جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱

کاهش دوباره نرخ تورم فرانسه

مجله افیکس کار: نرخ تورم در فرانسه و بلژیک کاهش یافت.

اخبار فارکس

به گزارش مجله افیکس کار به نقل از رویترز، همان طور که انتظار می‌رفت، نرخ تورم فرانسه در ماه اوت بار دیگر کاهش یافت و به کمترین سطح خود در طول سه ماه اخیر رسید. طبق اعلام دفتر آمار این کشور، شاخص بهای مصرف‌کننده در ماه اوت ۰.۵ درصد و در دوازده ماه منتهی به این ماه ۱.۲ درصد بوده است. این کاهش بیش از همه تحت تاثیر کاهش تورم در اقلام انرژی و تولیدات صنعتی اتفاق افتاده است.

فرانسه

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۳۶ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئیه ۲۰۰۹ با منفی ۰.۷ درصد بوده است. هم چنین به گفته مرکز آمار فرانسه، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به دوره قبل به ۰.۳ درصد رسیده است.

بلژیک

تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان اروپا یعنی بلژیک نیز کاهشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اوت با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به رقم مدت مشابه ماه گذشته به ۱.۳ درصد رسیده است. این نرخ تورم که پایین‌ترین تورم ثبت شده در بلژیک طی چهار سال اخیر نیز محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر کاهش لوازم منزل از ۰.۹ درصد در ماه ژوئیه به ۰.۵ درصد در ماه اوت) و حمل و نقل از ۱.۳ درصد به ۰.۷ درصد) بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در بخش بهداشت و آموزش بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ترتیب در سطح ۰.۴ درصد و ۱.۴ درصد باقی مانده است. نرخ تورم در بخش غذا و نوشیدنی از ۱.۸ درصد به ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم بلژیک ۰.۰۲ درصد اندازه گیری شده است. متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۶۴ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژانویه ۱۹۴۷ با ۲۲۲.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به اکتبر ۱۹۲۱ با منفی ۱۸.۱۱ درصد بوده است./ایسنا

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …