائت بالاتر از حد انتظار باید برای ارز موردنظر مثبت / صعودی باشد . در حالی که قیمتی کمتر از حد انتظار باید برای آن ارز منفی / نزولی باشد.
 • میزان تاثیر: قوی

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

رابطه طلا و دلار با AUDUSD و NZDUSD چیست؟

مجله افیکس‌کار: در این پست رابطه طلا و دلار با ارزهای کالایی ارائه شده است. …