یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱

قانون جدید بازار پایه فرابورس

یک عضو شورای عالی بورس با اشاره به جلساتی که درباره قانون جدید بازار پایه فرابورس برگزار شده است، گفت: اصلاحات نهایی به تایید شورای عالی بورس و شخص وزیر اقتصاد که ریاست این شورا را برعهده دارد، رسیده و تصمیم در این مورد اتخاذ شده است که به زودی از طریق سازمان بورس رسما اتخاذ می شود.

به گزارش افیکس کار، در ماه‌های گذشته اعلام شد که قوانین بازار پایه فرابورس ایران قرار است تغییر کند و این بازار  با توجه به میزان شفافیت شرکت‌ها در سه تابلو به رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز دسته‌بندی شود.

به عنوان یکی از اصلاحات قانون بازار پایه قرار بود سفارش‌های خرید و فروش (مظنه‌ها) مخفی باشد و معامله گران در زمان معامله از مظنه ها آگاهی نداشته باشند.اما تعداد قابل توجهی از فعالان این بازار به تغییر این قانون واکنش نشان داده و آن را خلاف دو اصل شفافیت و نقدشوندگی سهام دانستند.

از طرفی آن طور که مسئولان فرابورس ایران اعلام کردند، این قانون به این علت گذاشته شده که سهامداران انتظارات خود را بر اساس تحلیل و تصمیم خود شکل دهند و تصمیم‌گیری درباره معاملات به دور از هیجانات کاذب و گمراه‌کننده باشد.

 این موضوع سبب شد که قانون جدید بازار پایه تا امروز مسکوت بماند و بررسی آن به جلسه شورای عالی بورس کشیده شود.

در ماه های گذشته، قبل از اینکه شورای عالی بورس تشکیل شود، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اعلام کرد که اگر شورا به دستور جلسه قانون بازار پایه برسد این قانون را بررسی خواهد کرد اما بعد از اتمام جلسه در گفت و گویی که ایسنا با فرهاد دژپسند، رئیس شورای عالی بورس ( وزیر اقتصاد ) داشت، مشخص شد که شورا این موضوع را به جلسه بعدی موکول کرده است بر این اساس این موضوع در چند جلسه پیاپی در  شورای عالی بورس مطرح شد.

در این مورد شاهین چراغی -عضو شورای عالی بورس- در پاسخ به اینکه نتیجه نهایی جلسه شورای عالی بورس درباره قانون جدید بازار پایه فرابورس و نشست هایی که در این مورد با فعالان بازار پایه گذاشته شد چه بود، اظهار کرد: وزیر اقتصاد بر اینکه نظر افراد مختلف درباره قانون جدید بازار پایه گرفته شود تاکید داشتند و بر همین اساس جلساتی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسات که در فرابورس ایران برگزار شد سهامداران عمده، افراد حقیقی فعال در بازار، مدیران سابق و کارشناسان بازار سرمایه که در فضای مجازی فعال بودند دعوت شدند و از ایشان نظر خواهی شد.

چراغی، ادامه داد: سه جلسه در این مورد برگزار شد در این جلسات آقای شاپور محمدی (رئیس سازمان بورس) هم حضور داشتند و نظرات فعالان بازار سرمایه شنیده شنیدند. این نظرات جمع بندی و به شورا اعلام شد. وزیر اقتصاد (رئیس شورای عالی بورس) و اعضای شورای عالی بورس با اصلاحات موافقت کردند و تصمیم نهایی اتخاذ شده است. این تصمیم از طریق سازمان بورس به اطلاع عموم خواهد رسید./ایسنا

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …