چهارشنبه , ۵ بهمن ۱۴۰۱
اوپک پلاس

کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار درصورت عدم تمدید توافق کاهش تولید

مقامات عربستان و روسیه در مورد سناریوی نفت ۴۰ دلاری گفتگو کرده اند. اگر اوپک و متحدانش نتواند توافق کاهش تولید را تمدید کند ،احتمال سقوط قیمت نفت تا این رقم وجود دارد

 به گزارش افیکس کار به نقل از اویل پرایس، چند هفته پیش گروه اوپک و متحدانش در حال بررسی احتمال خروج از توافق کاهش تولید بودند چون خطر کمبود عرضه در بازار نفت وجود داشت. حالا عربستان تلاش می کند این توافق را تمدید کند و حتی به طور یک جانبه تولید خود را در تلاش برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت کاهش داده است.

 روز دوشنبه مقامات عربستان و روسیه در مورد سناریوی نفت 40 دلاری گفتگو کردند. اگر این گروه نتواند توافق را تمدید کند ،احتمال سقوط قیمت نفت تا این رقم وجود دارد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت:« ما باید عمیق تر بررسی کنیم و ببینیم  وقایع در ماه ژوئن چگونه پیش میرود».

 به نظر می‌رسید ولادیمیر پوتین دارد به یک اختلاف نظر در اجلاس وین دامن می‌زند:« البته عربستان به قیمت بالای نفت نیاز دارد ولی ما چنین نیازی نداریم چون ماهیت اقتصاد روسیه متنوع تر است».

 عربستان امید چندانی به جلوگیری از این سقوط قیمت ندارد. فالح در مسکو گفت:« ما در گروه اوپک و متحدانش برای جلوگیری از اتفاق افتادن این سناریو تلاش می کنیم». بدون شک فالح سعی دارد نواک را به تمدید توافق کاهش تولید متقاعد کند و برای این کار در فکر سرمایه گذاری در چندین پروژه در روسیه است مثل پروژه گاز آرکتیک ال ان جی2، خرید سهام شرکت پتروشیمی سیبور و سایر پروژه‌ها با کمک گزپروم و رزنفت.

دورنمای بازار نفت به سرعت تیره و تار شده است. کمتر از یک ماه پیش آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی یک کمبود عرضه قابل توجه را در سه ماهه دوم سال کرده بود و اعلام کرد تقاضا هم آسیب می بیند ، ولی از آن زمان همه چیز  بدتر شده و قیمت نفت به کمترین حد از زمان بحران مالی رسیده است.

 مارتین رتس، تحلیلگر نفتی در مورگان استنلی گفت شواهدی وجود دارد که تقاضا  سریع تر از حد انتظار کاهش می‌یابد. جنگ تجاری بین آمریکا و چین به شدت نگرانی در مورد رکود اقتصادی را بالا برده است.

 اقتصاد جهان در حال کند شدن است. تولید کارخانه ای در سراسر جهان پایین آمده که نشانه ای واقعی از ضربه خوردن اقتصاد است. کشورهای مختلف در سراسر جهان شاهد سقوط شاخص تولید کارخانه ای خود هستند و این برای تقاضا بد است.

کامرز بانک نوشت:« اطلاعات ضعیف اقتصادی و گسترش جنگ تجاری دورنمای تقاضا را تاریک می کند. در پاسخ، ما پیش‌بینی سه ماهه سوم را برای قیمت نفت برنت تا 66 دلار از 73 دلار قبلی کاهش دادیم. ماه پیش بینی 70 دلار را برای پایان سال تغییر ندادیم چون مطمئنیم اوپک و روسیه هر کاری برای جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت و اطمینان از قیمت بالاتر آن انجام می دهند».

 این بانک اشاره کرد پوتین نسبت به بالابردن قیمت نفت تردید دارد و عموما به همین قیمت فعلی نفت راضی است ولی قبول دارد که روسیه و اوپک باید به یک تصمیم مشترک برسند. این یعنی روسیه موافق تمدید توافق کاهش تولید است.

 عربستان از این هم فراتر می رود. پس از لغو معافیت های خریداران نفت ایران، تصور می شد ریاض تولیدش را 400 تا 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد ولی با ضعیف شدن بازار، این گزینه دیگر در دستور کار عربستان نیست. این کشور حتی میخواهد تولیدش را پایین بیاورد.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم اقتصادی

تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای ۲۰۲۲ | رویدادهای منتهی به ۲۹جولای

مجله افیکس‌کار: در این پست تحلیل هفتگی فارکس ۲۴جولای به همراه تحلیل بنیادی و رویدادهای مهم تقویم اقتصادی …