چهارشنبه , ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
پیشبینی هفتگی یورو/دلار ۲۲آگوست

همه چیز درباره معاملات جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD یکی از محبوب ترین جفت ها در معاملات فارکس است. این جفت، نقد شونده ترین جفت ارز در فارکس است و از دو ارز مهم دنیا تشکیل می شود.

در ادامه ما در مورد بهترین زمان برای معامله EURUSD بحث خواهیم کرد. همینطور عوامل بنیادی که این جفت ارزی را جابجا می کنند را بیان می کنیم. دو استراتژی تکنیکال مشهور را نیز شرح خواهیم داد.

در یک نگاه:

یورو (EUR، ارز واحد) دومین ارز پرمعاملۀ جهان است که توسط بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا منتشر می شود.

  • ارز رسمی متداول 17 کشوریست که منطقۀ یورو را در اروپا تشکیل می دهند.
  • دومین ارز ذخیرۀ جهان که توسط بانک های مرکزی، موسسات مالی و سرمایه گذاری خصوصی نگهداری می شود
  • یورو معیارییست برای سنجش سلامت منطقۀ یورو و اعضایش.

دلار آمریکا (USD, “Greenback”) پرمعامله ترین ارز در دنیا است. بانک فدرال رزرو ایالات متحده (Fed) صادر کنندۀ این ارز است.

  • ذخیرۀ اصلی اکثر بانک های مرکزی، موسسات مالی و سرمایه گذاران خصوصی به دلار آمریکا است.
  • از آنجائیکه بطور جهانی به اقتصاد آمریکا اعتماد وجود دارد، این ارز به عنوان یک “دارائی امن” قلمداد می شود.
  • دلار آمریکا واحد پول استاندارد در بازارهای کالا (کامودیتی) است.

بخوانید از سایر جفت ارزهای اصلی :

این جفت ارز فایبر (Fiber) نیز نامیده می­شود. از آنجا که بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با کابل به همدیگر از طریق اقیانوس اطلس متصل میشدند و نام جفت ارز پوند/دلار از قدیم کابل یا کیبل بود، بعد از تبدیل پول واحد اروپا به یورو، برخی معامله گران به این فکر افتادند که نام این جفت ارز را فایبر بگذارند که از فیبر نوری که جایگزین کابل شده ، اقتباس شده است.

بررسی اجمالی جفت ارز EURUSD

فایبر یک جفت ارز اصلی است که نرخ برابری ارز یورو به دلار آمریکا را نشان می دهد. در این جفت ارز ، یورو ارزپایه است و دلار آمریکا واحد پولی است. به طور خلاصه آنچه قیمت جفت‌ارز یورو/دلار به ما می گوید این است که چند دلار آمریکا برای خرید یک یورو مورد نیاز است.

دلار آمریکا پرمعامله ترین و بزرگترین ارز ذخیره شده در جهان است. این توسط سایر کشورها به طور رسمی یا غیررسمی به عنوان ارز اصلی استفاده می شود.

میزان دلار در گردش توسط بانک فدرال رزرو کنترل می شود. سیاستهای پولی مرتبط با دلار در جلسات برنامه ریزی شده کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) اعمال می شود.

یورو واحد پول رسمی اتحادیه اروپا است. این ارز توسط 19 کشور از 28 کشور عضو به رسمیت شناخته شده است. از بین 19 کشور ، بیشترین دارنده یورو کشورهای آلمان و فرانسه هستند.

ایالات متحده آمریکا از 50 ایالت مختلف تشکیل شده است. اما بیشتر داده های اقتصادی در مجموع جمع آوری شده و در سطح ملی ارائه می شوند. همین امر برای داده های 19 کشور یورو هم اتفاق می افتد. اما به عنوان داده هایی که در سطح کشوری جمع آوری و منتشر می شوند ، ممکن است از آلمان و فرانسه تخمین های مفیدی برای یورو بدست آوریم.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود ، آلمان و فرانسه تقریباً 50٪ از تولید ناخالص داخلی در کشورهای یورو را تشکیل می دهند. سهم قابل توجه آنها در تولید ناخالص داخلی و قدرت سیاسی آنها در اتحادیه اروپا این دو کشور را از اهمیت حیاتی برخوردار می کند. این می تواند مارا در جریان سرنخ های مربوط به جهت یورو قرار دهد.

بررسی اجمالی جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

بهترین زمان معاملات جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

مثل اکثر جفت ارزها معاملات جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD در ۲۴ ساعت شبانه روز طی ۵ روز هفته انجام می‌شود. این معاملات از طریق بانک های رده اول (مانند جی پی مورگان، گلدمن ساکس، سیتی گروپ، بانک آمریکا و مورگان استنلی) از لندن تا نیویورک و سپس در توکیو انجام می‌شود. این فضا با معاملات مداوم و پیوسته‌ای که دارد نقدشوندگی مورد نیاز معامله گران برای ورود و خروج از بازار در هر زمان لازم را تضمین می‌کند.

اگر شما معامله گر روزانه (Day Trader) هستید، احتمالا بیشتر علاقه‌مند به معامله یورو در زمانی هستید که احتمال نوسان آن بیشتر است و نه در زمانی که نوسان آن کمتر است. نوسانات بیشتر می‌تواند به استراتژی معاملاتی شما کمک کند تا اهداف سود خود را به طور منظم‌تری بدست آورید.

البته بسته به این که در کجای دنیا مستقر هستید، زمان‌های خاصی برای معامله شما مناسب‌تر خواهد بود. ولی در هر صورت در برخی از ساعات شبانه روز نوسانات به طور کلی در بازارهای فارکس و به ویژه جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD افزایش می‌یابد.

معامله در زمان انتشار داده های اقتصادی

مهم‌ترین زمان در شبانه روز بلافاصله بعد از انتشار داده های اقتصادی یا صدور بیانیه های سیاست های پولی پس از جلسات بانک مرکزی است.

مهمترین داده های اقتصادی برای یورو در ساعت ۱۰ صبح به وقت گرینویچ منتشر می‌شود. با این حال آلمان و فرانسه معمولاً درست قبل از آن زمان داده‌ها را منتشر می‌کنند. زمان انتشار داده های مربوط به یورو معمولاً با آغاز جلسه معاملاتی لندن که از حدود ساعت ۷ صبح به وقت گرینویچ آغاز می‌شود ، مصادف است.

داده های اقتصادی ایالات متحده آمریکا در ساعات مختلف در طول روز منتشر می‌شود. مهمترین داده ها قبل از آغاز به کار بازارهای سهام در ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت نیویورک منتشر می‌شود. اطلاعات دیگر در ساعات بعدی و حداکثر تا ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به وقت نیویورک منتشر می‌شود.

جلسات بانک مرکزی کم و بیش ماهانه برگزار می‌شود .هر چند در همه جلسات درباره سیاستهای پولی تصمیم‌گیری نمی‌شود و بنابراین احتمال ایجاد نوسانات کمتر است. شما می‌توانید برنامه زمانبندی انتشار داده های اقتصادی و جلسات بانک مرکزی را در وبسایت‌های مختلف خبری فارکس مشاهده کنید.

معامله در زمان همپوشانی بازارها

نمودار زیر، ۷ جلسه معاملاتی از ۲۹ ژوئن ۲۰۱۷ را به صورت نمودار شمعی و در تایم فریم ۱ ساعته نشان می‌دهد. می‌توان دید که چگونه معاملات یورو/دلار در دوره‌های مشخص شده با مستطیل‌های آبی در مقایسه با دوره‌های مشخص شده با مستطیل‌های زرد، نوسان بیشتری دارد.

مستطیل‌های آبی همواره بلندتر هستند و طی آن ساعات دامنه قیمتی معاملات، نوسان بیشتری را نشان می دهند. مستطیل‌های آبی محدوده معاملات را از ساعت ۷ صبح لندن به وقت گرینویچ تا بسته شدن در ساعت ۴ بعد از ظهر نشان می‌دهند.

این ساعات معاملاتی، با آغاز به کار نیویورک در ساعت ۱۲ به وقت گرینویچ همپوشانی دارد. مستطیل‌های زرد بقیه جلسه معاملاتی نیویورک و جلسه معاملاتی توکیو را نشان می‌دهد که از ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت نیویورک شروع می شود.

جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

عوامل بنیادی موثر بر معاملات جفت ارز یورو/دلار

مانند همه جفت های ارزی ، عوامل بنیادی که باعث افزایش ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر میشود به قدرت اقتصادی آن دو ارز بستگی دارد. این مهم با مقایسه نرخ رشد تولید ناخالص داخلی دو ارز ، شاخص بیکاری و سایر معیارهای مهم اقتصادی انجام میشود.

رشد تولید ناخالص داخلی ، بیکاری و تورم

معمولاً ارزی که اقتصاد آن از رشد بیشتر و بیکاری پایین تری برخوردار است نسبت به جفت ارزی خود گران می شود. تورم و نرخ بهره نیز در معاملات دلار یورو نقش عمده ای دارند. تورم بالاتر با رشد ناخالص داخلی کمتر ، ارز را در طولانی مدت تضعیف می کند. در حالی که چشم انداز نرخ بهره بالاتر با رشد مشابه تولید ناخالص داخلی ، ارز را در مقایسه با ارز اقتصادی با چشم انداز ثابت یا پایین تر نرخ بهره تقویت می کند.

بنابراین ، پیگیری رشد تولید ناخالص داخلی ، بیکاری و تورم ضروری است.

این سه عامل یک چارچوب اساسی ارزشمند برای معامله جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD فراهم می کند. رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و منطقه یورو و همچنین سایر داده های اقتصادی را می توان به راحتی در سایت های مرتبط ردیابی و مقایسه کرد.

جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

برای معامله گران میان‌مدتی که روزها یا هفته‌ها در موقعیت یا پوزیشن (خرید یا فروش) قرار دارند استفاده از نمودارهایی مانند نمودار بالا برای این که دید خوبی از عوامل بنیادی موثر بر هر ارز پیدا کنند، ضروری است. نمودار بالا نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و منطقه یورو را از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

اشتغال غیرکشاورزی (NFP)

برای معامله گران روزانه، مجموعه ای از داده ها، از ایالات متحده و اروپا منتشر می‌شود که به طور بالقوه باعث افزایش نوسان شده و می‌تواند فرصت‌ مناسبی برای معامله فراهم کند.

احتمالاً مهمترین روز ماه، روزی است که داده اشتغال غیرکشاورزی (NFP) منتشر می‌شود. NFP تعداد مشاغل ایجاد شده در سرتاسر ایالات متحده است (به استثنای مشاغل ایجاد شده در بخشهای کشاورزی، خانگی، غیرانتفاعی و دولتی) و در اولین جمعه هر ماه در ساعت ۰۸:۳۰ صبح به وقت نیویورک منتشر می‌شود.

همچنین باید مراقب انتشار سایر داده های اقتصادی غیر منتظره باشید. اهمیت این عدد در این است که نشان می‌دهد چقدر عملکرد اقتصادی خوب بوده و  هر گونه اطلاعات غافلگیرکننده نسبت به پیش‌بینی‌ها می‌تواند باعث تغییرات زیادی در قیمت شود. گاهی اوقات این تغییر قیمت ممکن است فقط چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد، بنابراین اقدام به موقع بسیار حیاتی است.

سیاست‌گذاریهای بانک‌های مرکزی

سیاست‌گذاریهای بانک‌های مرکزی یک عامل اصلی دیگر در تغییرات قیمت یورو/دلار است. معمولا درباره نتایج جلسات هر دو بانک فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا به طور گسترده ای گمانه زنی می‌شود . بیانیه‌های صادره از این جلسات می‌تواند باعث تشدید نوسانات در قیمتها شود، زیرا بازار قیمت را با انتظارات جدید تنظیم می‌کند.

نرخ بهره بالاتر حداقل در کوتاه‌مدت بر روی ارز تأثیر مثبت یا صعودی خواهد داشت. توضیح این مطلب بر اساس این واقعیت است که تحت شرایط یکسان، سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند ارزی را در اختیار داشته باشند که بهره بالاتری را می‌پردازد تا ارزی که بهره کمتری را می‌پردازد و بسیاری از موسسات بزرگ و صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک، از این تفاوت نرخ بهره از طریق معاملات انتقالی ارزی استفاده می‌کنند.

به جابجایی ارز از یک کشور، به کشور دیگری که نرخ بهره بالاتری می‌دهد معاملات انتقالی یا currency carry trades می‌گویند.

 بانک مرکزی اروپا کم و بیش، دو بار در ماه تشکیل جلسه می‌دهد و معمولا یکی از این جلسات، جلسه تعیین سیاستهای پولی می‌باشد. فدرال رزرو هم تقریبا ماهی یک بار جلسه دارد.

اگرچه در هر جلسه فدرال رزرو ممکن است برای ایجاد تغییر در سیاست های پولی تصمیم‌گیری شود، اما معمولا تغییرات در سیاستهای پولی فقط در ماه مارس، ژوئن، سپتامبر یا دسامبر رخ می‌دهد.

اگر در بیانیه سیاست پولی از عباراتی استفاده شود که از قبل انتظار آن نمی‌رفت یا به نظر برسد که اشاره به تغییر سیاست های پولی داشته باشد، قیمت جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD می تواند در عرض چند دقیقه به سرعت تغییر کند.

معامله گران زیادی هرگونه انتشار اطلاعات اقتصادی مهم یا جلسه سیاست های پولی را رصد میکنند. داده ها تقریباً همزمان در دسترس همگان است. سهولت دسترسی به داده ها به این معنی است که اطلاعات غافلگیرانه، می‌تواند تغییرات زیادی در قیمت ایجاد کند.

استراتژی های رایج معاملات EURUSD

ما در حال حاضر نگاهی خواهیم انداخت به چند استراتژی تکنیکال که اغلب در بازار جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD استفاده می شود. مانند هر استراتژی تکنیکالی ، این موارد ممکن است خطا داشته باشند، ولی باید به عنوان نقطه شروع استفاده از ایده های خود بکار گرفته شوند.

کراس اوور میانگین متحرک سه گانه

اولین استراتژی ای که می خواهیم بررسی کنیم ، تقاطع یا کراس سه میانگین متحرک است.

میانگین متحرک به این شکل خیلی ساده محاسبه می‌شود، میانگین آخرین قیمت ۲۱ روز گذشته تا به امروز. جمع قیمت‌های بسته شدن را در یک دوره خاص (به طور مثال ۲۱ روزه) بر تعداد روزهای دوره (در این مثال بر ۲۱) تقسیم کرده و میانگین متحرک ۲۱ روزه به دست می‌آید. برای هر روز، میانگین متحرک به همین شکل محاسبه می‌شود. در این استراتژی سپس دو میانگین متحرک دیگر محاسبه  می‌شود. یکی با دوره طولانی تر از ۲۱ روز و دیگری با دوره کوتاه تر از ۲۱ روز.

یک ترکیب رایج، دوره ۵۵ روزه و ۱۳ روزه است که با دوره ۲۱ روزه ترکیب می‌شود. وقتی میانگین متحرک ۱۳ روزه  از پایین، میانگین متحرک ۲۱ روزه و ۵۵ روزه را قطع و به بالای آن صعود کند، سیگنال خرید صادر می‌شود.

این سیگنال خرید فقط زمانی تأیید می‌شود که میانگین ۲۱ روزه به بالای میانگین متحرک ۵۵ روزه عبور کند.

مثال:

از نمودار EURUSD زیر می بینید که وقتی بازارها افقی حرکت می کنند و روندی ندارند ، این استراتژی کاربرد چندانی ندارد.

در دو مستطیل صورتی ، قیمت جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD در یک محدوده کاملاً گسترده معامله شده است. اما همچنان به صورت افقی و بدون روند واقعی در هر دو جهت معامله شده اند.

ما می توانیم ببینیم که چگونه پس از اولین مستطیل صورتی از سمت چپ ، استراتژی، سیگنال فروش را در اکتبر 2013 نشان می دهد ، که منجر به روند نزولی تا پایان سال 2016 شد. قیمت پس از آن با نوسانات بزرگ تا آوریل 2017 در مسیر افقی در حال رنج (Range) است. (مستطیل صورتی دوم) در پایان آوریل 2017 ، شاهد روند جدید صعودی هستیم و استراتژی سیگنال خرید را نشان میدهد.

اعداد مربوط به دوره های هر میانگین متحرک را می توان بهینه کرد. اما معامله گران باید مراقب انحنای متناسب با داده ها باشند. ضمنا” هرچه تایم فریم بالاتر باشد، این استراتژی دقیقتر است و بهترین گزینه برای معامله درتایم فریم روزانه می باشد. در هر صورت ، هنگامی که بازار به یک طرف حرکت می کند ، این نوع استراتژی سیگنال غلط زیادی نشان میدهد.

جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

استراتژی شکست یا بریک اوت (Breakout) EURUSD

استراتژی بعدی که به آن خواهیم پرداخت استراتژی شناخته شده‌ی بریک اوت یا شکست است. اگر این استراتژی با نظم و دقت اجرا شود معمولا سودآور خواهد بود. این استراتژی را می‌توان در هر تایم فریمی استفاده کرد. اما برای این استراتژی به شکل‌گیری یک الگوی مستطیل کم عرض نیاز داریم. این الگو بیشتر در نمودارهای شمعی ۳۰ دقیقه ای و ۱ ساعته دیده می‌شود. بنابراین برای این تایم فریم‌ها مناسب‌تر است.

استفاده از تایم فریم دقیق یک انتخاب سلیقه‌ای است. اما باید بدانید که نمودار ۳۰ دقیقه‌ای فرصتهای بیشتری به شما می‌دهد. با اینحال احتمال دارد که سیگنالهای اشتباه بیشتری ارائه دهد. در حالی که نمودار ۱ ساعته فرصتهای کمتری به شما می‌دهد اما با سیگنالهای اشتباه کمتری همراه است.

این استراتژی ساده است. شما باید به دنبال شکل‌گیری الگوی مستطیلی باشید. این اتفاق معمولاً در کم نوسان‌ترین ساعات  بازار رخ می‌دهد. یعنی معاملات اواخر بعداز‌ظهر به وقت نیویورک و آغاز معاملات به وقت توکیو.

هنگامی که قیمت از محدوده مستطیل خارج می‌شود، یک بریک اوت یا شکست رخ می‌دهد و سیگنال خرید یا فروش صادر می‌شود. برای تأیید سیگنال، باید بدنه شمع (نه سایه) خارج از محدوده مستطیل بسته شود. وقتی بدنه شمع در بالای مسطیل بسته شود، سیگنال خرید و وقتی در زیر مستطیل بسته شود سیگنال فروش صادر می‌شود.

مثال :

از نمودار یک ساعته زیر ، مستطیل های مختلف سبز را مشاهده کنید که دوره های نوسان ثایت یا رنج قیمت را مشخص می کنند. مشاهده خواهید کرد که در سمت راست هر مستطیل ناگهان از محدوده مستطیل ها خارج شده و سیگنال خرید یا فروش ایجاد می کند.

این استراتژی را می‌توان با محدودیت‌های دیگری ترکیب کرد. مانند تعیین حداکثر سقف سود ۳۰ ، ۴۰ یا ۵۰ پیپ یا محدود کردن معامله تا یک ساعت خاص از روز، به عنوان مثال ۲ بعد از ظهر به وقت گرینویچ. همچنین تأیید سیگنال را می‌توان با محدودیت های زمانی ترکیب کرد. به عنوان مثال ساعت باز شدن بازار لندن یا نیویورک به گونه‌ای که اگر جلسه معاملاتی مد نظر (در این مثال لندن یا نیویورک) تا باز نشود، سیگنال تأیید نشود و حتی با شکست مستطیل، به آن ورود نکرد.

جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD

اخبار برنامه ریزی شده مرتبط با EURUSD

نکته پایانی که در ارتباط با معاملات جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD باید ذکر شود اخبار و رویدادها و تأثیر آن بر معاملات می‌باشد.

همانطور که بالا اشاره کردیم، گزارشات داده‌های اقتصادی که معمولاً بیشترین تغییرات را در بازار ایجاد می‌کنند، آنهایی هستند که نتایج آنها با آنچه بازار از قبل انتظار آن را داشت متفاوت است. باید دید روشنی از انتظاراتی که بازارها از یورو و دلار آمریکا دارند، به ویژه در مورد نرخ بهره، سطح اشتغال ایجاد شده و رشد تولید ناخالص داخلی داشته باشیم. هر داده‌ی جدیدی که متفاوت از میزان مورد انتظار باشد، می‌تواند باعث تغییرات ناگهانی قیمت شود.

باز همانطور که قبلاً اشاره شد سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند ارزهایی را نگه دارند که نرخ بهره بالاتری دارند. با این حال اغلب ممکن است شاهد افزایش نرخ بهره به عنوان مثال در ایالات متحده باشیم. ولی به محض اعلام این سیاست سقوط دلار آمریکا را مشاهده کنیم. علت آن این است که بازار پیش از انتشار این خبر، بیشتر از آنچه انتظار می‌رفته افزایش قیمت داشته است. (به اصطلاح اثر این خبر را پیش‌خور کرده است).

اگر بازار هم به خاطر افزایش نرخ بهره  و هم به خاطر لحن هاوکیش‌تر بیانیه بانک مرکزی، از قبل افزایش قیمت داشته باشد و از این دو اتفاق فقط اتفاق اول رخ دهد، آن وقت خبر قطعی «افزایش نرخ بهره» انتظاراتی که بازار پیشتر به استقبال آن رفته بود را برآورده نخواهد کرد.

صحبت پایانی

فاکتورهای زیادی وجود دارد که معامله گر جفت‌ارز یورو/دلار EURUSD باید از آنها آگاه باشد. زیرا انتشار اطلاعات اقتصادی مهمی که بصورت روزانه منتشر می شود وجود دارد. چه در معاملات روزانه باشید و چه در موقعیت های بلندمدت تری مشغول به کار هستید، مهم است که سعی کنید در جریان تمام اطلاعات منتشر شده عمده و صورت های بانک مرکزی باشید.

نظرات و داده ها تأثیر فوری دارند و همچنین می توانند روند میان مدت را نشان دهند. این می تواند برای تصمیم گیری معامله گران میان مدت حیاتی باشد. نوسانات ایجاد شده بازار در ساعات اروپایی و اولین ساعات جلسه نیویورک معمولا بهترین زمان برای ثبت سفارشات ورود به بازاراست. مثل همیشه ، لازمست که تحلیل تکنیکال و تجزیه و تحلیل بنیادی را برای خلق موثرترین استراتژی معامله ترکیب کنید.