پنجشنبه , ۶ بهمن ۱۴۰۱
تحلیل بازار جهانی نفت

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۳/۲۵

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات جمعه با ۷۰ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش به ۶۲ دلار و یک سنت رسید.

به گزارش افیکس کار به نقل از رویترز، پس از آنکه حمله به دو تانکر نفتی در دریای عمان در این هفته نگرانی ها در مورد اختلال در عرضه نفت خاورمیانه را افزایش داده است، قیمت نفت روز جمعه با حدود یک درصد افزایش مواجه بود، اما به دلیل نگرانی ها از تاثیر منفی اختلافات تجاری بر میزان تقاضا، قیمت نفت افت هفتگی را به ثبت رساند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با 70 سنت معادل 1.1 درصد افزایش به 62 دلار و یک سنت رسید، در حالی که قیمت نفت خام آمریکا در پایان معاملات روز جمعه با 23 سنت معادل 0.4 درصد افزایش به 52 دلار و 51 سنت رسید.

حمله به تانکرهای نفتی در تنگه هرمز موجب شده بود تا در روز پنجشنبه قیمت نفت تا 4.5 درصد افزایش یابد.

این دومین بار در طی یک ماه اخیر است که نفتکش ها در مهمترین گذرگاه دریایی جهان هدف حمله قرار می گیرند. همزمان تنش ها بین ایران و آمریکا بار دیگر بالا گرفته است. واشنگتن ایران را متهم به دست داشتن به حمله به نفتکش ها کرده، اما ایران قویا این اتهام را رد کرده است.

با وجود افزایش قیمت ها به دلیل تنش های ژئوپلتیک، قیمت نفت برنت در این هفته برای چهارمین هفته متوالی کاهش داشت و افت حدودا 2 درصدی را پشت سر گذاشت. قیمت نفت خام آمریکا نیز در این هفته حدود 3 درصد افت کرد.

جان کیلداف، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «به رغم تشدید تنش ها، بدتر شدن چشم انداز تقاضا مانع از رشد قابل توجه قیمت ها شده است.»

کیلداف افزود، کاهش رشد اقتصاد جهانی موجب شده تا رشد تقاضا برای نفت کاهش یابد و این مسئله تاثیر افزایشی ناشی از تنش ها بین ایران و آمریکا در بازار نفت را کاهش دهد. در نتیجه قیمت ها ممکن است فعلا در همین حد باقی بماند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …