سه شنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
شاخص مدیران خرید PMI

شاخص مدیران خرید یا PMI چیست و تاثیر آن در بازار فارکس چگونه است ؟

در این قسمت از آموزش تحلیل بنیادی فارکس در مورد شاخص مدیران خرید یا شاخص PMI و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

مجله افیکس کار: همانطور که قبلا در آموزش تجزیه و تحلیل بنیادی فارکس گفتیم ، با استفاده از اطلاعات و داده های اقتصادی، سرمایه گذاران می توانند عملکرد اقتصاد یک منطقه را اندازه گیری کنند.

هر چقدر داده ها قوی تر باشد یعنی رشد اقتصادی قوی تر است . شاخص های اقتصادی نشان دهنده رشد یا افت اقتصاد یک کشور است و این موضوع مسلما روی ارز آن کشور و در نتیجه جفت های آن در بازار فارکس نیز تاثیر خواهد گذاشت.

شاخص مدیران خرید یا PMI یکی از مهم ترین داده های اقتصادی برای تحلیل بنیادی یا فاندامنتال به شمار می رود . با استفاده از آن به طور کلی وضعیت رشد اقتصادی و انبساط بازار بررسی و نشان داده می شود. این همان ایندکس اصلی بررسی شده در گزارش اقتصادی شرکتها می باشد که به صورت ماهیانه منتشر می شود. در این مطلب به طور کامل به توضیح این موضوع که شاخص PMI چیست و تمامی اطلاعات پیرامون آن می پردازیم.

شاخص مدیران خرید PMI چیست؟

شاخص مدیران خرید یا (PMI) Purchasing Managers Index نشان دهنده روندهای اقتصادی در بخش های تولیدی و خدماتی است. این شاخص از یک بخش مهم شاخص پراکندگی یا diffusion index تشکیل شده است که به طور خلاصه نشان می دهد که آیا شرایط بازار، همانطور که توسط مدیران بخش تدارکات و خرید مشاهده می شود، در حال گسترش، ثابت ماندن یا انقباض است. این شاخص یکی از مهمترین شاخص‌ های اقتصادی پیشرو یا Leading indicator است. یعنی به شما می‌گویند که چه اتفاقی در آینده آن اقتصاد خواهد افتاد.

با استفاده از شاخص پراکندگی اطلاعات دیگری نیز همچون روند(صعودی یا نزولی) بازار نیز مورد بررسی قرار می گیرد. هدف از ایجاد شاخص مدیران خرید در واقع تهیه اطلاعات در رابطه با شرایط اقتصادی بازار(در حال و آینده) برای سرمایه گذاران، تحلیلگران، مدیران و … می باشد.

شاخص مدیران خرید (PMI) در واقع بصورت یک نظرسنجی، سطح فعالیت مدیران بخش خرید و تدارکات شرکت ها در بخش تولید و خدمات را اندازه گیری می کند.

معامله گران این نظرسنجی ها را از نزدیک مشاهده می کنند زیرا مدیران خرید معمولاً به اطلاعات مربوط به عملکرد شرکت خود دسترسی سریع دارند ، و در مجموع نظرات آنها می تواند نشان دهنده عملکرد کلی اقتصاد باشد.

اوضاع اقتصادی یک کشور عموما با زنجیره تامین آن کشور تعریف می‌شود. به همین دلیل، انتشار اخبار مربوط به داده‌های PMI بخش تولیدی و غیرتولیدی ، خصوصا” PMI مؤسسه ISM با حساسیت بالایی ازسوی معامله‌گران فارکس در سراسر دنیا رصد می‌شود.

نقاط قوت شاخص PMI

نقاط قوت این شاخص ارائه به موقع در ابتدای هر ماه برای ماه قبل،کمک به پیش بینی PPI یا همان شاخص بهای تولیدکننده و پیش بینی شاخص تولید ناخالص داخلی GDP است.

از طرفی مزیتی که PMI نسبت به داده‌های تولید ناخالص داخلی (GDP) دارد این است که در حالی که داده‌های رسمی منتشر شده توسط دولت ممکن است سه ماه از اقتصاد عقب باشد، داده های PMI می‌تواند برای پیش‌بینی آمارهای بعدی استفاده شود. و به تصمیمات اساسی در مورد هزینه های تجاری آینده کمک کند.

در نتیجه این پیش بینی ، این شاخص حتی ممکن است سیاست های پولی – به ویژه، نرخ های بهره – را که توسط بانک های مرکزی مانند بانک انگلستان (BoE) تعیین می شود، تعیین کنند.

موسساتی که شاخص PMI را محاسبه میکنند

معروفترین و معتبرترین شاخص PMI هر ماه توسط موسسه (ISM) Institute for Supply Management گردآوری و منتشر می شود.

تا پیش از سپتامبر سال 2001، شاخص PMI به صورت مخفف عبارت Purchasing Manager’s Index  به مفهوم شاخص مدیران خرید استفاده می شد. اما پس از این تاریخ موسسه ISM  از نام این شاخص در فارکس برای انعکاس اطلاعات جمع آوری شده، استفاده کرد.

یکی دیگر از موسسات مهم که آمار PMI را محاسبه می‌کنند. شرکت IHS Markit Group که PMI را برای کشورهای مختلف خارج از ایالات متحده در کشورهای اروپایی و آسیایی و منطقه اقیانوسیه ارائه می‌کند.

در چین، این شاخص را دو موسسه مالی کایکسین Caixin با نام China Caixin PMI و بخش آمار خدمات NBS یا فدراسیون لجستیک و تدارکات چین (CFLP) اندازه‌گیری می‌کند.

با این حال شاخص ISM PMI متشکل از اعضایی در ۳۰۰ کشور جهان است . پس از بین گروه بسیار بزرگی از مدیران خرید جمع‌آوری می‌گردد؛ از این رو، داده‌های این موسسه می‌تواند شاخص قابل اعتمادی برای فعالیت‌های اقتصاد جهانی و متعاقبا ارزش ارزها تلقی شود.

انواع شاخص مدیران خرید

این مطالعات به دو دسته کلی شاخص های PMI تولیدی و بخش غیر تولیدی یا خدماتی تقسیم بندی شده‌است. شما با عنوان های Service PMI و Manufacturing PMI میتوانید در تقویم اقتصادی این داده ها را مشاهده‌کنید.

شاخص PMI تولید ، مرتبط با آمار پنج بخش مختلف از جمله سفارشات جدید (30%)، تولید (25%)، اشتغال (20%)، زمان تحویل تامین کننده (15%) و موجودی انبار(10%) می باشد.

دقت داشته باشید این درصد ها در محاسبات موسسات مختلف متفاوت است .

شاخص PMI خدمات دیدگاه پیشرفته تری را در خصوص شرایط فعالیت های خدماتی مانند رستوران ها، مراکز تفریحی، خدمات مرتبط با بخش تولیدو … در اختیار ما می گذارد . این شاخص در بخش خدماتی می تواند نشان دهنده سالم بودن یا ناسالم بودن اقتصاد حال حاضر نیز باشد. در حالیکه بخش خدمات کنترل زیادی بر تولید ناخالص داخلی دارد، شاخص Service PMI می تواند شاخص بسیار مهمی در اقتصادهای مصرف کننده مانند آمریکا به حساب آید.

سایر شاخص های PMI که مورد توجه تریدرها قرار میگیرند:

به غیر از این دو دسته کلی، برخی از کشورها مانند انگلستان یا ناحیه یورو نظرسنجی های مشابهی برای بخش ساختمان سازی نیز دارند که به Construction PMI شناخته میشود.

همچنین شاخص ترکیبی PMI با عنوان Composite PMI نیز منتشر میشود که روندهای تجاری را در هر دو بخش تولید و خدمات، بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده دنبال کرده و ترکیب میکند . این شاخص متغیرهایی مانند فروش، سفارشات جدید، اشتغال، موجودی ها و قیمت ها را در هر دو بخش خدمات و تولید دنبال می کند.

یکی دیگر از انواع این شاخص که توجه معامله گران را جلب میکند شاخص PMI شیکاگو (ISM-Chicago Business Barometer) است که عملکرد بخش تولیدی و غیرتولیدی را در منطقه شیکاگو اندازه گیری می کند.

اهمیت این شاخص بخاطر اندازه گیری سطح سلامت کارخانجات در غرب و غرب میانه آمریکاست بطوری که به آن فشارسنج تجاری نیز می گویند. شاخص PMI شیکاگو معمولا یک روز قبل از شاخص تولیدی ISM منتشر می شود و تلویحا” به پیش بینی ISM Manufacturing PMI کمک میکند.

نحوه عملکرد شاخص مدیران خرید PMI

PMI بر اساس نظرسنجی ماهانه ای است که برای مدیران ارشد بیش از 400 تا 1000 شرکت در 19 صنعت پایه ارسال می شود که بر اساس سهم آنها در تولید ناخالص داخلی ایالات متحده وزن می شود.

همانطور که بالاتر گفتیم شاخص PMI پنج حوزه اصلی را بررسی میکند:

  • سفارشات جدید
  • سطح موجودی انبار (کالا و مواد اولیه)
  • میزان تولید (تولیدی و خدماتی
  • روند تحویل تامین کنندگان مواد
  • اشتغال زایی

موسسه ISM هر یک از این بخش ها را به طور مساوی وزن می کند. ولی درصد ها در محاسبات موسسات مختلف متفاوت است . نظرسنجی ها شامل سؤالاتی در مورد شرایط کسب و کار و هر گونه تغییری است، چه در حال بهبود باشد، چه تغییری نداشته باشد یا در حال وخامت باشد.

عنوان PMI عددی بین 0 تا 100 است. PMI بالای 50 در مقایسه با ماه قبل نشان دهنده افزایش (تولید یا خدمات) است. PMI زیر 50 نشان دهنده انقباض است و قرائت 50 نشان دهنده عدم تغییر نسبت به ماه گذشته است.

هر چه از اعداد 50 دورتر باشد، سطح تغییر بیشتر است. PMI به صورت زیر محاسبه می شود:

PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)

  • P1 = درصد پاسخ هایی که بهبود را گزارش می کنند
  • P2 = درصد پاسخ هایی که هیچ تغییری را گزارش نمی کنند
  • P3 = درصد پاسخ هایی که انقباض را گزارش می کنند

چگونه PMI بر تصمیمات اقتصادی تأثیر می گذارد

این شاخص و داده‌های مربوطه که ماهانه توسط ISM از نظرسنجی‌های آن تولید می‌شود، ابزارهای تصمیم‌گیری حیاتی برای مدیران در نقش‌های مختلف هستند.

به عنوان مثال، یک خودروساز (تولید کننده)، تصمیمات میزان تولید خود را بر اساس سفارشات جدیدی که از مشتریان در ماه های آینده انتظار دارد، می گیرد. حجم تخمینی این سفارشات جدید، تصمیمات مدیر تدارکات آن شرکت خودروساز را در مورد ده ها قطعه و مواد اولیه مانند فولاد و پلاستیک هدایت می کند.

تامین کنندگان نیز بر اساس PMI تصمیم می گیرند. بعنوان مثال تامین کننده قطعات برای خودروسازان از PMI پیروی می کند تا میزان تقاضای آتی برای محصولات خود را تخمین بزند. تأمین‌کننده همچنین می‌خواهد بداند که مشتریانش چه مقدار موجودی در دسترس دارند، که بر میزان تولید وی نیز تأثیر می‌گذارد. اطلاعات PMI در مورد عرضه و تقاضا بر قیمت های که تامین کنندگان می توانند تاثیر بگذارد.

از سوی دیگر، زمانی که سفارش‌های جدید کاهش می‌یابد، ممکن است سازنده مجبور شود قیمت‌های خود را کاهش دهد و هزینه کمتری را برای قطعاتی که خریداری می‌کند تقاضا کند. یک شرکت می تواند از PMI برای کمک به برنامه ریزی بودجه سالانه، مدیریت سطوح کارکنان و پیش بینی جریان نقدی استفاده کند.

سرمایه گذاران همچنین می توانند از PMI به نفع خود استفاده کنند. زیرا این شاخص نشان از شرایط اقتصادی است. معمولا PMI قبل از برآوردهای عمده فعالیتهای اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، شاخص تولیدات صنعتی و اشتغال یک کشور برآورد میشود. توجه به ارقام و حرکات PMI می تواند آینده نگری سودآوری را در روندهای در حال توسعه در اقتصاد کلی ایجاد کند و برای تصمیم گیری سرمایه گذاران مفید باشد.

اهمیت شاخص PMI در فارکس

با مطالب بالا حتما متوجه شده‌اید که شاخص مدیران خرید در واقع یکی از مهم ترین آمار نموداری در بازار فارکس است . این نشان دهنده عناوین مهم و اخبار اقتصادی می باشد و برای تحلیل اقتصاد کلان بسیار ضروری است.

یکی از دلایل اهمیت آن پوشش دهی حداقل 400 شرکت صنعتی در سراسر آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان است.

بدون در نظرگرفتن اینکه این شاخص باعث ایجاد روند صعودی یا نزولی در بازار فارکس میشود، بررسی تک تک پنج حوزه اصلی در محاسبه این شاخص توسط معامله گران ، سرمایه گذاران و بروکرها مورد مطالعه بنیادی یا فاندامنتال قرار می گیرد.

پس از این شاخص یکی از بهترین ریفرنس های تحلیل بنیادی است که تریدرها در کنار تحلیل تکنیکال به روی ارز موردنظر در فارکس نسبت به تغییرات واکنش نشان داده و اقدام به خرید یا فروش جفت ارز در بازار فارکس نماید.

اهمیت (ISM) PMI و تاثیر آن بر دلار

اعداد شاخص های PMI (ISM) در ایالت متحده ازجمله محرک‌های قدرتمند بازار و بسیار مهمتر هستند. زیرا اطلاعات ارزشمندی در خصوص اقتصاد آمریکا ارائه می دهد . از آنجائیکه ایالات متحده قدرت برتر و پیشرو در اقتصاد دنیا می باشد لذا تاثیرات آن به روی دلار ، در بازارهای مالی و بطور خاص بازار فارکس مشاهده میشود.

در زمان انتشار این شاخص‌ها، احتمال نوسانات در بازار فارکس بسیار بالا می‌رود. از آنجاکه این داده‌ها براساس اظهارات متخصصان صنعتی در ماه گذشته جمع‌آوری می‌شوند، معامله‌گران فارکس با کمک آن می‌توانند دریابند که آیا اقتصاد آمریکا در مسیر بهبود است یا رکود. از این جهت، می‌توان گفت داده‌های ISM تاحدودی عملکردی مشابه با شاخص اشتغال بخش غیرکشاورزی (NFP) که مهمترین داده در تقویم اقتصادی محسوب می‌‎شود دارد.

معامله‌گران فارکس داده‌های ماه قبل ISM را با میزان پیش‌بینی‌شده ازسوی اقتصاددانان مقایسه می‌کنند. اگر شاخص PMI بهتر از ماه قبل و بالاتر از عدد پیش‌بینی‌شده باشد، احتمالا دلار آمریکا تقویت خواهد شد.

همانطور که بالاتر گفتیم ، یک شاخص ISM PMI بالای 50 نشان از یک اقتصاد در حال رشد و سالم است. ازسوی دیگر، شاخص با مقداری زیر 50 ، حاکی از اقتصادی روبه رکود و ضعیف خواهد بود. عدد 50 اهمیت زیادی دارد؛ چراکه اگر برای دو ماه متوالی شاخص PMI کمتر از 50 باشد، اقتصاد کشور در وضعیت رکود در نظر گرفته می‌شود.

در سایر کشورها

دراروپا PMI کشور آلمان به دلیل اینکه بزرگترین و اولین اقتصاد اروپاست و پس از آن PMI فرانسه اهمیت دارند. در آلمان German Flash Manufacturing PMI و در فرانسه French Flash Manufacturing PMI منتشر می گردد. PMI بخش تولیدی در آلمان به دلیل صنعتی بودن اهمیت بیشتری دارد.

نحوه استفاده تریدرها از شاخص PMI

گفتیم که شاخص PMI که بصورت ماهیانه منتشر می شود مسیر حرکت اقتصاد جهان را بازگو می کند.

پس کاهش این شاخص نسبت به پیش بینی ها و اطلاعات قبلی، نشان دهنده رشد کمتر در اقتصاد است . بنابراین میزان تقاضا برای ارز های مرتبط با آن آمار، مثلا دلار ، نیز کاهش می یابد.

  • قرائت های بالاتر از حد انتظار باید برای ارز مرتبط با داده PMI مثبت یا صعودی باشد . در حالی که قرائت پایین تر از حد انتظار باید برای آن ارز منفی / نزولی باشد.

دقت داشته باشید این شاخص می تواند بازارهای مالی را تکان دهد. اگر آخرین شاخص نشان دهنده تغییر کلی برای شرایط بهتر یا وخیم تر باشد، معامله گر می بایست منتظر بماند و تاییدیه بگیرند که سایر شاخص ها نیز همان وضعیت را دارند. معامله گران می بایست دقت کافی داشته باشند و تنها بر اساس مطالعه یک شاخص تصمیم نگیرند.

شما می بایست این شاخص را فراتر از یک عدد ببیند. چرا که می تواند از طریق آن اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با اقتصاد آمریکا یا هر کشور دیگری از جمله تولید، استخدام نیرو، قیمتها، صادرات و واردات بدست آورد.

شاخص PMI باید توسط تریدر فارکس کاملا درک شود تا بتواند از اطلاعات آن در معاملات بازار فارکس به نفع خود استفاده کند. زمانی که معامله گر برای شناخت شرایط بازار اقدام به تحلیل فاندامنتال می کند نیاز به اخبار و اطلاعات اقتصادی دارد که البته شاخص PMI یکی از آنها می باشد.

بطور مثال اگر میزان آن نسبت به ماه گذشته افزایش داشته باشد احتمال افزایش ارزش نرخ ارز وجود خواهد داشت. اما از طرفی کاهش این شاخص نیز می تواند سقوط ارزش ارز در بازار فارکس را محتمل سازد.

توجه داشته باشید تریدرهای فارکس می بایست همواره از چندین منبع اطلاعاتی اقتصادی برای پشتیبانی تحلیل خود استفاده کنند. این اطلاعات می توانند قدرت اقتصادی و ارزش ارز در بازار فارکس را تحت تاثیر قرار دهند.

بیشتر بخوانید :

بیشتر بخوانید

رابطه طلا و دلار با AUDUSD و NZDUSD چیست؟

مجله افیکس‌کار: در این پست رابطه طلا و دلار با ارزهای کالایی ارائه شده است. …