شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱

علت کاهش قیمت دلار؟

“در بین این اخبار مثبت مهمترین دلیل کاهش نرخ ارز همان تزریق ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است. برخی از صادر کنندگان مجاب شدند که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند. طبیعتا هر چقدر ارز به کشور بازگردد می‌تواند به کنترل قیمت‌ها کمک کند در غیر اینصورت ما دوباره شاهد افزایش نرخ ارز خواهیم بود.”

فرارو- وحید شقاقی کارشناس اقتصادی معتقد است ورود ارز‌های حاصل از صادرات غیر نفتی به داخل کشور نقش موثری در کاهش نرخ ارز داشته است. او دلایلی دیگری از جمله کاهش شدت تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا را نیز در این مورد تاثیر گذار دانسته است.

به گزارش فرارو، روز دوشنبه بازار ارز شاهد شدیدترین افت قیمت از ابتدای امسال بود. نرخ دلار در این روز ۵۰۰ تومان کاهش یافت و وارد کانال ۱۳ هزار تومان شد. روند کاهش قیمت ارز امروز سه شنبه نیز دربازار ادامه داشت و صرافی ملی قیمت دلار را ۱۳۷۵۰ تومان اعلام کرد.
این رقم نسبت به روز گذشته کاهش ۵۰ تومانی را تجربه کرده است. قیمت فروش یورو، نیز در صرافی‌های بانک‌ها ۵۰ تومان کاهش یافت و ۱۵ هزار ۶۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۵ هزار ۵۵۰ تومان است. در بازار آزاد نیز متوسط نرخ اعلامی از سوی صرافی ها نشان می دهد دلار وارد کانال ۱۳ هزار تومان شده است. دیگر ارزها نیز شاهد کاهش قیمت بودند.
عوامل فنی مختلفی برای این کاهش ذکر شده است. از جمله به برطرف شدن کامل اختلال عرضه درهم، بازگشایی دوباره کانال ارزی چین و … اشاره می‌شود.با این حال وحید شقاقی تحلیلگر مسائل اقتصادی دلایل دیگری ذکر می‌کند. او از چهار دلیل عمده در این باره سخن می‌گوید. 

شقاقی در این باره به فرارو گفت: «برآورد من مبتنی بر متغیر‌های کلان اقتصادی وتنش‌های سیاسی موجود این است که دلار در محدوده ۱۳ هزار تا ۱۵ هزار تومان در نوسان خواهد بود. این محدوده قیمت دلار تحقق پیدا می‌کند به شرطی که شاهد اتفاقات غیرمنتظره نباشیم. اگر شاهد اتفاقات غیرمنتظره در فضای سیاسی و افزایش تنش‌ها باشیم ممکن است که شرایط تغییر کند.» 

او چند دلیل را برای کاهش نرخ دلار ذکر کرد و گفت: «اول؛ سال گذشته ایران ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشت. تا ماه پیش حدود ده میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازگشته بود. در این مدت دولت و مجلس جدیت بیشتری برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور داشتند. بخشی از صادر کنندگان را مجاب کردند ارزها را به کشور بازگردانند. در آخرین رخداد آقای همتی رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد در طی ماه اخیر ورود ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به کشور افزایش یافته است و به حدود ۱۸.۷ میلیارد دلار رسیده است. این مهمترین دلیل کاهش نرخ ارز است.» 

شقاقی افزود: “عامل دیگر این است که بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده که خریداران عمده ارز به سازمان امور مالیاتی ارجاع داده شوند و مالیات خرید ارز خود را پرداخت کنند. این اتفاق مثبتی تلقی می‌شود.”
او عامل سوم را مسائل سیاسی دانست و گفت: «در یکی دو روز اخیر روند تشدید تنش میان ایران و آمریکا متوقف شده است. حالا مقامات دو کشور و همچنین مقامات کشور‌های حوزه خلیج فارس از جمله عربستان تاکید دارند که به دنبال جنگ نیستند. این در حالی است که در دو هفته گذشته با ورود ناو جنگی آمریکا به منطقه تنش‌ها اوج گرفت. اما حالا سیگنال‌های دو طرف و شواهد حکایت از این دارد که هیچ کدام از طرفین حاضر به رویارویی نظامی نیستند و احتمالا فعلا دعوا در قالب جنگ اقتصادی ادامه خواهد داشت. این استراتژی است که دونالد ترامپ و دولتش در پیش گرفته اند.»

این کارشناس مسائل اقتصادی “بازار متشکل ارزی” را عامل چهارم دانست و گفت: «بازار متشکل ارزی هم قرار است این هفته یا هفته بعد راه بیافتد که این هم خبر مثبتی است چرا که بازاری میان صرافی‌های شکل می‌گیرد که می‌تواند به شفافیت عملیات ارزی منجر شود و قیمت گذاری را از هرات و دبی بگیرد و به داخل کشور منتقل نماید.» 

او تاکید کرد “در بین این اخبار مثبت مهمترین دلیل کاهش نرخ ارز همان تزریق ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است. برخی از صادر کنندگان مجاب شدند که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند. طبیعتا هر چقدر ارز به کشور بازگردد می‌تواند به کنترل قیمت‌ها کمک کند در غیر اینصورت ما دوباره شاهد افزایش نرخ ارز خواهیم بود.”
شقاقی در پاسخ به این سوال که عده‌ای می‌گویند بانک مرکزی باید قیمت ارز را تثبیت کند و مانع از نوسانات ارزی شود، گفت: «بانک مرکزی باید یک محدوده‌ای تعریف کند. چرا که هم افزایش و هم کاهش شدید نرخ دلار هر دو به اقتصاد لطمه می‌زند. بانک مرکزی مبتنی بر ذخایر ارزی، بدهی‌های خارجی، طراز ارزی کشور و متغیر‌های اقتصاد کلان محدوده‌ای را در نظر گیرد. به نظر می‌رسد در حال حاضر نظر بانک مرکزی بر تثبیت نرخ ارز در کانال ۱۳ هزار تومان است.»
به گفته این کارشناس اقتصادی “بانک مرکزی فعلا نمی‌تواند نرخ دلار را از ۱۳ هزارتومان بیشتر کاهش دهد و به نظرم نرخ دلار از ۱۵ هزار تومان هم فراتر نمی‌رود. به دلیل وجود ذخایر ارزی بانک مرکزی، اندک بودن بدهی خارجی ایران و … دلار در محدوده بین ۱۳ هزار تا ۱۵ هزارتومان نوسان خواهد داشت.” 

شقاقی معتقد است: «اگر اتفاقات مثبت سیاسی رخ دهد بانک مرکزی می‌تواند به کانال‌های کمتر از ۱۳ هزار تومان هم بیاندیشد.»

بیشتر بخوانید

تحلیل پرایس اکشن فارکس

تحلیل پرایس‌اکشن فارکس ۰۳آگوست | DXY، طلا،یورو، پوند، ین، اوزی،

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل پرایس‌اکشن فارکس ۰۳آگوست ۲۰۲۲ به همراه نمودار و نقاط کلیدی حمایت و …