یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

کاهش رشد اقتصادی چین مدیون ترامپ

رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی عجیب مدعی شد که رشد اقتصادی چین به خاطر نزاع با این کشور کاهش پیدا کرده است.

به گزارش افیکس کار به نقل از گاردین، پس از آن که دولت چین اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۹۲ رسیده است، دونالد ترامپ در اظهاراتی عجیب اعلام کرد که تعرفه‌های آمریکا بر روی محصولات چینی در حال جواب دادن است و جنگ تجاری بین دو کشور باعث شده است تا شرکت‌های چینی متحمل خسارت‌های زیادی شوند.

دولت چین اعلام کرده است رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه قبل به ۶.۲ درصد رسیده است. ترامپ در توئیت‌هایی که بلافاصله واکنش‌های زیادی را برانگیخت اعلام کرد اقدامات دولتش چینی‌ها را مجبور خواهد کرد به میز مذاکره بازگردند.

ترامپ همچنین مدعی شد که تعرفه‌ها باعث شده است تا آمریکا میلیاردها دلار پول از چین بگیرد و این رقم احتمالاً به زودی بیشتر خواهد شد.

آمریکا در حال حاضر بر واردات کالاهایی به ارزش بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار از چین تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی اعمال کرده است و چین نیز در اقدام متقابل، ۱۱۰ میلیارد دلار از اقلام وارداتی خود از آمریکا را مشمول تعرفه کرده است.

تروی گریت هام، کارشناس مؤسسه “رویال لاندن است منیجمنت” گفت: متأسفم که این را به تو (ترامپ) می‌گویم اما تعرفه‌ها را نه چین که وارد کنندگان و مصرف کنندگان آمریکایی می‌پردازند. شرایط اقتصادی آمریکا در داخل و خارج حاد است و با کاهش رشد اقتصادی در آمریکا و جهان، بی ثباتی‌ها رو به افزایش است.

کارشناسان معتقدند که چین با جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری خود، تاب‌آوری بالایی در برابر فشارهای خارجی دارد و بازار داخلی چین پتانسیل رشد عظیمی را در اختیار آن قرار داده است. هم چنین رشد اقتصادی چین در حال حاضر دو برابر رشد اقتصادی آمریکا است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …