جمعه , ۱۸ آذر ۱۴۰۱
فدرال رزرو

نرخ سود اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا به زیر ۲ درصد سقوط کرد

نرخ سود اوراق ۱۰ ساله آمریکا، برای اولین بار از نوامبر ۲۰۱۶ تا کنون، به زیر ۲ درصد سقوط کرد. عبور از سطح ۲ درصد، از لحاظ روانی بسیار برای بازارهای مالی حائز اهمیت است.

به گزارش افیکس کار به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، نرخ سود اوراق ۱۰ ساله آمریکا، که بنچ‌مارک سود اوراق قرضه این کشور است، برای اولین بار از نوامبر ۲۰۱۶ تا کنون، به زیر ۲ درصد سقوط کرد. عبور از سطح ۲ درصد، از لحاظ روانی بسیار برای بازارهای مالی حائز اهمیت است.

این اتفاق پس از آن رخ داد که فدرال‌رزرو در بیانیه دیشب خود که در پایان اجلاس سیاست‌گذاری ۲ روزه این بانک منتشر شد، کلمه «صبر» (دست نزدن به نرخ بهره) را به کار نبرد.

جرومی پاول، رئیس فدرال‌رزرو گفت: شرایط برای تسهیل فضای مالی، تقویت شده و این نشانه، توسط بیشتر سرمایه‌گذاران به عنوان اشاره‌ای به کاهش نرخ بهره در ادامه ۲۰۱۹ تعبیر شد.

همچنین در بیانیه بانک مرکزی اشاره شد که نرخ تورم همچنان پایین‌تر از نرخ هدف ۲ درصدی این بانک باقی مانده است.

پس از این بیانیه، سود اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا (که در جهت معکوس قیمت این اوراق حرکت می‌کند) به زیر ۲ درصد سقوط کرد و ۱.۹۸۲۱ درصد شد، که کمترین میزان آن از نوامبر ۲۰۱۶ تا کنون است.

سود اوراق ۲ ساله هم سقوط کرد و به ۱.۷۲۰۹ درصد رسید، در حالی که سود اوراق ۳ ماهه افت کمتری داشت و در ۲.۱۷۵ درصد باقی ماند تا همچنان منحنی سود اوراق قرضه آمریکا معکوس باقی بماند و یکی از نشانه‌های مهم رکود اقتصادی قریب‌الوقوع، پابرجا باشد.

داده‌های ضعیف اقتصادی مانند گزارش مشاغل ماه می که نشان می‌داد اقتصاد آمریکا تنها ۷۵ هزار شغل جدید ایجاد کرده، در کنار گزارش ناامیدکننده رشد قیمت‌های مصرف‌کننده در اوایل این ماه، اشاره به این داشت که احتمالاً در چنین شرایطی که رشد اقتصادی آمریکا در معرض ریسک قرار گرفته است، تمایل بانک مرکزی برای مداخله (و تسهیل فضای مالی) افزایش یافته است.

پاول در جمع خبرنگاران گفت: اعضای فدرال‌رزرو در مورد برخی از داده‌های اقتصادی نگران هستند و به نظر آنها شرایط برای کاهش نرخ بهره، در حال تقویت شدن است.کد خبر 4646240

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …