سه شنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
جنگ تجاری

هشدار شرکت های آمریکایی به ترامپ؛ جایگزینی برای تولید در چین نداریم

تعداد زیادی از شرکت های آمریکایی اعلام کردند جایگزین های کمی غیر از چین برای تولید لباس ، وسایل الکترونیکی و سایر کالاهای مصرفی دارند.

به گزارش افیکس کار به نقل از رویترز، تعداد زیادی از شرکت های آمریکایی اعلام کردند جایگزین های کمی غیر از چین برای تولید لباس ، وسایل الکترونیکی و سایر کالاهای مصرفی دارند، ولی دولت ترامپ آماده می شود بر تجارت باقیمانده چین و آمریکا عوارض جدید وضع کند.

این نظرات طی اولین هفته پس از اعلام طرح ترامپ برای وضع عوارض بر 300 میلیارد دلار واردات چینی تا 25 درصد ارائه شد.

برخی شاهدان به گروهی از مقامات اداره نمایندگان تجاری آمریکا ، وزارت اقتصاد ، وزارت امورخارجه و سایرآژانس‌های فدرال گفتند  واردات از سایر کشورها هزینه ها را بالا میبرد ، در بسیاری موارد بیش از عوارض 25 درصدی.

 ترامپ و اعضای ارشد کابینه او گفتند این عوارض اگر اعمال شود، تولید کارخانه ای در خارج از چین را تسریع می‌کند.

ولی چندین شاهد در اظهارات شفاهی و کتبی تاکید کردند انتقال فعالیت‌ها به ویتنام و سایر کشورها به خاطر کمبود مهارت و زیرساخت ها در این مناطق تا سال ها امکان پذیر نیست. چین تولید جهانی در صنایع از کفش گرفته تا الکترونیک و جرثقیل را در دست دارد.

 ریک هلفنبین، رئیس مجمع لباس و کفش آمریکا گفت:« این 25% ضربه سختی به ما می‌زند. اگر می توانستیم محصولات بیشتری از چین بگیریم، خوب بود ولی نمی توانیم».

 مارک فلنری،  رئیس شرکت بین‌المللی ریگالو، سازنده دروازه های کودک، صندلی های کودک و زمین های بازی قابل‌حمل گفت:« هزینه انتقال تولید به ویتنام با استفاده از فولاد ساخت چین 50 درصد بیش از هزینه‌های فعلی واردات از چین است، در حالی که قیمت این محصولات از مکزیک بیشتر از این هم می‌شود».

 محصولات ایمنی کودک مثل صندلی های خودرو از عوارض 200 میلیارد دلاری قبلی ترامپ معاف شدند ولی در راستای فشار به چین در مذاکرات تجاری، ترامپ آن ها را به لیست عوارض بازگرداند.

این لیست که تا دوم جولای برای وضع عوارض آماده می شود، تمام محصولات مصرفی  را در بر می گیرد و به شدت به فروش کریسمس ضربه خواهد زد مخصوصاً در محصولاتی مانند گوشی های همراه ، کامپیوتر ، اسباب بازی و وسایل الکترونیکی.

 مارک اشنیدر، مدیرعامل شرکت تولیدی کفش و لباس لوکس گفت عوارض 25 درصدی سود را از بین می برد و به اشتغال آسیب می رساند.

وی گفت:« ما می‌خواهیم کیفیت محصولاتمان را پایین بیاوریم و قیمت را افزایش دهیم و فقط می توانیم به سایر کشورها را رجوع کنیم».

هیچ نشستی برای از سرگیری مذاکرات بین چین و آمریکا برنامه ریزی نشده است. ترامپ می گوید قصد دارد طی اجلاس جی20 که در 28 و 29 ژوئن در ژاپن برگزار می‌شود، با زی جینپینگ دیدار کند ولی هیچ کدام از این دو کشور این نشست را تایید نکرده اند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …