دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۳/۲۷

قیمت هر بشکه نفت برنت که روز جمعه ۱.۱ درصد افزایش یافته بود، امروز با ۲۵ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش به ۶۱ دلار و ۷۶ سنت رسید.

به گزارش افیکس کار به نقل از رویترز، در حالی که کند شدن رشد اقتصاد جهانی و ادامه تنش های تجاری بر تلاش های تولید کنندگان برای محدود کردن عرضه و تاثیرات افزایشی حملات اخیر به نفتکش ها در دریای عمان سایه افکنده است، قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت که روز جمعه 1.1 درصد افزایش یافته بود، امروز با 25 سنت معادل 0.4 درصد کاهش به 61 دلار و 76 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم که در جلسه قبلی رشد 0.4 درصدی را شاهد بود، امروز با 22 سنت معادل 0.4 درصد کاهش به 52 دلار و 29 سنت رسید.

موسسه مشورتی جی بی سی انرژی در یادداشتی نوشت: «همزمان با تنش های تجاری با آمریکا، رشد تولیدات صنعتی چین در حال رسیدن به پایین ترین رقم خود در طی 17 سال گذشته است و با توجه به اینکه هند نیز از دیروز اقدامات تلافی جویانه علیه تعدادی از کالاهای آمریکایی را آغااز کرده است، بازارهای نفت شاهد کاهش بیشتر تقاضا خواهند بود.»

دیگر عامل افت قیمت ها، چشم انداز تیره و تار رشد تقاضا در سال 2019 بوده که از سوی آژانس بین المللی انرژی ترسیم شده است. آژانس بین المللی انرژی روز جمعه در گزارشی با اشاره به اختلافات تجاری، پیش بینی کرد که رشد تقاضا برای نفت به 1.2 میلیون بشکه در روز برسد که 100 هزار بشکه نسبت به گزارش قبلی کاهش نشان می دهد. اما آژانس اعلام کرده که به لطف بسته های محرک اقتصادی و رشد کشورهای در حال توسعه، رشد تقاضا برای نفت در سال 2020 بهبود خواهد یافت.

با این وجود اینکه نگرانی از تقابل قریب الوقوع بر سر حملات هفته گذشته به نفتکش ها تا حد زیادی کاهش یافته است، تنش ها در منطقه خاورمیانه و گذرگاه استراتژیک تنگه هرمز همچنان بالاست.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …