شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

موافقتی برای تولید رمزارز نشده است

در حالی یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران مدعی شده که بانک مرکزی موافقت ضمنی خود را با تولید یک رمزارز اعلام کرده است، این بانک تاکید کرد که هیچ موافقتی در این باره نشده و بر اساس بیانیه بانک مرکزی درخواست مجوز تولید رمزارز، بلاموضوع است.

به گزارش افیکس کار، قصه رمزارزها از سال گذشته جدی‌تر از قبل در ایران مطرح شد؛ تا جایی که بانک مرکزی آئین‌نامه رمزارزها را منتشر کرد، اما این روند نیمه‌تمام ماند و تصمیم قطعی در خصوص آن گرفته نشد. از سوی دیگر، با ورود دستگاه‌های دولتی به این امر، فعالیت در حوزه رمزارزها برای مردم نیز شناخته‌شده‌تر شد و افراد بیشتری به این حوزه ورود کردند.

ورود در این حوزه توسط مردم، بیشتر با خرید و فروش رمز ارز بیت‌کوین که در حال حاضر، شناخته‌شده‌ترین رمزارزدنیاست، آغاز شد و پس از آن برخی نیز با واردات دستگاه‌های ماینر (استخراج‌کننده) این رمزارز، اقدام به استخراج بیت‌کوین کردند.

اما ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ضمن ابراز نگرانی در این باره از مردم خواست که به این حوزه به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن ورود نکنند، چراکه این صنعت ریسک بالایی دارد و نوسانات قیمتی آن نیز بسیار بالاست.

همچنین با توجه به مصرف زیاد برق توسط دستگاه‌های ماینر و سوءاستفاده برخی افراد از برق‌های صنعتی و کشاورزی برای استخراج بیت‌کوین، وزارت نیرو پیگیر این ماجرا شد و در هفته‌های گذشته نیز تعدادی از این دستگاه‌ها که به صورت غیرقانونی اقدام به استخراج بیت‌کوین می‌کردند، توقیف شد.

تولید رمزارز در انحصار بانک مرکزی است

اما در این بین برخی بانک‌های ایرانی به کمک یک شرکت خصوصی اقدام به تولید رمزارزهایی بر پایه ریال و با پشتوانه طلا کردند که البته با توجه به اینکه بانک مرکزی هنوز مجوزی در این باره صادر نکرده، هنوز فعالیت آن به صورت رسمی آغاز نشده است.

البته یکی از اعضای اتاق بازرگانی در این باره گفته است که بانک مرکزی در جریان تولید این رمزارز است و موافقت ضمنی خود را با این موضوع اعلام کرده که کار را آغاز کنیم.

اما پیگیری‌ها از بانک مرکزی حاکی از آن است که در خصوص رمزارزها، مکاتبه‌ای از طرف اتاق بازرگانی تهران با بانک مرکزی صورت نگرفته و صرفاً شرکتی که درخواست تولید رمزارز را داشته، تنها طی نامه‌ای از بانک مرکزی درخواست مجوز کرده است که با توجه به بیانیه ۱۹ تیرماه سال جاری بانک مرکزی، اعطای این مجوز از سمت بانک مرکزی بلاموضوع است.

به نظر می‌رسد که این درخواست همانند نامه‌های متعددی بوده که روزانه به بانک مرکزی ارسال می‌شود و هیچ توافق ضمنی در این باره صورت نگرفته است.

به این ترتیب، بانک مرکزی کماکان تاکید دارد که فعلاً هیچ مجوزی برای رمزارزها صادر نمی‌شود و تولید رمزارزها در ایران مانند سایر ابزارهای مالی در انحصار بانک مرکزی است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …