چهارشنبه , ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

کاهش فعالیت کارخانه ای در چین

فعالیت کارخانه ای در چین برای سومین ماه پیاپی در ماه جولای کاهش پیدا کرد.

 به گزارش افیکس کار به نقل از رویترز، فعالیت کارخانه ای در چین برای سومین ماه پیاپی در ماه جولای کاهش پیدا کرد. افزایش فشار جنگ تجاری چین و آمریکا بر سود تجارت، اعتماد و سرمایه گذاری در دومین اقتصاد بزرگ جهان تاثیر گذاشته است.

 تولید ضعیف کارخانه‌ای در روز چهارشنبه به نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصاد جهان اضافه می‌کند و توضیح می دهد که چرا سیاستمداران در سراسر دنیا اقدامات تسهیل کننده در پیش گرفته اند تا جلوی پیامدهای درگیری های بین‌المللی تجاری را بگیرند.

 طبق دفتر ملی آمار چین، شاخص مدیران خرید در ماه جولای به 49.7 رسید. این شاخص در ماه قبل 49.4 بود. امتیازی که رشد اقتصادی را از رکود بر یک اساس ماهانه جدا می‌کند، 50 است پس هنوز شاخص مدیران خرید چین زیر این مقدار قرار دارد.

 تضعیف تقاضای جهانی باعث کاهش سفارش صادرات برای چهاردهمین ماه پیاپی شده است. این تخمین ها در دومین روز مذاکرات تجاری چین و آمریکا در شانگهای زده شده است. این اولین مذاکرات حضوری این دو کشور پس از اجلاس جی 20 در ماه گذشته است ولی امید چندانی به پیشرفت مذاکرات نیست.

ایریس پنگ، اقتصاددان ارشد چینی گفت:«ما انتظار داریم این روند نزولی در تولید کارخانه‌ای تا 2019 ادامه یابد یعنی تا زمانی که شاهد پیشرفت در مذاکرات تجاری و  فناوری باشیم».

 در یک درگیری که بیش از یک سال است طول کشیده، این دو اقتصاد بزرگ جهان میلیاردها دلار عوارض بر واردات یکدیگر وضع و به این ترتیب زنجیره عرضه جهانی را مختل و بازارهای  مالی را متحول کرده‌اند. این جنگ تجاری باعث شده بانک های مرکزی دنیا از کره جنوبی گرفته تا استرالیا و آفریقای جنوبی نرخ بهره را پایین بیاورند.تا حد زیادی انتظار می‌رود فدرال رزرو آمریکا هم برای اولین بار از زمان بحران مالی جهانی، نرخ بهره را کاهش دهد.

 ضعف تقاضا در خانه و خارج از خانه باعث کاهش طولانی مدت فعالیت کارخانه‌ای در چین شده است و افزایش شدید عوارض آمریکا که در ماه می اعلام شد، حاشیه سود پایین چین را تهدید می‌کند.

 علیرغم اقدامات اخیر دولت در تحریک اقتصاد، کاهش مداوم سفارشات در داخل شرایط تقاضا را به طرز نگران کننده ای ضعیف کرده است.

 برخی تولیدکنندگان فروش خود را در سال جاری کاهش داده اند چون مشتریان سفارش خرید را به تاخیر انداخته اند تا ببینند چه شرایطی به وجود می آید. برخی تولیدکنندگان هم ظرفیت تولید خود را در کشورهای همسایه به کار گرفته اند تا از عوارض دور بمانند. تمام اینها باعث شده کارخانه های چین در جولای تعدیل نیرو داشته باشند.

 فشار بر بخش تولید کارخانه ای و پایین آمدن سود باعث شده تحلیل گران هشدار دهند قبل از رسیدن به رشد اقتصادی و بهبود شرایط، یک دوره فشار اقتصادی دیگر در راه است. 

ناظران چینی می گویند طول میکشد تا اقدامات اخیر پکن برای تقویت رشد اقتصادی به اقتصاد کلان راه پیدا کند و بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند  فعالیت های بیشتری برای تحریک اقتصاد، جلوگیری از رکود بیشتر و کمک به ثابت ماندن رشد لازم است.

بیشتر بخوانید

تحلیل روزانه بیت کوین BTC

تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ | رالی تازه BTC

مجله افیکس کار: در این پست تحلیل بیت‌کوین امروز ۱۲سپتامبر ۲۰۲۲ بر اساس حمایت و مقاومت های …